Mikrotik CRS106-1C-5S Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd CRS106-1C-5S
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik CRS106-1C-5S (21 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 177 mensen en kreeg gemiddeld 4.8 sterren uit 4 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik CRS106-1C-5S of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/21

EN - English -Quick Guide:
This is Network Device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
The most relevant technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Technical specifications, full EU Decalaration of Conformity, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
MikroTik devices are for professional use. If you do not have qualifications please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
First steps:
Make sure your ISP is accepting hardware changes and will automatically assign an IP address;
Connect the ISP cable to the Ethernet1 port;
Configure your network card settings to obtain the IP address automatically using DHCP;
Connect the PC to any port except Ethernet1;
Connect the device to a power source;
Configuration should be made using a web browser Webfig or the WinBox configuration tool;https://mt.lv/winbox
Openin a web browser to start setup. If the IP address is unavailable, use Winbox and connect using the MAC address. The username is http://192.168.88.1
"admin," and there is no password (or, for some models, check user and wireless passwords on the sticker);
Click the "Check for updates" button and update RouterOS to the latest version;
For a manual update, visit the products page atto find your product. The required packages are accessible under the https://mikrotik.com/products
"Support&Downloads" menu;
Upload downloaded packages to the Winbox "Files" menu and reboot the device;
By upgrading your RouterOS software to the latest version, you can ensure optimal performance, stability, and security updates;
Set up your router password.
Safety Information:
Before you work on any MikroTik equipment, be aware of the hazards involved with electrical circuitry and be familiar with standard practices for preventing
accidents. The installer should be familiar with network structures, terms, and concepts.
Use only the power supply and accessories approved by the manufacturer, and which can be found in the original packaging of this product.
This equipment is to be installed by trained and qualified personnel, as per these installation instructions. The installer is responsible for making sure, that the
Installation of the equipment is compliant with local and national electrical codes. Do not attempt to disassemble, repair, or modify the device.
This product is intended to be installed indoors. Keep this product away from water, fire, humidity, or hot environments.
We cannot guarantee that no accidents or damage will occur due to the improper use of the device. Please use this product with care and operate at your own
risk!
In the case of device failure, please disconnect it from power. The fastest way to do so is by unplugging the power plug from the power outlet.
This is a Class A product. In a domestic environment, this product might cause radio interference in which case the user might be required to take adequate
measures.
Manufacturer: Mikrotikls SIA, Unijas 2, Riga, Latvia, LV1039.
Note:For some models, check the user and wireless passwords on the sticker.
BG - Български. Бързо ръководство
This device needs to be upgraded to RouterOS v7.10 or the latest version to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end users' responsibility to follow local country regulations. All MikroTik devices must be professionally installed.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | CRS106-1C-5S |
| Kleur van het product: | Wit |
| Breedte: | 114 mm |
| Diepte: | 137 mm |
| Hoogte: | 29 mm |
| Frequentie van processor: | 400 MHz |
| Meegeleverde kabels: | USB |
| Inclusief AC-adapter: | Ja |
| Vermogensverbruik (max): | 11 W |
| DC voltage input: | 30 V |
| Intern geheugen: | 128 MB |
| Type processor: | Ja |
| Compatibele besturingssystemen: | RouterOS |
| Flash memory: | 16 MB |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Stapelbaar: | Nee |
| Switchingcapaciteit: | - Gbit/s |
| MAC-adrestabel: | - entries |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | 5 |
| Console port: | RJ-45 |
| Netstekker: | DC-in ingang |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Aantal moduleslots SPF: | 5 |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -20 - 70 °C |
| Code geharmoniseerd systeem (HS): | 85176990 |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik CRS106-1C-5S stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026