Mikrotik netPower 16P Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd netPower 16P
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik netPower 16P (20 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 145 mensen en kreeg gemiddeld 4.9 sterren uit 7 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik netPower 16P of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/20

EN - English -Quick Guide:
This Quick Guide covers the model:.CRS318-16P-2S+OUT (netPower 16P), CRS318-1Fi-15Fr-2S-OUT (netPower 15FR)
This is Network Device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
Technical specifications, Full EU Declaration of Conformity, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
The most relevant technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
MikroTik devices are for professional use. If you do not have qualifications please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
First steps:
Open the Ethernet port door;
Connect with your computer to the device;
Connect the device to a power source;
Download the configuration tool ;https://mt.lv/winbox
Start configuration within the chosen tool, using the default IP address 192.168.88.1. If the IP address is unavailable, use Winbox and choose the "Neighbors"
tab to find the device;
Proceed to connect using the MAC address. The username is "admin," and there is no password (or, for some models, check user and wireless passwords on
the sticker);
For a manual update, visit the products page at to find your product. The required packages are accessible under the https://mikrotik.com/products
"Support&Downloads" menu;
Upload downloaded packages to the Winbox "Files" menu and reboot the device;
By upgrading your RouterOS software to the latest version, you can ensure optimal performance, stability, and security updates;
Set up your router password.
Safety Information:
Before you work on any MikroTik equipment, be aware of the hazards involved with electrical circuitry, and be familiar with standard practices for preventing
accidents. The installer should be familiar with network structures, terms, and concepts.
Use only the power supply and accessories approved by the manufacturer, which can be found in the original packaging of this product.
This equipment is to be installed by trained and qualified personnel, as per these installation instructions. The installer is responsible for making sure, that the
Installation of the equipment is compliant with local and national electrical codes. Do not attempt to disassemble, repair, or modify the device.
This product is intended to be mounted outdoors on a pole. Please read the mounting instructions carefully before beginning installation. Failure to use the
correct hardware and configuration or to follow the correct procedures could result in a hazardous situation for people and damage to the system.
We cannot guarantee that no accidents or damage will occur due to the improper use of the device. Please use this product with care and operate at your own
risk!
In the case of device failure, please disconnect it from power. The fastest way to do so is by unplugging the power plug from the power outlet.
This is a Class A product. In a domestic environment, this product might cause radio interference in which case the user might be required to take adequate
measures
Manufacturer: Mikrotikls SIA, Unijas iela 2, Riga, Latvia, LV1039.
BG - Български. Бързо ръководство:
Това бързо ръководство обхваща модела: CRS318-16P-2S+OUT (netPower 16P), CRS318-1Fi-15Fr-2S-OUT (netPower 15FR).
Това е мрежово устройство.Можете да намерите името на модела на продукта на етикета на регистъра (ID).
Моля, посетете страницата с ръководството за потребителя наза пълното актуализирано ръководство за употреба.https://mt.lv/um-bg
Или сканирайте QR кода с мобилния си телефон.
Най-важните технически спецификации за този продукт могат да бъдат намерени на последната страница на това Кратко ръководство.
Технически спецификации, пълна ЕС декларация за съответствие, брошури и повече информация за продуктите наhttps://mikrotik.com
/products
Ръководство за конфигуриране на софтуер на вашия език с допълнителна информация можете да намерите наhttps://mt.lv/help-bg
Устройствата MikroTik са за професионална употреба.Ако нямате квалификация, моля, потърсете консултантhttps://mikrotik.com/consultants
Първи стъпки:
This device needs to be upgraded to v7.10 or the latest software version to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end user's responsibility to follow local country regulations. All MikroTik devices must be professionally installed.
Това устройство трябва да бъде надстроено до най-новата версия v7.10 на софтуера, за да се гарантира спазването на местните наредби!
Крайните потребители са отговорни за спазването на местните разпоредби.Всички устройства на MikroTik трябва да бъдат инсталирани
професионално.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | netPower 16P |
| Kleur van het product: | Wit |
| Breedte: | 212 mm |
| Diepte: | 78 mm |
| Hoogte: | 303 mm |
| Frequentie van processor: | 800 MHz |
| Processormodel: | 98DX226S |
| Vermogensverbruik (max): | 316 W |
| DC voltage input: | 18 - 57 V |
| Certificering: | CE/RED, EAC, RoHS |
| Intern geheugen: | 256 MB |
| Type processor: | Ja |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Rack-montage: | Nee |
| Flash memory: | 16 MB |
| Vermogenstoevoer inclusief: | Ja |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Stapelbaar: | Nee |
| Switchingcapaciteit: | 72 Gbit/s |
| MAC-adrestabel: | - entries |
| 10G support: | Nee |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | 16 |
| Netstekker: | DC-in ingang |
| Switch-laag: | L2/L3 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -40 - 70 °C |
| Aantal moduleslots SPF+: | 2 |
| Verzending snelheid: | 53.6 Mpps |
| Temperatuursensor: | Ja |
| Hoeveelheid Power over Ethernet (PoE) ports: | 16 |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik netPower 16P stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026