Mikrotik Metal 52 ac Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd Metal 52 ac
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik Metal 52 ac (24 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 26 mensen en kreeg gemiddeld 5.0 sterren uit 3 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik Metal 52 ac of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/24

EN - English -Quick Guide:
This is Wireless Network Device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
The most important technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Technical specifications, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
MikroTik devices are for professional use. If you do not have qualifications please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
Depending on the antenna used, you must set its gain and set the installation set to ''. This is to ensure that EIRP meets the limit set by the local
Outdoor
authorities. This is done in the WebFig Quickset menu.
First steps:
Connect the device to the included PoE injector with an Ethernet cable;
Connect the PoE injector to the PC;
Connect the power adapter to the PoE injector;
Download WinBox configuration tool ;https://mt.lv/winbox
Open WinBox and connect to the device;
Default IP: 192.168.88.1, user name: , no password, or use
admin
Neighbors tab and connect with MAC address;
Download the latest RouterOS software from ;https://mikrotik.com/download
Choose MIPSBE packages, and save them to your PC;
Open WinBox and upload downloaded packages, drag and drop into any window;
Restart the device;
Connect again and in the menu set your Country, to apply country regulation settings;
QuickSet
Secure your device and set a strong password.
Safety Information:
Before you work on any MikroTik equipment, be aware of the hazards involved with electrical circuitry, and be familiar with standard practices for preventing
accidents. The installer should be familiar with network structures, terms, and concepts.
Use only the power supply and accessories approved by the manufacturer, which can be found in the original packaging of this product.
This equipment is to be installed by trained and qualified personnel, as per these installation instructions. The installer is responsible for making sure, that the
Installation of the equipment is compliant with local and national electrical codes. Do not attempt to disassemble, repair, or modify the device.
This product is intended to be mounted outdoors on a pole. Please read the mounting instructions carefully before beginning installation. Failure to use the
correc.t hardware and configuration or to follow the correct procedures could result in a hazardous situation for people and damage to the system
We cannot guarantee that no accidents or damage will occur due to the improper use of the device. Please use this product with care and operate at your own
risk!
In the case of device failure, please disconnect it from power. The fastest way to do so is by unplugging the power adapter from the power outlet.
This MikroTik equipment complies with the European Union radiation exposure limits set forth for an uncontrolledExposure to Radio Frequency Radiation:
environment.This MikroTik device should be installed and operated no closer than 20 centimeters from your body, occupational user, or the general public.
Manufacturer: Mikrotikls SIA, Unijas 2, Riga, Latvia, LV1039.
Note:For some models, check the user and wireless passwords on the sticker.
BG - Български. Бързо ръководство:
Това е устройство за безжична мрежа.
Можете да намерите името на модела на продукта на етикета на регистъра (ID).
Моля, посетете страницата с ръководството за потребителя наза пълното актуализирано ръководство за употреба.https://mt.lv/um-bg
Или сканирайте QR кода с мобилния си телефон.
Най-важните технически спецификации за този продукт могат да бъдат намерени на последната страница на това Кратко ръководство.
Технически спецификации, брошури и повече информация за продуктите наhttps://mikrotik.com/products
Ръководство за конфигуриране на софтуер на вашия език с допълнителна информация можете да намерите наhttps://mt.lv/help-bg
Устройствата MikroTik са за професионална употреба.Ако нямате квалификация, моля, потърсете консултантhttps://mikrotik.com/consultants
В зависимост от използваната антена, трябва да настроите нейното усилване и да зададете настройката за инсталиране на ''.
Outdoor
Това е за да се
гарантира, че EIRP отговаря на ограничението, определено от местните власти.Това се прави в менюто за бърз набор Webfig.
Първи стъпки:
This device needs to be upgraded to RouterOS v7.9.2 or the latest version to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end user's responsibility to follow local country regulations, including operation within legal frequency channels, output power, cabling
requirements, and Dynamic Frequency Selection (DFS) requirements. All MikroTik radio devices must be professionally installed
Това устройство трябва да бъде надстроено до RouterOS v7.9.2 или най-новата версия, за да се гарантира спазването на местните
регулаторни разпоредби.
Крайните потребители са отговорни за спазването на местните разпоредби, включително работата в рамките на законни честотни канали,
извеждане на продукцияизисквания за захранване, окабеляване и изисквания за динамичен избор на честота (DFS).Всички радиоустройства
на MikroTik трябва да бъдатпрофесионално инсталиран.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | Metal 52 ac |
| Kleur van het product: | Metallic |
| Gewicht: | 300 g |
| Breedte: | 60 mm |
| Diepte: | 38 mm |
| Hoogte: | 215 mm |
| Gewicht verpakking: | 778 g |
| Plaatsing: | Paal |
| Montage gereedschap: | Ja |
| Inclusief besturingssysteem: | RouterOS |
| Frequentieband: | 2.412-2.462, 5.170-5.250, 5.725-5.835 GHz |
| Inclusief AC-adapter: | Ja |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten: | 1 |
| Vermogensverbruik (max): | 11 W |
| Intern geheugen: | 64 MB |
| Type processor: | Ja |
| Gevoeligheid ontvanger: | 5GHz:\n-72, -93, -77, -91, -97\n\n2.4GHz:\n-93, -78, -74, -69 |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antennas quantity: | 1 |
| Antenne versterkingsniveau (max): | 8 dBi |
| Intern: | Nee |
| Draadloos LAN data-overdrachtsnelheid (max): | 54 Mbit/s |
| Output current: | 0.8 A |
| Spanning: | 24 V |
| Flash memory: | 16 MB |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens: | 54 Mbit/s |
| 2,4 GHz: | Ja |
| 5 GHz: | Ja |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Antennefuncties: | Afneembare antenne |
| Zendvermogen: | 31 dBmW |
| Hoog vermogen: | Ja |
| AC-ingangsspanning: | 10 - 30 V |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -40 - 70 °C |
| Aantal producten inbegrepen: | 1 stuk(s) |
| Type antennerichting: | Omni-directioneel |
| Inclusief PoE-adapter: | Ja |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik Metal 52 ac stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026