Mikrotik CRS504-4XQ-OUT Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd CRS504-4XQ-OUT
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik CRS504-4XQ-OUT (20 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 50 mensen en kreeg gemiddeld 4.5 sterren uit 5 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik CRS504-4XQ-OUT of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/20

EN - English -Quick Guide:
This Quick Guide covers the model: CRS504-4XQ-OUT.
This is a network device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
The most relevant technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Technical specifications, EU Declaration of Conformity brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
MikroTik devices are for professional use. If you do not have qualifications please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
First steps:
Connect your computer to the device;
Download the configuration tool ;https://mt.lv/winbox
Open the tab and connect to the device using the MAC address;
Neighbors
The user name: , by default there is no password
admin
(or, for some models, check user and wireless passwords on the sticker);
To dupdate the device to the latest software versionownload the latest RouterOS software from ;https://mikrotik.com/download
Choose MIPSBE packages, and save them to your computer;
Return to the WinBox and upload downloaded packages;
Restart the device.
Safety Information:
Before you work on any MikroTik equipment, be aware of the hazards involved with electrical circuitry, and be familiar with standard practices for preventing
accidents. The installer should be familiar with network structures, terms, and concepts.
Use only accessories approved by the manufacturer, and which can be found in the original packaging of this product.
This equipment is to be installed by trained and qualified personnel, as per these installation instructions. The installer is responsible for making sure, that the
Installation of the equipment is compliant with local and national electrical codes. Do not attempt to disassemble, repair, or modify the device.
This product is intended to be mounted outdoors on a pole. Please read the mounting instructions carefully before beginning installation. Failure to use the
correct hardware and configuration or to follow the correct procedures could result in a hazardous situation for people and damage to the system.
We cannot guarantee that no accidents or damage will occur due to the improper use of the device. Please use this product with care and operate at your own
risk!
In the case of device failure, please disconnect it from power. The fastest way to do so is by unplugging the power adapter from the power outlet.
This is a Class A product. In a domestic environment, this product might cause radio interference in which case the user might be required to take adequate
measures.
To avoid contamination of the environment, separate the device from household waste and dispose of it in a safe manner, for example, in designated areas.
Become familiar with procedures for properly transporting the equipment to designated collection points in your area.
Manufacturer: Mikrotikls SIA, Unijas iela 2, Riga, Latvia, LV1039.
BG - Български. Бързо ръководство
This device needs to be upgraded to RouterOS v7.10 or the latest software version to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end user's responsibility to follow local country regulations. All MikroTik devices must be professionally installed.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | CRS504-4XQ-OUT |
| Kleur van het product: | Wit |
| Stroombron: | DC |
| Internationale veiligheidscode (IP): | IP66 |
| LED-indicatoren: | Ja |
| Frequentie van processor: | 650 MHz |
| Processormodel: | Qualcomm Atheros QCA9531 |
| Vormfactor: | 1U |
| Inclusief besturingssysteem: | RouterOS |
| Vermogensverbruik (max): | 38 W |
| DC voltage input: | 36 - 57 V |
| Certificering: | CE, EAC |
| Intern geheugen: | 128 MB |
| Duurzaamheidscertificaten: | RoHS |
| Type processor: | Ja |
| Ingangsspanning: | 36 - 57 V |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.3bt |
| Processorfabrikant: | Qualcomm |
| Reset button: | Ja |
| Rack-montage: | Ja |
| Flash memory: | 32 MB |
| Mean time between failures (MTBF): | 200000 uur |
| Vermogenstoevoer inclusief: | Ja |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Switchingcapaciteit: | - Gbit/s |
| MAC-adrestabel: | - entries |
| 10G support: | Ja |
| Switch type: | Managed |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | 1 |
| Console port: | RJ-45 |
| Switch-laag: | L3 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | Fast Ethernet (10/100) |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -40 - 70 °C |
| Hoeveelheid Power over Ethernet (PoE) ports: | 1 |
| Stroom via Ethernet (PoE): | 57 V |
| Aantal QSFP28-poorten: | 4 |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik CRS504-4XQ-OUT stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026