Mikrotik hAP ax³ Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd hAP ax³
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik hAP ax³ (26 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 173 mensen en kreeg gemiddeld 4.3 sterren uit 2 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik hAP ax³ of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/26

EN - English -Quick Guide:
This "hAP ax³" series Quick Guide covers models: C53UiG+5HPaxD2HPaxD (hAP ax³).
This is a wireless network device. You can find the product model name on the case label (ID).
Please visit the user manual page on for the full up-to-date user manual. Or scan the QR code with your mobile phone.https://mt.lv/um
The most relevant technical specifications for this product can be found on the last page of this Quick Guide.
Technical specifications, brochures, and more info about products at https://mikrotik.com/products
Configuration manual for software in your language with additional information can be found athttps://mt.lv/help
If you need help with configuration, please seek a consultanthttps://mikrotik.com/consultants
First steps:
Please attach provided antennas to the device, before connecting to the power
source;
Make sure your Internet service provider is allowing hardware change and will issue
an automatic IP address;
Connect the service provider cable to the Internet port and connect the device to the
power source;
Open network connections on your computer and search for MikroTik wireless
network - connect to it;
The configuration can be done through the wireless network using a web browser or
mobile app. Alternatively, you can use a WinBox configuration tool ;https://mt.lv/winbox
Openin your web browser to start configuration, user name: ahttp://192.168.88.1
dmin
and there is no password by default (or, for some models, check user and wireless
passwords on the sticker);
Click the "Check for updates" button and update RouterOS to the latest version;
For a manual update of the device, visit the products page atto find your product. The required packages are accessible under https://mikrotik.com/products
themenu;
"Support&Downloads"
Upload downloaded packages to themenu and reboot the device;
WebFigor
Winbox
"Files"
By upgrading your RouterOS software to the latest version, you can ensure optimal performance, stability, and security updates;
In themenu set up the following: Choose your country, to apply country regulation settings;
"QuickSet"
Set up your wireless network password in the left field;
Set up your router password in the bottom field.
This device needs to be upgraded to RouterOS v7.7 or the latest stable version, to ensure compliance with local authority regulations!
It is the end users' responsibility to follow local country regulations, including operation within legal frequency channels, output power, cabling
requirements, and Dynamic Frequency Selection (DFS) requirements. All MikroTik radio devices must be installed according to instructions.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | hAP ax³ |
| Kleur van het product: | Zwart |
| Frequentie van processor: | 1800 MHz |
| Aantal processorkernen: | 4 |
| Wi-Fi-standaarden: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB-poort: | Ja |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Type stroombron: | DC, PoE |
| Indicatielampje: | Ja |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten: | 4 |
| Aansluiting voor netstroomadapter: | Ja |
| Intern geheugen: | 1024 MB |
| Type processor: | Ja |
| Wifi-band: | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wifi-standaard: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN gegevensoverdrachtsnelheid (max): | 1200 Mbit/s |
| WLAN gegevensoverdrachtsnelheid (eerste band): | 574 Mbit/s |
| WLAN gegevensoverdrachtsnelheid (tweede band): | 1200 Mbit/s |
| Interfacetype Ethernet LAN: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Antennas quantity: | 2 |
| Antenne versterkingsniveau (max): | 5.5 dBi |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A: | 1 |
| Processorfabrikant: | Qualcomm |
| Flash memory: | 128 MB |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -40 - 70 °C |
| Type product: | Router om neer te zetten |
| Antenne-ontwerp: | Extern |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik hAP ax³ stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026