Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd CRS125-24G-1S-2HnD-IN
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN (6 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 46 mensen en kreeg gemiddeld 5.0 sterren uit 6 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/6

CRS125-24G-1S-series
CRS125-24G-1S-IN
CRS125-24G-1S-2HnD-IN
First use
The device can be accessed through the IP 192.168.88.1, the username is admin and there is no password (or, for some models, check user and wireless
. Please connect with your web browser to this IP address to configure it. See this page for connection and configuration guides: passwords on the sticker)h
ttps://wiki.mikrotik.com/wiki/Category:Manual
The device comes preinstalled with RouterOS and is ready to use. The device is compatible with RouterOS v6 and newer.
For the wireless model CRS125-24G-1S-2HnD-IN, ports are switched, wireless interface and switch are bridged, and the bridge contains a DHCP server.
Eth1 and SFP1 have DHCP client configured. After connected choose your country, to apply country regulation settings.
Update the device by clicking the "Check for updates" button to v6.46 or the latest RouterOS software to ensure the best performance and
stability. The device needs to have an active internet connection.
To manually update the device, go to our download pagehttps://mikrotik.com/download
Choose your architecture (ARM) and download the latest packages from any channel to your PC.
Open Winbox and upload packages in the Files menu.
Reboot the device.
Updating software will ensure the latest security fixes and regulations set by local law.
Set up your password to secure the device.
Powering
The device accepts direct-input power jack: 10-28 V (24 V0.8 A PSU included in the package).
The power consumption under maximum load can reach 20 W.
Configuration
Once logged in, we recommend clicking the "Check for updates" button in the QuickSet menu, as updating your RouterOS software to the latest version
ensures the best performance and stability. For wireless models, please make sure you have selected the country where the device will be used, to
conform with local regulations.
RouterOS includes many configuration options in addition to what is described in this document. We suggest starting here to get yourself accustomed to
the possibilities: . In case IP connection is not available, the Winbox tool () can be used to connect to the MAC address https://mt.lv/helphttps://mt.lv/winbox
of the device from the LAN side (all access is blocked from the Internet port by default).
For recovery purposes, it is possible to boot the device from the network, see a section .Reset button
Expansion slots and ports
Twenty four (24) 10/100/1000 (Gigabit) Ethernet ports (Auto MDI/X)
CRS125 has one SFP cage, compatible with 1.25G SFP modules.
CRS125-24G-1S-2HnD-IN has built-in 802.11b/g/n 2GHz wireless access point.
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | CRS125-24G-1S-2HnD-IN |
| Gewicht: | - g |
| Breedte: | 285 mm |
| Diepte: | 145 mm |
| Hoogte: | 45 mm |
| LED-indicatoren: | Ja |
| Stroom: | 1.2 A |
| Frequentie van processor: | 600 MHz |
| Processormodel: | Qualcomm Atheros AR9344 |
| Aantal processorkernen: | 1 |
| Wi-Fi-standaarden: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB-poort: | Ja |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Inclusief AC-adapter: | Ja |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten: | 24 |
| Aantal USB-aansluitingen: | 1 |
| Aansluiting voor netstroomadapter: | Ja |
| Intern geheugen: | 128 MB |
| Type processor: | Ja |
| Modulatie: | 16-QAM, 64-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, QPSK |
| Wifi-band: | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wifi-standaard: | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Interfacetype Ethernet LAN: | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bekabelingstechnologie: | 10/100/1000Base-T(X) |
| Rack-montage: | Nee |
| xDSL-verbinding: | Nee |
| Ethernet WAN: | Ja |
| Spanning: | 24 V |
| Power over Ethernet (PoE): | Ja |
| Bedrijfstemperatuur (T-T): | -35 - 65 °C |
| Code geharmoniseerd systeem (HS): | 85176990 |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026