Fluke 115 Handleiding


Bekijk gratis de handleiding van Fluke 115 (26 pagina’s), behorend tot de categorie Multimeter. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 41 mensen. Heb je een vraag over Fluke 115 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Pagina 1/26
®
PN 2572573
July 2006, Rev. 1, 2/07 (Dutch)
© 2006, 2007 Fluke Corporation. All rights reserved. Printed in China.
All product names are trademarks of their respective companies.
114, 115, and 117
True-rms Multimeters
Gebruiksaanwijzing

Beoordeel deze handleiding


Product specificaties

Merk: Fluke
Categorie: Multimeter
Model: 115
Gewicht: 550 g
Beeldscherm: LCD
Accu/Batterij voltage: 9 V
DC voltage bereik: 6000 - 0.001 V
Afmetingen (B x D x H): 167 x 84 x 46 mm
Frequentie bereik: 5 - 50 kHz
Batterijen inbegrepen: Ja
Type product: Digitale multimeter
AC voltage bereik: 3 - 4000 V
Diode test: Ja
Resolutie (DC voltage): 0.1 mV
Resolutie (AC voltage): 0.1 mV

Handleiding Fluke 115 – volledige tekst

BEPERKTE GARANTIE EN BEPERKING VAN AANSPRAKELIJKHEID Dit product van Fluke is vrij van materiaal- en fabricagefouten gedurende 3 jaar na de datum van aankoop. Deze garantie is niet van toepassing op zekeringen, wegwerpbatterijen of schade die voortvloeit uit een ongeluk, verwaarlozing, verkeerd gebruik, wijziging, verontreiniging of abnormale omstandigheden bij bediening of hantering. Wederverkopers zijn niet gemachtigd om enige andere garantie namens Fluke te verstrekken. Voor het verkrijgen van service gedurende de garantieperiode moet u bij het dichtstbijzijnde door Fluke erkende servicecentrum om retourautorisatie-informatie vragen en het product vervolgens samen met een beschrijving van het probleem naar dat centrum sturen. DEZE GARANTIE IS UW ENIGE VERHAAL. ER WORDEN GEEN ANDERE UITDRUKKELIJKE OF STILZWIJGENDE GARANTIES, ZOALS GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL, VERSTREKT.

FLUKE IS NIET AANSPRAKELIJK VOOR BIJZONDERE, INDIRECTE, INCIDENTELE OF BIJKOMENDE SCHADE OF VERLIES, VOORTVLOEIEND UIT WELKE OORZAAK OF THEORIE DAN OOK. Aangezien in bepaalde staten of landen de uitsluiting of beperking van een stilzwijgende garantie of van incidentele schade of gevolgschade niet is toegestaan, is het mogelijk dat deze beperking van aansprakelijkheid niet op u van toepassing is. Fluke Corporation P.O. Box 9090 Everett, WA 98206-9090 VS Fluke Europe B.V. P.O. Box 1186 5602 BD Eindhoven Nederland 11/99

1 True-rms Multimeters Inleiding De Fluke meters, model 114, , model 115 en model 117zijn op batterijen werkende, true-rms-multimeters (hierna ‘de meter’ genoemd) met een display met 6000 digits en een staafdiagram. Deze gebruiksaanwijzing is van toepassing op alle drie de modellen. Alle afbeeldingen tonen model 117. Deze meters voldoen aan de normen van CAT III IEC 61010-1 2nd Edition. De veiligheidsnorm van IEC 61010-1 2nd Edition definieert vier meetcategorieën (CAT I t/m IV) op basis van de omvang van het door stootspanningen teweeggebrachte gevaar. CAT III-meters bieden bescherming tegen stootspanningen in vaste installaties op het verdeelniveau.

Contact opnemen met Fluke Bel een van de volgende nummers om contact op te nemen met Fluke: VS: 1-888-99-FLUKE (1-888-993-5853) Canada: 1-800-36-FLUKE (1-800-363-5853) Europa: +31 402-675-200 Japan: +81-3-3434-0181 Singapore: +65-738-5655 Vanuit andere landen: +1-425-446-5500 U kunt ook de website van Fluke bezoeken op www.fluke.com. Registreer de meter op register.fluke.com. Onveilige spanning Het symbool Y attendeert u op een potentieel gevaarlijke spanning als de meter een spanning ≥ 30 V of een overspanning (OL, overload) meet. Bij frequentiemetingen >1 kHz wordt het symbool Y niet gespecificeerd. Meetkabelwaarschuwing XWWaarschuwing Als u probeert om een meting te verrichten met een kabel in een onjuiste aansluiting, kunt u lichamelijk letsel oplopen of kan de meter worden beschadigd.

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 2 Veiligheidsinformatie XWWaarschuwing wijst op gevaarlijke omstandigheden en handelingen die lichamelijk of dodelijk letsel kunnen veroorzaken. WLet op wijst op omstandigheden en handelingen die de meter of de te testen apparatuur kunnen beschadigen. Neem de volgende voorschriften in acht om elektrische schok of lichamelijk letsel te voorkomen: • Gebruik de meter uitsluitend zoals gespecificeerd in deze gebruiksaanwijzing. Anders is het mogelijk dat de meter niet de voorziene bescherming biedt. • Gebruik de meter of de meetkabels niet als deze er beschadigd uitzien of als u vermoedt dat de meter niet naar behoren werkt. • Gebruik altijd de juiste aansluitingen, de juiste knopstand en het juiste bereik voor de metingen. • Controleer of de meter naar behoren werkt door een bekende spanning te meten. Als u niet zeker bent, moet u de meter laten nakijken.

• Pas nooit meer dan de op de meter vermelde nominale spanning toe tussen de aansluitingen of tussen een aansluiting en aarde. • Wees voorzichtig als de spanning hoger is dan 30 V ac-rms, 42 V ac-piek of 60 V dc. Een dergelijke spanning kan elektrische schok veroorzaken. • Schakel de stroom naar het circuit uit en ontlaad alle hoogspanningscondensators voordat u de weerstand, continuïteit, dioden of capaciteit meet. • Gebruik de meter niet in de omgeving van ontplofbaar gas of ontplofbare dampen. • Houd uw vingers achter de vingerbescherming wanneer u de meetkabels of probes gebruikt. • Gebruik uitsluitend door een veiligheidsinstituut goedgekeurde meetkabels met dezelfde nominale spanning, categorie en stroomsterkte als de meter.

True-rms Multimeters Veiligheidsinformatie 3 • Neem de meetkabels uit de meter voordat u de batterijklep of de meterbehuizing opent. • Neem de plaatselijke en landelijke veiligheidsvoorschriften in acht wanneer u werkt op gevaarlijke locaties. • Gebruik de door de plaatselijke en landelijke overheid vereiste veiligheidsuitrusting wanneer u werkt op gevaarlijke locaties. • Werk niet alleen. • Vervang de zekering uitsluitend door de vermelde reservezekering omdat anders de voorziene bescherming wellicht niet wordt geboden. • Controleer de continuïteit van de meetkabels vóór gebruik. Gebruik de meter niet bij hoge aflezingen of aflezingen met ruis. • Gebruik de functie autovoltage niet om de spanning te meten in circuits die door de lage ingangsimpedantie (≈≈≈≈≈3 kΩΩΩΩΩ) van deze functie beschadiging kunnen oplopen (alleen 114 en 117).

Symbolen B Ac (wisselstroom) I Zekering F Dc (gelijkstroom) T Dubbel geïsoleerd X Gevaarlijke spanning W Belangrijke informatie; zie gebruiksaanwijzing Batterij (als symbool in display verschijnt, is de batterij bijna leeg) J Aarde ~ Werp dit product niet met gewoon vast afval weg. Neem contact op met Fluke of een erkend recyclingbedrijf om het product af te voeren. D Ac en dc

True-rms Multimeters Display 5 F Display HOLD is ingeschakeld. Het display bevriest de huidige aflezing. 114, 115 en 117 G De modus MIN MAX AVG is ingeschakeld. Maximum-, minimum-, gemiddelde of huidige aflezing verschijnt. 114, 115 en 117 H (Rood ledje) Contactloze VoltAlert sensor neemt spanning waar. 117 I LoZ De meter meet spanning of capaciteit met een lage ingangsimpedantie. 114, 115 en 117 J nµF mVµA MkΩΩΩΩΩ kHz Meeteenheden. 114, 115 en 117 K DC AC Gelijkstroom of wisselstroom. 114, 115 en 117 L Waarschuwing voor batterij bijna leeg. 114, 115 en 117 M 610000 mV Geeft het meetbereik van de meter weer. 114, 115 en 117 N (staafdiagram) Analoog display. 114, 115 en 117 O Auto Volts Auto Manual De meter staat in de functie autovoltage. Automatisch bereik. De meter selecteert het bereik met de beste resolutie. Handmatig bereik. De gebruiker stelt het bereik in.

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 8 Batterijbesparing (rustmodus) De meter gaat automatisch op rustmodus over en het display wordt leeggemaakt, als u gedurende 20 minuten de functie en het bereik ongewijzigd laat en geen toets indrukt. Door een willekeurige toets in te drukken of aan de draaiknop te draaien, activeert u de meter. Als u de rustmodus niet wilt gebruiken, houdt u de toets ingedrukt wanneer u de meter aanzet. De rustmodus is altijd uitgeschakeld in de modus MIN MAX AVG. MIN MAX AVG-registratiemodus De MIN MAX AVG-registratiemodus registreert de minimum- en maximumingangswaarden (negeert overspanning) en berekent een lopend gemiddelde van alle aflezingen. Als een nieuwe maximum- of minimumwaarde wordt waargenomen, piept de meter. • Zet de meter in de gewenste meetfunctie en het gewenste meetbereik. • Druk op om de modus MIN MAX AVG in te chakelen.

• en MAX lichten op en de hoogste aflezing verschijnt die is waargenomen sinds MIN MAX AVG is ingeschakeld. • Druk op om de lage (MIN), gemiddelde (AVG) en huidige aflezingen te doorlopen. • Druk op om de MIN MAX AVG-registratie stil te leggen zonder de opgeslagen waarden te wissen. verschijnt. • Druk nogmaals op om de MIN MAX AVG-registratie te hervatten. • Druk gedurende ten minste 1 seconde op of draai aan de draaiknop om af te sluiten en de opgeslagen aflezingen te wissen. Display HOLD XWWaarschuwing Denk eraan dat als display HOLD is ingeschakeld, het display niet verandert wanneer u een andere spanning toepast om elektrische schokken te voorkomen. De meter bevriest het display in de modus display HOLD. 1. Druk op om display HOLD in te schakelen. ( verschijnt. ) 2. Druk op of draai aan de draaiknop om terug te keren naar de normale werking.

True-rms Multimeters Opstartopties 9 • In de modus automatisch bereik selecteert de meter het bereik met de beste resolutie. • In de modus handmatig bereik wordt automatisch bereik genegeerd en selecteert u zelf het bereik. Als u de meter aanzet, wordt automatisch bereik standaard ingeschakeld en verschijnt Auto. 1. Druk op om de modus handmatig bereik in te schakelen. Manual verschijnt. 2. In de modus handmatig bereik drukt u op om het bereik stapsgewijs te verhogen. Na het hoogste bereik gaat de meter terug naar het laagste bereik. Opmerking U kunt het bereik in de modus MIN MAX AVG of de modus display HOLD niet handmatig wijzigen. Als u op drukt wanneer de meter in MIN MAX AVG of display HOLD staat, geeft de meter twee pieptonen om aan te geven dat dit een ongeldige bewerking is en wordt het bereik niet veranderd. 3.

Druk gedurende ten minste 1 seconde op of draai aan de draaiknop om handmatig bereik af te sluiten. De meter keert terug naar automatisch bereik en Auto verschijnt. Opstartopties Om een opstartoptie te selecteren, houdt u de corresponderende toets (zie tabel hieronder) ingedrukt wanneer u de meter aanzet. De opstartopties worden geannuleerd wanneer u de meter uitzet of als de meter op rustmodus overgaat. Toets Opstartopties Zet alle segmenten van het display aan. Schakelt de pieptoon uit. verschijnt als de pieptoon aanstaat. Schakelt capaciteitsmetingen bij lage impedantie in. verschijnt als deze functie aanstaat. Zie pagina 14. Deactiveert automatische uitschakeling (rustmodus). verschijnt als rustmodus is geactiveerd. Deactiveert automatische uitschakeling van achtergrondverlichting. verschijnt als deze functie aanstaat.

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 10 Weerstand meten edy04f.eps XWWaarschuwing Om elektrische schok, letsel of beschadiging aan de meter te voorkomen, schakelt u de stroom naar het circuit uit en ontlaadt u alle hoogspannings-condensators voordat u de weerstand, continuïteit, dioden of capaciteit meet. Continuïteit testen edy06f.eps Opmerking De continuïteitsfunctie werkt het best als een snelle, eenvoudige methode om open en kortgesloten circuits te controleren. Gebruik de weerstandsfunctie (e) van de meter om maximale nauwkeurigheid te verkrijgen bij weerstandsmetingen.

True-rms Multimeters Basismetingen 11 Wissel- en gelijkspanning meten eee03f.eps Autovoltage gebruiken (alleen 114 en 117) Wanneer de draaiknop op staat, selecteert de meter automatisch een dc- of ac-spanningsmeting op basis van het aangelegde ingangssignaal tussen de ingangen V of + en COM. Deze functie stelt de ingangsimpedantie van de meter in op ongeveer 3 k om de kans op foutieve aflezingen als gevolg Ωvan fantoomspanning te beperken. Wissel- en gelijkspanning meten in millivolt eee18f.eps Wanneer de draaiknop op staat, meet de meter ac-mV en dc-mV. Druk op om de meter op dc-mV te zetten.

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 12 Ac- of dc-stroom (115 en 117) XWWaarschuwing Ga als volgt te werk om lichamelijk letsel of beschadiging van de meter te voorkomen: • Probeer nooit de stroom in een stroomkring te meten als de nullastpotentiaal naar aarde > 600 V is. • Controleer de zekering van de meter voordat u metingen verricht. (Zie ‘Zekering testen’.) • Gebruik de juiste aansluitingen, de juiste stand van de draaiknop en het juiste bereik voor uw metingen. • Schakel de probes nooit parallel met een circuit of component als de meetkabels in de A-aansluitingen (ampère) steken. A1 2 3 edy08f.eps Schakel de stroom naar het circuit uit, verbreek het circuit, plaats de meter in serie met het circuit en zet de stroom opnieuw aan.

True-rms Multimeters Basismetingen 13 Stroom boven 10 A meten De millivolt-/spanningsfunctie van de meter kan worden gebruikt met een optionele stroomprobe met mV/A-uitgang om stroom te meten die hoger is dan de nominale stroom van de meter. Controleer of de meter in de juiste stand staat voor de stroomprobe (ac of dc). Raadpleeg een Fluke catalogus of neem contact op met uw plaatselijke Fluke vertegenwoordiger voor compatibele stroomklemmen. edy14f.eps Capaciteit meten (alleen 115 en 117) edy05f.eps

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 14 Frequentie meten (alleen 115 en 117) XWWaarschuwing Om elektrische schokken te voorkomen, moet u het staafdiagram negeren bij frequenties > 1 kHz. Als de frequentie van het gemeten signaal > 1 kHz is, zijn het staafdiagram en niet gespecificeerd. eee09f.eps De meter meet de frequentie van een signaal door het aantal keren te tellen dat het signaal per seconde een triggerniveau overschrijdt. Het triggerniveau is 0 V, 0 A voor alle bereiken. Druk op om de frequentiemeting in en uit te schakelen. Frequentie werkt uitsluitend met ac-functies. Bij frequentiemetingen tonen het staafdiagram en de bereikindicator de aanwezige ac-spanning of stroom. Selecteer steeds lagere bereiken aan de hand van handmatig bereik voor een stabiele aflezing. Detectie van ac-spanning (alleen 117) eee13f.eps

True-rms Multimeters Basismetingen 15 Voor de detectie van ac-spanning plaatst u de top van de meter in de nabijheid van een geleider. Bij detectie van spanning geeft de meter een geluids- en visueel signaal. Er zijn twee instellingen voor gevoeligheid. De stand wordt gebruikt bij gelijk met de muur geïnstalleerde wandcontactdozen, stekkerblokken, gelijk met de muur geïnstalleerde industriële stopcontacten en diverse netsnoeren. De stand wordt gebruikt voor de detectie van ac-spanning bij andere soorten verzonken connectors of stopcontacten waar de eigenlijke ac-spanning binnen in de connector is verzonken. De VoltAlert sensor werkt in toepassingen met onbeklede draad en met spanningen tot minimaal 24 V in de stand . XW Waarschuwing Bij afwezigheid van enig signaal kan er toch spanning staan. De VoltAlert sensor is niet betrouwbaar met afgeschermde draad.

De werking van de sensor wordt mogelijk beïnvloed door verschillen in contactdoosontwerp, isolatiedikte en type isolatie. Capaciteitsmetingen bij lage impedantie (alleen 115 en 117) Voor capaciteitsmetingen op kabels met fantoomspanning houdt u ingedrukt wanneer u de meter aanzet. Dit brengt de meter in de capaciteitsmodus LoZ (lage ingangsimpedantie). In deze modus zijn de capaciteitsmetingen minder nauwkeurig en is hun dynamische bereik lager. Deze stand wordt niet opgeslagen wanneer u de meter uitzet of als de meter op rustmodus overgaat.Dioden testen (115 en 117) eee07f.eps

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 16 Staafdiagram gebruiken Het staafdiagram functioneert zoals de naald van een analoge meter. Er is een overspanningsindicator ( ) rechts en een polariteitsindicator ( ) links. Aangezien het staafdiagram veel sneller wordt bijgewerkt dan het digitale display, is het diagram nuttig voor het bijstellen van top- en nulpunten. Het staafdiagram wordt uitgeschakeld bij capaciteitsmetingen. Bij frequentiemetingen tonen het staafdiagram en de bereikindicator de onderliggende spanning of stroom tot 1 kHz. Het aantal segmenten geeft de gemeten waarde aan en staat in verhouding tot de volschalige waarde van het geselecteerde bereik. De belangrijkste schaalverdelingen in het bereik van 60 V (zie hieronder) zijn bijvoorbeeld 0, 15, 30, 45 en 60 V. Bij een ingang van -30 V worden het minteken en de segmenten tot het midden van de schaal weergegeven.

True-rms Multimeters Onderhoud 17 Onderhoud Het onderhoud van de meter omvat het vervangen van de batterij en de zekering, en het reinigen van de behuizing. Batterij en zekering vervangen XWWaarschuwing Ga als volgt te werk om elektrische schok, letsel of beschadiging aan de meter te voorkomen: • Neem de meetkabels uit de meter voordat u de behuizing of de batterijklep opent. • Gebruik UITSLUITEND een zekering met gespecificeerde nominale stroomsterkte, uitschakelspanning en snelheid. Om de batterij te vervangen, verwijdert u de batterijklep als volgt: 1. Neem de meetkabels uit de meter. 2. Verwijder het schroefje van de batterijklep. 3. Breng de klep lichtjes omhoog met behulp van de vingeruitsparing. 4. Trek de klep recht omhoog en los van de behuizing. Plaats de batterij in de batterijklep. Schuif de klep in de behuizing, onderzijde eerst, totdat de klep goed op zijn plaats zit.

114, 115 and 117 Gebruiksaanwijzing 18 Om de zekering te vervangen, opent u de behuizing als volgt: 1. Neem de meetkabels uit de meter. 2. Neem de meter uit de holster. 3. Verwijder twee schroefjes uit de onderkant van de behuizing. 4. Maak de onderkant van de behuizing los van de bovenkant. 5. Neem de zekering uit de houder en vervang de zekering door een snelzekering (FAST) van 11 A, 1000 V met een minimaal uitschakelvermogen van 17.000 A. Gebruik uitsluitend Fluke onderdeelnr. 803293. 6. Zet de meter als volgt opnieuw in elkaar: bevestig de onderkant van de behuizing aan de bovenkant en installeer vervolgens de twee schroefjes. Plaats de meter in de holster. Reinigen Neem de behuizing af met een vochtige doek en een niet-agressief detergens. Gebruik geen schuurmiddelen, isopropylalcohol of oplosmiddelen om de behuizing, de lens of het venster te reinigen.

Omdat ingangswaarden onder 1 % van het bereik niet zijn gespecificeerd, is het normaal dat deze en andere true-rms-meters aflezingen anders dan nul weergeven wanneer de meetkabels van een circuit worden losgekoppeld of met elkaar worden kortgesloten. Voor volt is de crestfactor 3 bij 4000 digits, met lineaire ≤afname tot 1,5 bij volle schaal. Voor A is de crestfactor 3. Ac-spanning is ac-gekoppeld. Auto-V LoZ, ac-mV en ≤ac-A zijn dc-gekoppeld. [2] Ac-V Hz is ac-gekoppeld en gespecificeerd van 5 Hz tot 50 kHz. Ac-A Hz is dc-gekoppeld en gespecificeerd van 45 Hz tot 5 kHz. [3] > 10 A niet gespecificeerd.

Heb je hulp nodig?

Als je hulp nodig hebt met Fluke 115 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden