Rothenberger RoDIADRILL 200 Handleiding
Bekijk gratis de handleiding van Rothenberger RoDIADRILL 200 (152 pagina’s), behorend tot de categorie Boormachine. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 23 mensen en kreeg gemiddeld 5.0 sterren uit 6 reviews. Heb je een vraag over Rothenberger RoDIADRILL 200 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Product specificaties
| Merk: | Rothenberger |
| Categorie: | Boormachine |
| Model: | RoDIADRILL 200 |
Handleiding Rothenberger RoDIADRILL 200 – volledige tekst
NEDERLANDS 47 1 Aanwijzingen betreffende de veiligheid 1. 1 Doelmating gebruik De diamantboormachine RODIADRILL 160 + 200 is bestemd voor natboren met passende diamantboorkroon en een watertoevoer in gewapend beton en metselwerk. Mits montage van de zuigrotor (toebehoren) kan de machine ook worden gebruikt voor het droogboren met passende diamantboorkroon. 1. 2 Algemene veiligheidswaarschuwingen voor elektrische gereedschappen WAARSCHUWING. Lees alle veiligheidswaarschuwingen en alle voorschriften. Als de waarschuwingen en voorschriften niet worden opgevolgd, kan dit een elektrische schok, brand of ernstig letsel tot gevolg hebben. Bewaar alle waarschuwingen en voorschriften voor toekomstig gebruik.
Het in de waarschuwingen gebruikte begrip „elektrisch gereedschap” heeft betrekking op elektrische gereedschappen voor gebruik op het stroomnet (met netsnoer) en op elektrische gereedschappen voor gebruik met een accu (zonder netsnoer). 1) Veiligheid van de werkomgeving a) Houd uw werkomgeving schoon en goed verlicht. Een rommelige of onverlichte werkomgeving kan tot ongevallen leiden. b) Werk met het elektrische gereedschap niet in een omgeving met explosiegevaar waarin zich brandbare vloeistoffen, brandbare gassen of brandbaar stof bevinden. Elektrische gereedschappen veroorzaken vonken die het stof of de dampen tot ontsteking kunnen brengen. c) Houd kinderen en andere personen tijdens het gebruik van het elektrische gereedschap uit de buurt. Wanneer u wordt afgeleid, kunt u de controle over het gereedschap verliezen.
2) Elektrische veiligheid a) De aansluitstekker van het elektrische gereedschap moet in het stopcontact passen. De stekker mag in geen geval worden veranderd. Gebruik geen adapterstekkers in combinatie met geaarde elektrische gereedschappen. Onveranderde stekkers en passende stopcontacten beperken het risico van een elektrische schok.
b) Voorkom aanraking van het lichaam met geaarde oppervlakken, bijvoorbeeld van buizen, verwarmingen, fornuizen en koelkasten. Er bestaat een verhoogd risico door een elektrische schok wanneer uw lichaam geaard is. c) Houd het elektrische gereedschap uit de buurt van regen en vocht. Het binnendringen van water in het elektrische gereedschap vergroot het risico van een elektrische schok. d) Gebruik de kabel niet voor een verkeerd doel, om het elektrische gereedschap te dragen of op te hangen of om de stekker uit het stopcontact te trekken. Houd de kabel uit de buurt van hitte, olie, scherpe randen en bewegende gereedschapdelen. Beschadigde of in de war geraakte kabels vergroten het risico van een elektrische schok. e) Wanneer u buitenshuis met elektrisch gereedschap werkt, dient u alleen verlengkabels te gebruiken die voor gebruik buitenshuis zijn goedgekeurd.
Het gebruik van een voor gebruik buitenshuis geschikte verlengkabel beperkt het risico van een elektrische schok. f) Als het gebruik van het elektrische gereedschap in een vochtige omgeving onvermijdelijk is, dient u een aardlekschakelaar te gebruiken. Het gebruik van een aardlekschakelaar vermindert het risico van een elektrische schok. 3) Veiligheid van personen a) Wees alert, let goed op wat u doet en ga met verstand te werk bij het gebruik van het elektrische gereedschap. Gebruik het gereedschap niet wanneer u moe bent of onder invloed staat van drugs, alcohol of medicijnen. Een moment van onoplettendheid bij het gebruik van het gereedschap kan tot ernstige verwondingen leiden.
48 NEDERLANDS b) Draag persoonlijke beschermende uitrusting en altijd een veiligheidsbril. Het dragen van persoonlijke beschermende uitrusting zoals een stofmasker, slipvaste werkschoenen, een veiligheidshelm of gehoorbescherming, afhankelijk van de aard en het gebruik van het elektrische gereedschap, vermindert het risico van verwondingen. c) Voorkom per ongeluk inschakelen. Controleer dat het elektrische gereedschap uitgeschakeld is voordat u de stekker in het stopcontact steekt of de accu aansluit en voordat u het gereedschap oppakt of draagt. Wanneer u bij het dragen van het gereedschap uw vinger aan de schakelaar hebt of wanneer u het gereedschap ingeschakeld op de stroomvoorziening aansluit, kan dit tot ongevallen leiden. d) Verwijder instelgereedschappen of schroefsleutels voordat u het gereedschap inschakelt.
Een instelgereedschap of sleutel in een draaiend deel van het gereedschap kan tot verwondingen leiden. e) Voorkom een onevenwichtige lichaamshouding. Zorg ervoor dat u stevig staat en steeds in evenwicht blijft. Daardoor kunt u het elektrische gereedschap in onverwachte situaties beter onder controle houden. f) Draag geschikte kleding. Draag geen loshangende kleding of sieraden. Houd haren, kleding en handschoenen uit de buurt van bewegende delen. Loshangende kleding, sieraden en lange haren kunnen door bewegende delen worden meegenomen. g) Wanneer stofafzuigings- of stofopvangvoorzieningen kunnen worden gemonteerd, dient u zich ervan te verzekeren dat deze zijn aangesloten en juist worden gebruikt. Het gebruik van een stofafzuiging beperkt het gevaar door stof. 4) Zorgvuldige omgang met en zorgvuldig gebruik van elektrische gereedschappen a) Overbelast het gereedschap niet.
Gebruik voor uw werkzaamheden het daarvoor bestemde elektrische gereedschap. Met het passende elektrische gereedschap werkt u beter en veiliger binnen het aangegeven capaciteitsbereik. b) Gebruik geen elektrisch gereedschap waarvan de schakelaar defect is.
Elektrisch gereedschap dat niet meer kan worden in- of uitgeschakeld, is gevaarlijk en moet worden gerepareerd. c) Trek de stekker uit het stopcontact of neem de accu uit het elektrische gereedschap voordat u het gereedschap instelt, toebehoren wisselt of het gereedschap weglegt. Deze voorzorgsmaatregel voorkomt onbedoeld starten van het elektrische gereedschap. d) Bewaar niet-gebruikte elektrische gereedschappen buiten bereik van kinderen. Laat het gereedschap niet gebruiken door personen die er niet mee vertrouwd zijn en deze aanwijzingen niet hebben gelezen. Elektrische gereedschappen zijn gevaarlijk wanneer deze door onervaren personen worden gebruikt. e) Verzorg het elektrische gereedschap zorgvuldig.
Controleer of bewegende delen van het gereedschap correct functioneren en niet vastklemmen en of onderdelen zodanig gebroken of beschadigd zijn dat de werking van het elektrische gereedschap nadelig wordt beïnvloed. Laat deze beschadigde onderdelen voor het gebruik repareren. Veel ongevallen hebben hun oorzaak in slecht onderhouden elektrische gereedschappen. f) Houd snijdende inzetgereedschappen scherp en schoon. Zorgvuldig onderhouden snijdende inzetgereedschappen met scherpe snijkanten klemmen minder snel vast en zijn gemakkelijker te geleiden. g) Gebruik elektrisch gereedschap, toebehoren, inzetgereedschappen en dergelijke volgens deze aanwijzingen. Let daarbij op de arbeidsomstandigheden en de uit te voeren werkzaamheden. Het gebruik van elektrische gereedschappen voor andere dan de voorziene toepassingen kan tot gevaarlijke situaties leiden.
5) Service Laat het gereedschap alleen repareren door gekwalificeerd en vakkundig personeel en alleen met originele vervangingsonderdelen. Daarmee wordt gewaarborgd dat de veiligheid van het gereedschap in stand blijft.
NEDERLANDS 49 1. 3 Veiligheidsinstructies Draag gehoorbeschermers. De inwerking van lawaai kan gehoorverlies tot gevolg hebben. Maak gebruik van de extra handgrepen die samen met de machine worden geleverd. Het verlies van de controle kan tot letsel leiden. De ingebouwde slipkoppeling reageert alleen bij stootsgewijs blokkeren, gebruik daarom steeds de extra handgrepen. Stopcontacten buiten moeten voorzien zijn van aardlekschakelaars. Dat eist het installatievoorschrift voor uw elektrische installatie. Houd daar rekening mee wanneer u de machine gebruikt. Draag bij het werken met de machine steeds een werkbril. Veiligheidshandschoenen, stevige en niet-slippende schoenen en een schort zijn aan te bevelen. Spaan of schilfers mogen bij draaiende machine niet worden verwijderd. Stof dat bij het werken ontstaat is vaak schadelijk voor de gezondheid en mag niet in het lichaam geraken.
Geschikt stofmasker dragen. Voor alle werkzaamheden aan de machine de stekker uit het stopcontact trekken. De machine alleen uitgeschakeld op het stopcontact aansluiten. De aansluitkabel steeds weghouden uit het werkgebied van de machine. De kabel steeds naar achteren van de machine weg geleiden. Bij werkzaamheden in muren, plafond of vloer op elektrische kabels, gas- en waterleidingen letten. 2 Technische gegevens RODIADRILL 160 RODIADRILL 200 Netspanning. ~ 230 V , 50/60 Hz. ~ 230 V , 50/60 Hz Nominaal opgenomen vermogen. 2000 W. 2700 W Versnelling. 1. 2. 1. 2. 3. Toerental (min-1). 760. 1570. 600. 1250. 3200 Boordiameter (Ø mm). 62–162. 10–62. 102–250. 102–62. 10-62 Boorbereik. Beton max. 132 mm. Metselwerk max. 162 mm. Beton max. 200 mm Metselwerk max. 250 mm Gewicht. ca. 6,7 kg. ca. 7,2 kg Toerentalelektronisch. ja. ja Gereedschaphouder. buiten 1.
102 dB (A) ¦ KWA 3 dB (A). 103 dB (A) ¦ KWA 3 dB (A) De geluidsdruk tijdens het werken kan de waarde van 85 dB (A) overschrijden. Draag een gehoorbescherming. Meetwaarden bepaald volgens EN 60745-1. Totale trillingswaarde. 3,3 m/s2 ¦ K= 1,5 m/s2. 4,5 m/s2 ¦ K= 1,5 m/s2 Het in deze gebruiksaanwijzing vermelde trillingsniveau is gemeten met een volgens EN 60745 genormeerde meetmethode en kan worden gebruikt om elektrische gereedschappen met elkaar te vergelijken. Het is ook geschikt voor een voorlopige inschatting van de trillingsbelasting.
50 NEDERLANDS Het aangegeven trillingsniveau representeert de voornaamste toepassingen van het elektrische gereedschap. Als echter het elektrische gereedschap wordt gebruikt voor andere toepassingen, met verschillende accessoire, met afwijkende inzetgereedschappen of onvoldoende onderhoud, kan het trillingsniveau afwijken. Dit kan de trillingsbelasting gedurende de gehele arbeidsperiode duidelijk verhogen. Voor een nauwkeurige schatting van de trillingsbelasting moet ook rekening worden gehouden met de tijd waarin het gereedschap uitgeschakeld is, of waarin het gereedschap wel loopt, maar niet werkelijk wordt gebruikt. Dit kan de trillingsbelasting gedurende de gehele arbeidsperiode duidelijk verminderen.
Leg aanvullende veiligheidsmaatregelen ter bescherming van de bediener tegen het effect van trillingen vast, zoals: Onderhoud van elektrische gereedschappen en inzetgereedschappen, warm houden van de handen, organisatie van het arbeidsproces. 3 Netaansluiting Alleen op eenfasestroom en alleen op de netspanning aangegeven op het vermogensplaatje aansluiten. 3. 1 Ingebruikname van de PRCD-aardlekschakelaar Alleen voor wisselstroom. Let op de juiste netspanning. Voer elke keer voordat u het apparaat in gebruik neemt de volgende testprocedure op de PRCD-schakelaar uit: 1. Steek de stekker van de PRCD-schakelaar in het stopcontact. 2. Druk op RESET. Het signaallampje gaat ORANJE branden (AAN). 3. Trek de stekker uit het stopcontact. Het signaallampje gaat uit. 4. Herhaal punt 1 en 2. 5. Druk op TEST. Het oranje signaallampje gaat uit. 6. Druk op RESET, om het apparaat in te schakelen (ORANJE).
Deze veiligheidsvoorziening beschermt tegen storingen in het aangesloten apparaat, niet tegen storingen in de voorafgaande installatie. 4 Werking van de machine 4.
1 Overzicht (A) 1 Houder voor de boorstander 6 Wateraansluiting 2 Overbelastingsindicatie 7 Wateraansluiting "Gardena" 3 Netsnoer met PRCD-schakelaar 8 Aandrijfas 4 Aan-/uitschakelaar 9 Handgreep 5 Versnelling - keuzeschakelaar 4. 2 Inbedrijfstelling (B) Werken vrij in de hand Alleen met de momentschakelaar werken, d. w. z. zonder arrêtering van de aan- / uitschakelaar. De extra handgreep (9) kan links of rechts worden bevestigd. Bij het boren met boorkronen komen hoge draaimomenten tot stand; werk nooit zonder de extra handgreep. Inspannen in de boorstander (afb. 1) Het opschuifmechanisme aan de boorstander arrêteren.
NEDERLANDS 51 RODIACUT 150: De motor van de bovenkant in de houder van de boorstander plaatsen en met behulp van de schroeven bevestigen (met inbussleutel nr. 6). RODIACUT 250: De motor van de bovenkant tot de aanslag in de opschuifeenheid van de boorstander schuiven en met de beide stergrepen bevestigen. Controleren of de motor stevig vastzit. Lees hieromtrent de gebruiksaanwijzing van de boorstander. Wisselen van de boorkroon (afb. 2) Draag bij het wisselen van de boorkroon veiligheidshandschoenen. De boorkroon kan bij langer gebruik heet worden. Aandrijfas (8) met steeksleutel (SW 36) vasthouden en de boorkroon met steeksleutel (SW 24 voor kronen G 1/2"; SW 41 voor kronen 1. 1/4" UNC) losmaken en afschroeven (rechtse schroefdraad). Opmerking: Bij boorkronen met schroefdraadverbinding 1. 1/4" UNC adviseren wij een koperen ring (No.
FF35190) tussen boormotor en boorkroon te plaatsen. De boorkronen kunnen dan na het boren eenvoudiger van de motor worden gescheiden en compenseren oneffenheden tussen boorkroonhouder en aandrijfas. Natboren (afb. 3) Natboren is slechts toegestaan met een feilloos werkende persoonsveiligheidsschakelaar "PRCD". Bij natboren bovenhoofds steeds met waterafzuiginrichting werken. Aandrijfmachine beschermen tegen spatwater. Water te produceren: Wateraansluiting (6) op waterdompelpomp (No. FF35029), waterdruktank (No. FF35026) of direct op een waterleiding aansluiten met de slang Gardena (7) en dubbele aansluiting. (Er moet minstens zoveel waterdruk (max. 4 bar. ) aanwezig zijn, dat de boorsuspensie uit het boorgaat wordt getransporteerd) Werken in de boorstander: De beide vleugels van de waterafzuigring (No. FF35700, FF35730) met de afstelschroeven aan de bodemplaat bevestigen.
Optional: Droogboren (afb. 4) De zuigrotor (No. FF40056) op de aandrijfas (8). De slangadapter en zuigslang opsteken. De stofzuiger (No. FF35148) aansluiten op het stroomnet. Lees hieromtrent de gebruiksaanwijzing van de stofzuiger. 4. 3 Bediening Bij gebruik in de boorstander, de gebruiksaanwijzing van de boorstander lezen en begrijpen. Overbelastingsbeveiliging Bij normaal bedrijf brandt de groene controlelamp. Bij te sterke druk op de boorkroon brandt de rode controlelamp. Aandrukkracht verminderen; de groene controlelamp gaat weer branden. In geval van een langere overbelasting schakelt de elektronica de machine uit. Om verder te werken, de machine uit- en weer inschakelen. Bij stootwijze overbelasting (bijv. verhaken van de boorkroon) onderbreekt de slipkoppeling de krachtstroom.
52 NEDERLANDS Natboren Gevaar door elektrische schok. Bij natboren bovenhoofds steeds met wateraf-zuiginrichting werken. De waterafzuiginrichting moet in feilloze toestand zijn. Water te produceren en waterzuiger inschakelen. (Er moet minstens zoveel waterdruk (max. 4 bar. ) aanwezig zijn, dat de boorsuspensie uit het boorgaat wordt getransporteerd) Natzuigen vrij in de hand: De boorkroon in stilstand in de waterafzuigring steken en eerst controleren of de waterafzuigvoorziening zich aan de muur of op de vloer heeft vastgezogen en blijft zitten. Let op: Met de centreerhulp nooit van beneden naar boven boren, teneinde bij een onverwacht loskomen van de centreerhulp gevaar voor ongelukken te vermijden. De waterafzuigring kan tijdens het aanboren losraken. Motor inschakelen. De diamantboorkroon aanzetten en door gelijkmatig, licht opvoeren van de druk verder boren.
De boorkroon nu en dan licht uit het boorgat terugtrekken, zodat de boorsuspensie of het boorstop wordt verwijderd. Nadat de gewenste boordiepte is bereikt, de motor uitzetten en de boorkroon langzaam uit het boorgat trekken. Watertoevoer stoppen en de waterzuiger uitschakelen. Indien geen andere boringen meer moeten worden uitgevoerd, de motor nogmaals enkele seconden zonder watertoevoer laten draaien, zodat het resterende water uit de spoelbus van de motor wordt gedrukt. Mocht de boor komen vast te zitten, moet u de boormotor op een laag toerental onder koelwater weer aanzetten en de boorkroon terugtrekken. Indien nodig dit proces herhalen of met behulp van een steeksleutel SW41 aan de boorkroon draaien. Opgelet: PRCD-schakelaar uitzetten. Optional: Droogboren Gewapend beton uitsluitend natboren. Stofzuiger en motor inschakelen.
De diamantboorkroon aanzetten en door gelijkmatig, licht opvoeren van de druk verder boren. De boorkroon nu en dan licht uit het boorgat terugtrekken, zodat de boorsuspensie of het boorstop wordt verwijderd.
Nadat de gewenste boordiepte is bereikt, de motor uitzetten en de boorkroon langzaam uit het boorgat trekken. Stofzuiger uitschakelen. Boorkernverwijdering bij doorgaande gaten Alle voorzorgsmaatregelen treffen, zodat geen letsel of materiële schade ontstaat. De boorkern uit de kroon laten vallen. Indien de kern in de kroon klem zit, moet u hem weer met een stang van achteren uitstoten. Beschadiging van de ondergrond vermijden. Om de kern los te krijgen in geen geval met een hamer of schroefsleutel op de buitenkant van de boorkroon slaan. De pijp kan vervormen en de boorkern kan dan definitief niet meer uit de kroon worden verwijderd.
NEDERLANDS 53 Boorkernverwijdering uit niet-doorlopende gaten Met een schroevendraaier, een beitel of soortgelijk gereedschap in de ringspleet die is ontstaan steken en met een korte, krachtige, zijwaartse ruk of hamerslag de kern breken en verwijderen. Hoe dieper het boorgat, hoe makkelijker kernen kunnen worden gebroken. Daarom worden optimale resultaten bereikt, als de boorgatdiepte minstens even groot is als de diameter van de boorkroon. 5 Instandhouding en onderhoud Om beschadigingen van de machine te voorkomen en een storingsvrij werken te kunnen waarborgen, moeten alle delen regelmatig worden gereinigd en gesmeerd. De machine na elk boren schoonwrijven en met perslucht schoonblazen. Als de machine gedurende een langere tijd niet meer zal worden gebruikt, moet u de boorkroon van de motor demonteren.
Wordt dit veronachtzaamd, dan kunnen in een ongunstig geval de boorkroon en de motoras door corrosie met elkaar worden verbonden. De beide delen zijn dan nog maar moeilijk en met beschadiging van elkaar te scheiden. De hierna genoemde werkzaamheden dienen minstens wekelijks te worden uitgevoerd. Bij intensievere werkzaamheden moet dit vaker gebeuren. – Kolen ca. om de 250 bedrijfsuren controleren en indien nodig vervangen, – collectorruimte met een fijn penseel schoonmaken Belangrijk. Alle onderhouds-, instandhoudings- en reparatiewerkzaamheden mogen slechts door geïnstrueerd deskundig personeel worden uitgevoerd. 6 Toebehoren Naam ROTHENBERGER artikelnummer Zuigrotor 1. 1/4" UNC FF40056 Zuigrotor M 30 x 2 FF40057 Koperen ring 1. 1/4" FF35190 Centreerdoorn voor zuigrotor 300 mm FF03300 Centreerdoorn voor zuigrotor 400 mm FF03301 G 1/2” buitenschr. op 1. 1/4” UNC buitenschr. FF35080 1.
54 NEDERLANDS Boorkroon-verlengstukken 1.1/4“ UNC: Werkende lengte 100 mm FF35060 Werkende lengte 200 mm FF35065 Werkende lengte 300 mm FF35070 Werkende lengte 500 mm FF35075 7 Klantenservice De ROTHENBERGER service-locaties zijn er om u te helpen (zie lijst in de catalogus of online). Via deze service-locaties zijn ook vervangende onderdelen verkrijgbaar. Bestel uw accessoires en reserveonderdelen via de vakhandel of RoService+ online: Telefoon: + 49 (0) 61 95 / 800 – 8200 Fax: + 49 (0) 61 95 / 800 – 7491 Email: [email protected] www.rothenberger.com 8 Afvalverwijdering Delen van het apparaat zijn recyclebare materialen en kunnen dus opnieuw worden gebruikt. Hiertoe staan geregistreerde en gecertificeerde recyclebedrijven ter beschikking. Voor de milieuvriendelijke verwerking van de niet-recyclebare delen (bijv.
elektronisch schroot) dient u de plaatselijk bevoegde afvaldiensten te raadplegen. Alleen voor de EU-landen: Werp elektrisch gereedschap niet in het huisvuil! Volgens de Europese richtlijn 2012/19/EU betreffende uitgediende elektro- en elektronica-apparatuur en haar omzetting in nationaal recht moet niet meer bruikbaar elektrisch gereedschap afzonderlijk worden verzameld en milieuvriendelijk voor recycling beschikbaar worden gesteld.
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Rothenberger RoDIADRILL 200 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Boormachine Rothenberger
Handleiding Boormachine
Nieuwste handleidingen voor Boormachine