Mikrotik BaseBox 5 Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd BaseBox 5
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik BaseBox 5 (27 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 109 mensen en kreeg gemiddeld 4.4 sterren uit 4 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik BaseBox 5 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/27

EN - English -Quick Guide:
This is Wireless Network Device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
The most important technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Technical specifications, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
MikroTik devices are for professional use. If you do not have qualifications please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
Depending on the antenna used, you must set its gain. This is to ensure that EIRP meets the limit set by the localand set the installation setting to '
Outdoor
'
authorities. This is done in the Quickset menu.
This device needs to be upgraded to RouterOS v7.10.1 or the latest version to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end users' responsibility to follow local country regulations, including operation within legal frequency channels, output power, cabling
requirements, and Dynamic Frequency Selection (DFS) requirements. All MikroTik radio devices must be professionally installed
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | BaseBox 5 |
| Kleur van het product: | Grijs |
| Gewicht: | 390 g |
| Breedte: | 246 mm |
| Diepte: | 135 mm |
| Hoogte: | 50 mm |
| LED-indicatoren: | Ja |
| Montage gereedschap: | Ja |
| USB-connectortype: | USB Type-A |
| Frequentieband: | 5.170-5.250, 5.725-5.835 GHz |
| Aantal USB 2.0-poorten: | 1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten: | 1 |
| Vermogensverbruik (max): | 14 W |
| Intern geheugen: | 64 MB |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.11a, IEEE 802.11n |
| Compatibele besturingssystemen: | RouterOS |
| Spanning: | 30 V |
| 5 GHz: | Ja |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| WAN-poort: | Wi-Fi, Ethernet (RJ-45) |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -30 - 60 °C |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik BaseBox 5 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026