Mikrotik LtAP LTE6 kit Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd LtAP LTE6 kit
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik LtAP LTE6 kit (25 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 153 mensen en kreeg gemiddeld 4.5 sterren uit 4 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik LtAP LTE6 kit of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/25

EN - English -Quick Guide:
This Quick Guide covers models:RBLtAP-2HnD (LtAP), RBLtAP-2HnD&R11e-LTE (LtAP LTE kit),RBLtAP-2HnD&R11e-4G (LtAP 4G kit),RBLtAP-2HnD&R11e-
LTE6 (LtAP LTE6 kit).
This is a wireless network device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
Technical specifications, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
The most important technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
If you need help with configuration, please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
This Device accepts input of 24V DC, 1.2 A power adapter, which is provided in the original packaging of this device. Alternatively, it's possible to use a PoE
injector together with the power source in the range of 12-30 V (direct current) or an Automotive DC port together with a power source of 12-30 V (direct current).
First steps:
Unscrew two screws and remove the cover;
Connect your Internet cable to the Ethernet port (this is optional if using LTE as the primary connection);
Insert the SIM card into the SIM 2 slot (middle);
Connect GPS antenna (optional);
Connect to the power source;
Set your computer IP configuration to automatic (DHCP);
From your computer connect to the wireless network;
Open the in your web browser, for https://192.168.88.1
LtAP model
Download the WinBox configuration tool, thttps://mt.lv/winboxhere is no default IP address
Neighborsset, usethetab and connect through the MAC address;
User name: , and there is no password
admin
(or, for some models, check user and wireless passwords on the sticker);
Use the check for update option to upgrade the device to the latest version. You must have an active SIM card with available data;
The device will reboot;
Connect again and in the menu set your country, to apply country regulation settings;
QuickSet
Secure your device and set a strong password;
The device comes without a modem, install it before inserting a SIM card.
LtAP
The following RouterOS "npk" packages are required for the core functionality of the product: gps, system.
Safety Information:
Before you work on any MikroTik equipment, be aware of the hazards involved with electrical circuitry, and be familiar with standard practices for preventing
accidents. The installer should be familiar with network structures, terms, and concepts.
Use only the power supply and accessories approved by the manufacturer, and which can be found in the original packaging of this product.
This equipment is to be installed by trained and qualified personnel, as per these installation instructions. The installer is responsible for making sure, that the
Installation of the equipment is compliant with local and national electrical codes. Do not attempt to disassemble, repair, or modify the device.
This product is intended to be mounted outdoors on a pole. Please read the mounting instructions carefully before beginning installation. Failure to use the
correct hardware and configuration or to follow the correct procedures could result in a hazardous situation for people and damage to the system.
We cannot guarantee that no accidents or damage will occur due to the improper use of the device. Please use this product with care and operate at your own
risk!
In the case of device failure, please disconnect it from power. The fastest way to do so is by unplugging the power adapter from the power outlet.
This MikroTik equipment complies with the FCC, IC, and European Union radiation exposure limits set forth for anExposure to Radio Frequency Radiation:
uncontrolled environment.This MikroTik device should be installed and operated no closer than 20 centimeters from your body, occupational user, or the general
public.
Manufacturer: Mikrotikls SIA, Brivibas gatve 214i Riga, Latvia, LV1039.
BG - Български. Бързо ръководство:
Това кратко ръководство обхваща модели: RBLtAP-2HnD (LtAP), RBLtAP-2HnD&R11e-LTE (LtAP LTE kit),RBLtAP-2HnD&R11e-4G (LtAP 4G kit),RBLtAP-
2HnD&R11e-LTE6 (LtAP LTE6 kit).
Това е устройство за безжична мрежа.Можете да намерите името на модела на продукта на етикета на регистъра (ID).
Моля, посетете страницата с ръководството за потребителя наза пълното актуализирано ръководство за употреба.https://mt.lv/um-bg
Или сканирайте QR кода с мобилния си телефон.
Технически спецификации, брошури и повече информация за продуктите наhttps://mikrotik.com/products
Най-важните технически спецификации за този продукт могат да бъдат намерени на последната страница на това Кратко ръководство.
Ръководство за конфигуриране на софтуер на вашия език с допълнителна информация можете да намерите наhttps://mt.lv/help-bg
This device needs to be upgraded to RouterOS v6.49.7 or the latest stable version, to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end users' responsibility to follow local country regulations, including operation within legal frequency channels, output power, cabling
requirements, and Dynamic Frequency Selection (DFS) requirements. All MikroTik radio devices must be installed according to instructions.
Това устройство трябва да бъде надстроено до RouterOS v6.49.7 или най-новата стабилна версия, за да се гарантира спазването на местните
наредби!
Крайните потребители са отговорни да спазват местните разпоредби, включително работа в рамките на законни честотни канали, изходна
мощност, изисквания за окабеляване и изисквания за динамичен избор на честота (DFS). Всички радиоустройства MikroTik трябва да бъдат
инсталирани съгласно инструкциите.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | LtAP LTE6 kit |
| Kleur van het product: | Zwart |
| Breedte: | 170 mm |
| Diepte: | 162 mm |
| Hoogte: | 40 mm |
| Internationale veiligheidscode (IP): | IP54 |
| Plaatsing: | Floor, Table |
| Frequentie van processor: | 880 MHz |
| Processormodel: | MT7621 |
| SIM card type: | MiniSIM |
| 3G bands ondersteund: | 850,900,1900,2100 MHz |
| Inclusief besturingssysteem: | RouterOS |
| USB-connectortype: | USB Type-A |
| Aantal USB 2.0-poorten: | 1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten: | 1 |
| Vermogensverbruik (max): | 24 W |
| Intern geheugen: | 128 MB |
| Processor architectuur: | MIPS |
| Type processor: | Ja |
| SIM-kaartsleuf: | Ja |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Soort antenne: | Intern & extern |
| Antenne versterkingsniveau (max): | 4 dBi |
| RS-232: | Ja |
| Processorfabrikant: | MediaTek |
| 2G-banden ondersteund: | 850,900,1800,1900 MHz |
| Flash memory: | 16 MB |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens: | 300 Mbit/s |
| 2,4 GHz: | Ja |
| 5 GHz: | Nee |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (2.4 GHz): | 300 Mbit/s |
| Mini PCI Express slots: | 2 |
| AC-ingangsspanning: | 12 - 30 V |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -30 - 70 °C |
| Code geharmoniseerd systeem (HS): | 85176990 |
| Type antennerichting: | Omni-directioneel |
| 4G LTE categorie: | 6 |
| 4G FDD-LTE-banden ondersteund: | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2600 MHz |
| 4G TDD-LTE-banden ondersteund: | 1900,2300,2500,2600 MHz |
| 2G-categorie: | Klasse 12 |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik LtAP LTE6 kit stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026