Nordland WD 10146EL Handleiding
Bekijk gratis de handleiding van Nordland WD 10146EL (56 pagina’s), behorend tot de categorie Wasmachine. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 47 mensen en kreeg gemiddeld 4.3 sterren uit 2 reviews. Heb je een vraag over Nordland WD 10146EL of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Product specificaties
| Merk: | Nordland |
| Categorie: | Wasmachine |
| Model: | WD 10146EL |
Handleiding Nordland WD 10146EL – volledige tekst
INHOUDVeiligheidsinformatie 2Beschrijving van het product 4Bedieningspaneel 5Wasprogramma's 7Automatische droogprogramma's 10Tijdgestuurde droogprogramma's 10Nuttige aanwijzingen en tips 11Tips voor het drogen 12Het eerste gebruik 13Aanpassing aan persoonlijke wensen 13Dagelijks gebruik 14Gebruik - Drogen 16Gebruik - Wassen & Drogen 17Onderhoud en reiniging 18Problemen oplossen 21Technische gegevens 23Verbruikswaarden 24Montage 24Aansluiting aan het elektriciteitsnet 26Milieubescherming 26Wijzigingen voorbehouden VEILIGHEIDSINFORMATIEBelangrijk. Zorgvuldig lezen en voortoekomstige raadpleging bewaren. • De veiligheid van uw apparaat voldoetaan de voorschriften en de wettelijke ver-eisten met betrekking tot de veiligheidvan apparaten Wij vinden echter dat wij,als fabrikant, de plicht hebben u de vol-gende veiligheidsaanwijzingen te geven.
• Het is erg belangrijk dat deze gebruiks-aanwijzing bij de machine bewaard zodatu later nog eens iets kunt nalezen. Als hetapparaat aan iemand anders verkocht ofgeschonken wordt, of als u verhuist ende machine achterlaat, zorg er dan voordat de gebruiksaanwijzing bij het appa-raat blijft zodat de nieuwe eigenaar ken-nis kan nemen van de werking van hetapparaat en de bijbehorende waarschu-wingen. • U MOET deze gebruiksaanwijzing aan-dachtig doorlezen voordat u de machinete installeert of in gebruik neemt. • Controleer uw machine op eventueleschade, die ontstaan kan zijn tijdens hettransport, voordat u hem in gebruikneemt. Sluit nooit een beschadigde ma-chine aan. Als er onderdelen zijn bescha-digd, neem dan contact op met uw leve-rancier. • Als de machine in de winter wordt afgele-verd, als de temperatuur onder nul is.
• Tijdens wasprogramma's op hoge tem-peratuur kan het deurglas heet worden. Niet aanraken. • Zorg ervoor dat kleine kinderen en huis-dieren niet in de trommel klimmen. Omdit te voorkomen dient u de trommel vóórhet gebruik te controleren. • Voorwerpen als munten, veiligheidsspel-den, spijkers, schroeven, stenen of ande-re harde, scherpe materialen kunnen gro-te schade aan het apparaat toebrengenen mogen niet in het apparaat terechtko-men. • Gebruik alleen de aanbevolen hoeveel-heid wasverzachter en wasmiddel. Als ute veel doseert, kunnen kledingstukkenbeschadigd raken. Raadpleeg de aanbe-velingen van de fabrikant met betrekkingtot de hoeveelheden. • Was kleine artikelen zoals sokken, veters,wasbare ceintuurs enz. in een waszak ofkussensloop, omdat deze tussen de kuipen de trommel terecht kunnen komen.
ondeskundigen kunnen lichamelijk letselof ernstige schade aan de machine ver-oorzaken. Neem contact op met eenKlantenservice bij u in de buurt. Vraag al-tijd om originele vervangingsonderdelen. Installatie• Dit apparaat is zwaar. Wees voorzichtigals u het apparaat verplaatst. • Controleer bij het uitpakken van het ap-paraat of dit niet is beschadigd. Gebruikhet apparaat bij twijfel niet en neem con-tact op met de Klantenservice. • Alle verpakkingsmaterialen en transport-bouten moeten vóór het gebruik wordenverwijderd. Als dit wordt nagelaten kandit ernstige schade aan het product enandere eigendommen tot gevolg hebben. Zie het desbetreffende hoofdstuk in degebruiksaanwijzing. • Controleer na de installatie van het appa-raat of het niet op de toevoer- en af-voerslang staat en of het werkblad hetaansluitsnoer niet platdrukt tegen demuur.
• Als het apparaat op een tapijtvloer wordtgeplaatst, dient de hoogte van de stel-pootjes te worden aangepast om delucht onder het apparaat toch goed tekunnen laten circuleren. • Let er altijd op of er na de installatie geenwater lekt uit de slangen en de aansluitin-gen. • Als het apparaat geïnstalleerd is op eenplaats waar het kan vriezen, lees dan hethoofdstuk "Bevriezingsgevaren. • Eventuele voor de installatie van dit appa-raat noodzakelijke loodgieterswerkzaam-heden, moeten worden uitgevoerd dooreen gekwalificeerde loodgieter. • Eventuele voor de installatie van het ap-paraat noodzakelijke elektrotechnischewerkzaamheden, moeten worden uitge-voerd door een gekwalificeerde elektri-cien. Gebruik• Dit apparaat is bestemd voor huishoude-lijk gebruik. Het is niet toegestaan het ap-paraat te gebruiken voor andere doelein-den dan waarvoor het is bestemd.
• Voordat u gaat wassen, dient u ervoor tezorgen dat alle zakken leeg zijn en dat al-le knopen en ritsen dicht zijn. Was geengerafelde of gescheurde artikelen. Be-handel vlekken zoals verf, inkt, roest engras eerst voordat u artikelen met ditsoort vlekken gaat wassen. Beugelbeha'smogen NIET machinaal worden gewas-sen. • Kledingstukken die in aanraking zijn ge-weest met vluchtige petroleumproductenmogen niet in de machine gewassenworden. Als vluchtige reinigingsvloeistof-fen zijn gebruikt, dient u ervoor te zorgendat de vloeistof uit het kledingstuk is ver-wijderd voordat u het in de machine doet. • Daar sommige (dons)dekbedden vanwe-ge hun omvang gewassen/gedroogdmoeten worden in grote commerciëlemachines, dient u bij de fabrikant van hetartikel na te gaan of het geschikt is omgewassen te worden in een wasmachinevoor huishoudelijk gebruik.
• Controleer altijd of er geen (weg-werp)aanstekers in de kleding zijn achter-gebleven. • Droog nooit artikelen in de droger die incontact zijn geweest met chemicaliënzoals reinigingsvloeistof. Deze zijn vluch-tig en kunnen een explosie veroorzaken. Droog alleen artikelen in de droger diegewassen zijn in water of die geluchtmoeten worden. • Kunststof wasmiddeldoseerbolletjes mo-gen niet in de trommel achterblijven tij-dens de droogcyclus, omdat de kunst-stof niet bestand is tegen de hitte. Als unon-stop wilt wassen en drogen moet ude gewone wasmiddellade gebruiken. • Trek de stekker nooit aan het snoer uithet stopcontact; maar aan de stekkerzelf. • Gebruik de wasmachine nooit als hetaansluitsnoer, het bedieningspaneel, hetwerkblad of de sokkel beschadigd zijn,waardoor de binnenkant van de wasma-chine toegankelijk is. 3.
Kinderbeveiliging• Dit apparaat is niet bedoeld voor gebruikdoor personen (met inbegrip van kinde-ren) met beperkte lichamelijke of verstan-delijke vermogens of een gebrek aan er-varing en kennis, tenzij dit onder toezichtgebeurt van een voor hun veiligheid ver-antwoordelijke persoon of tenzij zij vaneen dergelijke persoon instructie hebbenontvangen over het gebruik van het ap-paraat.• Houd kinderen uit de buurt om te voorko-men dat ze met het apparaat spelen.• De verpakkingsmaterialen (zoals plasticfolie en polystyreen) kunnen een gevaaropleveren voor kinderen - verstikkingsge-vaar! Houd deze materialen buiten hetbereik van kinderen.• Berg alle wasmiddelen op een veiligeplaats, buiten het bereik van kinderen,op.• Zorg ervoor dat kinderen of huisdierenniet in de trommel kunnen klimmen.
Dezewasmachine beschikt over een specialefunctie om te voorkomen dat kinderen ofhuisdieren in het apparaat vast komen tezitten.Om deze functie teactiveren draait ude knop (zonderdeze in te drukken)aan de binnenkantvan de deur naarrechts tot de groefhorizontaal staat.Gebruik zo nodigeen muntstuk.Om deze functie uitte schakelen zo-dat de deur weerkan worden geslo-ten, draait u deknop naar links totde groef verticaalstaatBESCHRIJVING VAN HET PRODUCT1Wasmiddellade2Bedieningspaneel3Deurhandgreep4Typeplaatje5Afvoerpomp6Verstelbare pootjes1234564
Wasmiddellade Vakje voor wasmiddel voor de voorwas-en inweekfase of voor vlekkenverwijderaardie gebruikt wordt tijdens de vlekkenverwij-deringsfase. Het voorwas- en inweekmiddelwordt het begin van het wasprogramma in-gespoeld. De vlekkenverwijderaar wordt tij-dens de VLEKKEN-fase ingespoeld. Vakje voor waspoeder of vloeibaar was-middel voor de hoofdwas. Als u vloeibaarwasmiddel gebruikt, schenk dit net voorhet begin van het programma in. vakje voor vloeibare toevoegingen (was-verzachter, stijfsel).Volg de aanbevelingen van de fabrikant opvoor wat betreft de te gebruiken hoeveelhe-den en overschrijd het "MAX" teken in dewasmiddellade niet. Wasverzachter of stijfselmoeten in het vakje voor vloeibare toevoe-gingen worden gegoten voordat u het was-programma start.BEDIENINGSPANEELOp de volgende pagina staat een afbeelding van het bedieningspaneel.
9Controlelampje deurvergrendeling(DEURSLOT)10 IndicatieTabel met symbolen = Spoelstop , = Kinderslot, = Koud1-8 Programmakeuzeknop, knopcentrifugeersnelheid, droogtegraad en-tijd en beschikbare optiesProgrammakeuzeknopHiermee kunt u het apparaat aan/uit scha-kelen en/of een programma selecteren. CentrifugerenDoor deze toets in te drukken, kunt u decentrifugesnelheid van het geselecteerdeprogramma wijzigen of de optie Spoelstopselecteren ( Spoelstop). SpoelstopAls u deze functie kiest, wordt het laatstespoelwater niet weggepompt om te voorko-men dat het wasgoed kreukelt. Voordat dedeur wordt geopend, moet het water wor-den weggepompt. Om het water weg tepompen leest u paragraaf "Aan het eindevan het programma".
DroogtegraadDoor middel van deze toets kunt u de ge-wenste droogtegraad voor katoen en syn-thetische stoffen kiezen:• Kastdroog (katoen en synthetische stof-fen)• Strijkdroog (katoen)Het controlelampje dat correspondeert metde geselecteerde droogtegraad gaat bran-denDroogtijdAls u een tijdgestuurd droogprogramma wiltuitvoeren, drukt u op deze toets totdat dedroogtijd die u wilt op het display verschijnt. Dit moet in overeenstemming zijn met hettextiel (katoen of synthetica) die u wilt dro-gen. Voor katoen kunt u een droogtijd se-lecteren van 10 minuten tot 250 minuten(4. 10) Voor synthetica kunt u een droogtijdselecteren van 10 minuten tot 130 minuten(2. 10) Telkens als u deze toets indruktwordt de droogtijd met 5 minuten ver-hoogd. Beschikbare keuzemogelijkheden:KortKort programma voor licht vervuild was-goed, of voor was die alleen opgefrist moetworden.
Wij adviseren u om een kleinerehoeveelheid was in de machine te doen. Extra SpoelenDit apparaat is ontworpen om energie tebesparen. Als het noodzakelijk is het was-goed te spoelen met een extra hoeveelheidwater (extra spoelgang), kiest u deze optie. De machine voert enkele extra spoelgangenuit.
Deze optie wordt aanbevolen voor per-sonen die allergisch zijn voor wasmiddelenen in gebieden waar het water erg zacht is. Start/PauzeMet deze toets kunt u het geselecteerdeprogramma starten of onderbreken. StartuitstelDe start van het hoofdwasprogramma kanmet 30 min - 60 min - 90 min, 2 uur en ver-volgens steeds met 1 uur tot een maximumvan 20 uur met deze toets worden uitge-steld. DeurslotHet controlelampje 9 gaat aan als het pro-gramma start en geeft aan dat de deur kanworden geopend:• lampje aan: de deur kan niet geopendworden. De machine is in werking of isgestopt, maar er zit nog water in detrommel. • lampje uit: de deur kan nu geopend wor-den. Het programma is afgelopen of hetwater is weggepompt. • lampje knippert: de deur opent na eenpaar minuten. 6.
10 Display10. 1 10. 2Het display toont de volgende informatie:10. 1: KinderslotMet deze optie kunt u het apparaat onbe-heerd achterlaten terwijl het werkt10. 2:•Duur van het gekozen programmaNadat u een programma gekozen heeft,wordt de tijdsduur in uren en minutenweergegeven (bijvoorbeeld ). Deduur wordt automatisch berekend op ba-sis van de aanbevolen maximale ladingvoor elk type wasgoed. Na de start vanhet programma wordt de resterende tijdelke minuut bijgewerkt. •Gekozen droogtijdNadat u een droogprogramma gekozenheeft, wordt de droogtijd in minuten ofuren en minuten getoond. Na de startvan het programma wordt de resterendetijd elke minuut bijgewerkt.
•Uitgestelde startHet gekozen uitstel, ingesteld met de be-treffende toets, wordt gedurende enkeleseconden op het display weergegeven,daarna verschijnt de duur van het eerdergekozen programma De vertragingstijdneemt elk uur met eenheden van een uuraf, daarna, wanneer er nog 1 uur res-teert, neemt de tijd af met eenheden vanéén minuut. •AlarmcodesAls de werking van de wasautomaat pro-blemen oplevert, kunnen er alarmcodesworden aangegeven, bijvoorbeeld (zie hoofdstuk «Wat moet u doen als. »)•Verkeerde optiekeuzeIndien een optie gekozen is die niet com-patibel is met het ingestelde waspro-gramma, wordt de melding Err geduren-de enkele seconden onder aan het dis-play weergegeven en begint het geïnte-greerde rode lampje van toets 7 te knip-peren.
•Einde van het programmaAls het programma is afgelopen wordt deknipperende nul ( ) getoond, het con-trolelampje 9 en het controlelampje vantoets 7 gaan uit en de deur kan wordengeopend. WASPROGRAMMA'SProgramma – Maximale en minimale tempera-tuur - Cyclusbeschrijving – Maximale centrifuge-snelheid – Maximale belading - Type wasgoedOpties Wasmiddeldo-seerbakjeKatoen90° - 60°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kg - gereduceerde lading 3 kg1)Wit katoen (zwaar tot normaal vervuild wasgoed).
CENTRIFUGERENSPOELSTOPKORTEXTRA SPOELENKatoen ECO60°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kgWit en bont katoen (normaal vervuild wasgoed). Dit programma kan worden gekozen voor licht of nor-maal vervuilde katoenen artikelen. De temperatuurwordt verlaagd en de wastijd wordt verlengd. Hierdoorkunt u een goed wasresultaat bereiken en tegelijkenergie besparen. CENTRIFUGERENSPOELSTOPEXTRA SPOELEN 7.
Programma – Maximale en minimale tempera-tuur - Cyclusbeschrijving – Maximale centrifuge-snelheid – Maximale belading - Type wasgoedOpties Wasmiddeldo-seerbakjeKatoen ECO40°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kgWit en bont katoen (licht vervuild wasgoed). Dit programma kan worden gekozen voor licht vervuil-de katoenen artikelen. De temperatuur wordt verlaagden de wastijd wordt verlengd. Hierdoor kunt u eengoed wasresultaat bereiken en tegelijk energie bespa-ren.CENTRIFUGERENSPOELSTOPEXTRA SPOELENKatoen40° - 30°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kg - gereduceerde lading 3 kg1)Wit en kleurecht katoen (normaal tot licht vervuildwasgoed).CENTRIFUGERENSPOELSTOPKORTEXTRA SPOELENKatoen met voorwas60° - 40°Voorwas - hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax.
belading 6 kg - gereduceerde lading 3 kg1)Wit of bont katoen (zwaar tot normaal vervuild was-goed).CENTRIFUGERENSPOELSTOPKORTEXTRA SPOELEN 2)Synthetisch60° - 30°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 900 toerenMax. belading 3 kg - gereduceerde lading 1,5 kg1)Synthetische of gemengde stoffen: ondergoed,gekleurde kledingstukken, krimpvrije overhemden,blouses.CENTRIFUGERENSPOELSTOPKORTEXTRA SPOELENStrijkvrij40°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 900 toerenMax. belading 1 kgSynthetische of gemengde stoffen: als deze optiewordt geselecteerd wordt het wasgoed behoedzaamgewassen en gecentrifugeerd om kreuken te voorko-men. Op deze manier is strijken gemakkelijker. Boven-dien zal de machine een extra spoelgang uitvoeren.CENTRIFUGERENSPOELSTOPEXTRA SPOELEN Fijne was40° - 30°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 700 toerenMax.
Programma – Maximale en minimale tempera-tuur - Cyclusbeschrijving – Maximale centrifuge-snelheid – Maximale belading - Type wasgoedOpties Wasmiddeldo-seerbakjeWol/Handwas40° - KoudHoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 900 toerenMax. belading 2 kgWasprogramma voor wol die in de machine kan wor-den gewassen en met de hand wasbare wol enkwetsbare stoffen. Opmerking! Een enkel of grootstuk wasgoed kan een onbalans van de trommel totgevolg hebben. Als de machine de laatste centrifuge-fase niet uitvoert, voeg dan meer wasgoed toe, ver-deel de lading handmatig opnieuw en kies vervolgenshet centrifugeprogramma.CENTRIFUGERENSPOELSTOPJeans40°Hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 1200 toerenMax.
belading 3 kgMet dit programma is het mogelijk om kleding te was-sen zoals broeken, overhemden of jacks van spijker-stof en truien die uit hi-tech-materialen bestaan Op-merking!De optie Extra spoelen (Extra Spoelen)wordt automatisch geactiveerd.CENTRIFUGERENSPOELSTOPSport40°Voorwas - hoofdwas - spoelgangenMaximale centrifugesnelheid bij 900 toerenMax. belading 2,5 kgDit programma is geschikt voor het wassen van sterkvervuilde sportkleding. De machine voert automatischeen voorwasfase uit alvorens te beginnen met dehoofdwas, om moddervlekken te verwijderen.CENTRIFUGERENSPOELSTOPSpoelenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kgMet dit programma is het mogelijk om katoenen kle-dingstukken die met de hand gewassen zijn, uit tespoelen en te centrifugeren.
Programma – Maximale en minimale tempera-tuur - Cyclusbeschrijving – Maximale centrifuge-snelheid – Maximale belading - Type wasgoedOpties Wasmiddeldo-seerbakjeCentrifugerenPompen en lang centrifugerenMaximale centrifugesnelheid bij 1400 toerenMax. belading 6 kgAparte centrifugegang voor kledingstukken die met dehand gewassen moeten worden en na programma’sdie eindigen met water in de trommel. U kunt de cen-trifugeersnelheid met behulp van de betreffende toetsverlagen voor stoffen die niet maximaal gecentrifu-geerd mogen worden. CENTRIFUGERENO/UITOm het lopende programma te annuleren of om demachine uit te schakelen. 1) Als u de optie Extra kort selecteert (Extra kort) door op toets 5 te drukken, raden we u aan de maximale beladingte beperken, zoals aangegeven. Maximale belading is wel mogelijk, maar de wasresultaten zullen minder goed zijn.
NUTTIGE AANWIJZINGEN EN TIPSDe was sorterenHoud u aan de wassymbolen op de etiket-ten, waarvan elk kledingstuk voorzien is, ende wasvoorschriften van de fabrikant. Sor-teer het wasgoed als volgt: wit, bont, syn-thetisch, fijne was, wol. Voordat u de was in de machine doetWas witte en bonte was nooit samen. Witkan in de was zijn "witheid" verliezen. Nieuwe bonte weefsels kunnen uitlopen alszij de eerste keer worden gewassen; wasdit soort kleding de eerste keer dan ookapart. Knoop kussenslopen dicht, sluit ritsen,haakjes en drukknopen. Bind ceintuurs oflange riemen vast. Verwijder hardnekkige vlekken vóór hetwassen. Wrijf bijzonder vervuilde delen in met eenspeciaal wasmiddel of reinigingspasta. Behandel vitrage met speciale zorg. Verwij-der haken of stop ze in een zak of net.
Vlekken verwijderenDe kans bestaat dat hardnekkige vlekkenniet kunnen worden verwijderd met alleenwater en wasmiddel. Het is daarom aan tebevelen vlekken eerst te behandelen alvo-rens het kledingstuk te wassen. Bloed: behandel verse bloedvlekken metkoud water. Laat opgedroogde vlekken eennacht in water met een speciaal wasmiddelinweken; daarna de vlek met het sop uit-wassen. Verf op oliebasis: bevochtig de vlek metwasbenzine, leg het kledingstuk op eenzachte doek en dep de vlek; herhaal de be-handeling enkele keren. Opgedroogde vetvlekken: bevochtig devlek met terpentine, leg het kledingstuk opeen zacht oppervlak en dep de vlek met devingertoppen en een katoenen doek. Roest: oxaalzuur opgelost in warm waterof een roestverwijderingsproduct dat koudwordt gebruikt.
Wasmiddelen ennabehandelingsmiddelenEen goed wasresultaat is ook afhankelijkvan de keuze van het wasmiddel en het ge-bruik van de juiste hoeveelheden om ver-spilling te voorkomen en het milieu te spa-ren. Ofschoon zij biologisch afbreekbaar zijn be-vatten wasmiddelen stoffen die - in grotehoeveelheden - de broze balans van de na-tuur kunnen verstoren. De keuze van het wasmiddel hangt af vanhet type stof (fijne was, wol, katoen, enz. ),de kleur, wastemperatuur en de mate vanvervuiling. Alle in de handel verkrijgbare machinewas-middelen kunnen in deze machine wordengebruikt:• waspoeder voor alle soorten weefsels;• waspoeder voor tere weefsels (60°Cmax) en wol;1) Gebruik geen aceton op kunstzijde. 11.
• vloeibare wasmiddelen, bij voorkeur voorwasprogramma's op lage temperatuur(60°C max) voor alle soorten weefsels, ofspeciaal voor alleen wol. De wasmiddelen en nabehandelingsmidde-len moeten in het juiste vakje van de was-middellade worden gedaan voordat hetwasprogramma wordt gestart. Als gebruik wordt gemaakt van vloeibaarwasmiddel, dient een programma zondervoorwas te worden gekozen. De wasautomaat is uitgerust met een recir-culatiesysteem dat een optimaal gebruikvan geconcentreerd wasmiddel mogelijkmaakt. Volg de aanbevelingen van de fabrikant opvoor wat betreft de te gebruiken hoeveelhe-den en overschrijd het «MAX» teken inde wasmiddellade niet. Hoeveelheid wasmiddelHet type en de te gebruiken hoeveelheidwasmiddel hangen af van het type weefsel,de hoeveelheid wasgoed, de mate van ver-vuiling en de hardheid van het water.
Volg de instructies van de wasmiddelenfa-brikant over de te gebruiken hoeveelheden. Gebruik minder wasmiddel als:• als u een kleine lading wast;• het wasgoed licht vervuild is;• er veel schuimvorming is tijdens het was-sen. Graden van waterhardheidDe hardheid van water wordt geclassifi-ceerd in zogenaamde hardheidsgraden. In-formatie over de hardheid van het water inuw omgeving kan worden verkregen bij hetdesbetreffende waterleidingbedrijf. Als dewaterhardheid middelmatig of hoog is, ra-den we aan een waterontharder toe te voe-gen, waarbij u altijd de instructies van de fa-brikant opvolgt. Als de hardheid van hetwater zacht is, pas dan de hoeveelheidwasmiddel aan. TIPS VOOR HET DROGENDe droogcyclus voorbereidenDe droger werkt op het principe van con-densatie.
Daarom moet de waterkraan openstaan en moet de afvoerslang, ook ge-durende de droogcyclus, in een goot-steen of een afvoerpijp geplaatst zijn. Belangrijk. Voordat u het droogprogramma start, moetu de hoeveelheid gewassen artikelen ver-minderen, teneinde goede resultaten te ver-krijgen.
Wasgoed dat niet geschikt is voor dedroger• Bijzonder tere artikelen zoals syntheti-sche gordijnen, wol en zijde, kleding metmetalen onderdelen, nylon kousen, om-vangrijke kledingstukken zoals anoraks,spreien, gewatteerde dekens, slaapzak-ken en dekbedden mogen niet in de ma-chine gedroogd worden. • Droog donkere kleding niet tegelijk metlicht gekleurde pluizige voorwerpen alshanddoeken, want donkere kleding kandan pluis aantrekken. • Verwijder het wasgoed wanneer het ap-paraat klaar is met drogen. • Om statische lading na het drogen tevoorkomen gebruikt u een wasverzachterin de wasmachine of een speciaal voorwasdrogers verkrijgbare wasverzachter. • Kledingstukken gevoerd met schuimrub-ber of op schuimrubber lijkend materiaalmogen niet in de machine gedroogd wor-den; dit kan brandgevaar opleveren.
• Evenmin mogen stoffen die resten bevat-ten van haarversteviger of haarlak, nagel-lakremover en dergelijke gedroogd wor-den in de machine om de vorming vanschadelijke dampen te voorkomen. De wasmiddelen en nabehandelingsmidde-len moeten in het juiste vakje van de was-middellade worden gedaan voordat hetwasprogramma wordt gestart. Als gebruik wordt gemaakt van vloeibaarwasmiddel, dient een programma zondervoorwas te worden gekozen. De wasautomaat is uitgerust met een recir-culatiesysteem dat een optimaal gebruikvan geconcentreerd wasmiddel mogelijkmaakt. Volg de aanbevelingen van de fabrikant opvoor wat betreft de te gebruiken hoeveelhe-den en overschrijd het "MAX" teken inde wasmiddellade niet. 12.
Wasvoorschriften in de kledingVolg voor het drogen de aanwijzingen vande fabrikant op het label op:• = mag in de wasdroger• = Drogen op hoge temperatuur• = Drogen op lage temperatuur• = Niet geschikt voor de wasdroger. Duur droogcyclusDe droogtijd kan variëren afhankelijk van:• toerental van de laatste centrifugegang• gewenste droogtegraad (strijkdroog,kastdroog)• soort wasgoed• gewicht van de hoeveelheid wasgoed. De gemiddelde droogtijd voor een tijdge-stuurd droogprogramma vindt u in hethoofdstuk "Droogprogramma's". De erva-ring zal u helpen uw wasgoed op de meestgeschikte wijze te drogen, afhankelijk vande verschillende weefsels. Maak wat aante-keningen over de duur van het drogen vanreeds uitgevoerde cycli. Extra drogenAls het wasgoed nog vochtig is na afloopvan het droogprogramma, kies dan nogeen korte droogcyclus. Waarschuwing.
Laat het wasgoedniet te droog worden om tevoorkomen dat kledingstukken erggekreukt raken of krimpen. HET EERSTE GEBRUIK• Zorg ervoor dat de elektrische aan-sluiting en de wateraansluiting vol-doen aan de installatie-instructies. • Verwijder het polystyreenblok en evt. andere materialen uit de trommel. • Laat, voordat u de machine voor deeerste keer gebruikt, het katoenpro-gramma op de hoogste temperatuurdraaien zonder wasgoed in de ma-chine, zodat eventuele fabricageres-ten uit de trommel en de kuip wor-den verwijderd. Giet een halve maat-beker wasmiddel in het vakje voor dehoofdwas en start de machine.
AANPASSING AAN PERSOONLIJKE WENSENGeluidssignalenDe wasmachine is voorzien van een akoes-tisch alarm, dat in de volgende gevallen tehoren zal zijn:• aan het einde van een cyclus• als er een storing isDoor voor ongeveer 6 seconden gelijktijdigte drukken op 4 en 5 , wordt het geluidssig-naal uitgeschakeld (behalve bij problemenmet de werking).
Door nogmaals op deze 2toetsen te drukken, wordt het geluidssig-naal weer ingeschakeldKinderslotDankzij deze voorziening kunt u het appa-raat onbeheerd laten, u hoeft zich dan geenzorgen te maken dat kinderen gewond ra-ken of het apparaat schade toebrengen. Deze functie blijft ingeschakeld, ook als demachine niet in werking isEr zijn twee manieren om deze optie in testellen:1. Voor het drukken op de toets 7: de ma-chine kan niet gestart worden2. Na drukken op de toets 7: ingesteldeprogramma's of opties kunnen niet ver-anderd wordenOm deze optie in- of uit te schakelen tegelij-kertijd gedurende ongeveer 6 seconden opde toetsen 2 en 3 drukken tot het picto-gram verschijnt of verdwijnt. 13.
DAGELIJKS GEBRUIKWasgoed in de machine doenOpen de deur voor-zichtig door dehandgreep naarbuiten te trekken. Doe het wasgoedstuk voor stuk in detrommel; schud heteerst zo goed mo-gelijk uit. Sluit devuldeur. Wasmiddel en wasverzachter doserenTrek de wasmiddellade zo ver mogelijknaar buiten. Meet de vereiste hoeveelheidwasmiddel af, giet het vervolgens in hetvak voor de hoofdwas of in een andervak als het geselecteerde programma/deoptie dit vereist (zie voor meer informatie"Wasmiddeldoseervakje")Giet indien gewenst wasverzachter in hetvakje (de gebruikte hoeveelheid magniet de markering "MAX" in de lade over-schrijden). Schuif de wasmiddellade erweer voorzichtig in. Selecteer het gewenste programmamet de programmakeuzeknop (1)Draai de programmakeuzeknop op het ge-wenste programma. Het groene controlelampje van toets 7 gaatknipperen.
De programmakeuzeknop kanmet de klok mee of tegen de klok in wordengedraaid. Draai de keuzeknop op stand om hetprogramma te resetten/om de machine uitte schakelen. Aan het einde van het programma moetde keuzeknop op stand gedraaidworden, om de machine uit te schake-len. Belangrijk. Wanneer u deprogrammakeuzeknop naar een anderprogramma draait wanneer de machine inbedrijf is, zal het rode controlelampje vanknop 7 3 keer knipperen en wordt demeldingErr op het display weergegeven omeen onjuiste keuze aan te geven. Demachine zal het nieuw gekozen programmaniet uitvoeren. Selecteer de centrifugeersnelheid doorop toets 2 te drukkenWanneer het gewenste programma is ge-kozen, stelt uw machine automatisch hetmaximale centrifugetoerental voor dat pro-gramma voor. (Zie "Wasprogramma's" voorde maximaal toegestane centrifugesnel-heid).
Het desbetreffendelampje gaat brandenSelecteer de beschikbare opties doorop de toetsen 5 en 6 te drukkenAfhankelijk van het programma, kunnen erverschillende functies gecombineerd wor-den. Deze functies moeten geselecteerdworden, nadat u het gewenste programmagekozen heeft en voordat het programmastart. Als deze toetsen worden ingedrukt,gaan de bijbehorende controlelampjes aan. Als zij opnieuw worden ingedrukt, gaan decontrolelampjes uit. Als er een verkeerdeoptie is gekozen, knippert het geïntegreerderode controlelampje van toets 7 3 keer enverschijnt het bericht Err. Zie voor de mogelijke combinaties van was-programma's en opties hoofdstuk «Was-programma's». Start het programma door te drukkenop toets 7Druk op deze toets om het geselecteerdeprogramma te starten. Het bijbehorendegroene controlelampje stopt met knipperen.
Het controlelampje 9 gaat branden om aante geven dat het apparaat begint te werkenen dat de deur vergrendeld is. Als u een uitgestelde start gekozen heeft,begint de machine af te tellen. 14.
Belangrijk. Als een onjuiste optie isgeselecteerd, wordt de melding Err eenpaar seconden weergegeven en het rodecontrolelampje van deze knop knippert 3keer. Kies het Startuitstel met toets 8. Druk als u de start wilt uitstellen voordat uhet programma start op deze toets om hetgewenste uitstel te selecteren. De geselecteerde starttijd verschijnt eenpaar seconden op het display, daarna ver-schijnt de duur van het programma weerU moet deze optie kiezen nadat u het pro-gramma hebt ingesteld en voordat u hetprogramma startU kunt de uitgestelde start te allen tijde an-nuleren of wijzigen, voordat u op toets 7drukt. De uitgestelde start kiezen:1. Kies het programma en de gewensteopties. 2. Kies het Startuitstel met toets 8. 3. Druk op de toets 7:- de machine begint de tijd af te tellen inuren. - het programma zal beginnen als hetgekozen uitstel is afgelopen.
De uitgestelde start annuleren nadat u hetprogramma gestart heeft:1. Zet de wasmachine op PAUZE door tedrukken op toets 7. 2. Druk eenmaal op toets 8. Op het displayverschijnt '. 3. Druk nogmaals op toets 7 om het pro-gramma te starten. Belangrijk. • Het gekozen uitstel kan alleen wordenveranderd nadat u het wasprogrammaopnieuw hebt gekozen. • De deur blijft gedurende het uitstel ver-grendeld. Als u de deur toch wilt openen,moet u de wasmachine eerst op PAUZEzetten door op toets 7 te drukken en eenpaar minuten te wachten. Nadat u dedeur weer gesloten heeft drukt u weer opdezelfde toets. Belangrijk. De functie STARTUITSTEL kanniet worden geselecteerd bij hetafpompprogramma. Een optie of lopend programmawijzigenHet is mogelijk om een optie te veranderenvoordat het programma deze uitvoertVoordat u iets kunt veranderen, moet u dewasmachine laten pauzeren door op detoets 7 te drukken.
U kunt een lopend programma alleen ver-anderen door het te resetten Draai de pro-grammakeuzeknop eerst op en dan opde stand van het nieuwe programma. Starthet nieuwe programma door weer op toets7 te drukken.
Het water in de kuip zal niet worden weg-gepomptEen programma onderbrekenDruk op toets 7 om een lopend programmate onderbreken, het bijbehorende controle-lampje gaat knipperen. Druk nogmaals opde toets om het programma opnieuw testarten. Een programma annulerenDraai de keuzeknop op om een lopendprogramma te annuleren. U kunt nu eennieuw programma kiezen. De deur openen nadat het programmais gestartZet de machine eerst op pauzeren door optoets 7 te drukken. Als het lampje 9 uit gaat, kan de deur geo-pend worden. Als het controlelampje 9 aanblijft, betekentdit dat de machine al aan het opwarmen isof dat het waterniveau te hoog is. Probeerin ieder geval de deur niet te forceren. Als u de deur niet kunt openen terwijl dittoch nodig is, schakelt u de machine uitdoor de keuzeknop op te draaien. Naeen paar minuten kan de deur worden geo-pend. (Let op het waterniveau en de tempera-tuur. ).
Nadat u de deur gesloten heeft, moet u hetprogramma opnieuw selecteren en op detoets 7 drukken. aan het einde van het programmaDe machine stopt automatisch. De knippe-rende verschijnt op het display, het con- 15.
trolelampje van toets 7 en het controle-lampje 9 gaat uit. Als een programma of een optie is gekozenwaarbij water in de trommel achterblijft, blijfthet controlelampje 9 aan en blijft de deurvergrendeld om aan te geven dat er waterweggepompt moet worden voordat de deurgeopend wordt. Volg onderstaande instructies om het wateraf te pompen:1. Zet de programmakeuzeknop op. 2. Kies het programma pompen of centri-fugeren. 3. Verlaag indien nodig de centrifugesnel-heid met de betreffende toets. 4. Druk op toets 7. Aan het einde van het programma wordt dedeur vrijgegeven en kan hij worden geo-pend Draai de programmakeuzeknop op om de machine uit te schakelen. Verwijder het wasgoed uit de trommel encontroleer goed of de trommel helemaalleeg is. Als u niet van plan bent om nog eenwas te doen, sluit dan de waterkraan.
Laatde deur openstaan om vorming van schim-mel en onaangename luchtjes te voorko-men. GEBRUIK - DROGENAlleen drogenLet op. De aanbevolen lading bedraagt 3 kg voorkatoen en linnen en 2 kg voor synthetica. Door te drukken op de toets Droogtijdkan er max. 4 kg katoenen wasgoedworden gedroogd (zie de tabel «Droog-programma»). Let op. De waterkraan moet open staan en deafvoerslang moet in de gootsteen ge-plaatst zijn of op de afvoerpijp aange-sloten zijn. 1. Wasgoed in de machine doen. 2. Selecteer voor optimale droogresultateneen centrifugeercyclus op het maximaaltoegestane centrifugesnelheid voor hettype wasgoed. 3. Selecteer het droogprogramma voor ka-toen of synthetica in de sector DROGENvan de programmakeuzeknop. 4.
Als u automatisch drogen wilt selecte-ren (alleen voor katoen en synthetica),drukt u op de toets 3 totdat het contro-lelampje dat correspondeert met de ge-wenste droogtegraad gaat branden. 5. Als u tijdgestuurd drogen wilt selecte-ren, drukt u op de toets 4 totdat de ge-wenste tijd verschijnt op het display (ziede tabel «Droogprogramma»). Telkensals u deze toets indrukt wordt de droog-tijd met 5 minuten verlengd.
De programmeertijd zal automatischmet enkele minuten verlengd worden. 6. Druk op toets 7 om het programma testarten. De resterende tijd wordt elkeminuut bijgewerkt. 7. Aan het einde van het programma klinkter een zoemer De knipperende ver-schijnt op het display. Het controlelamp-je 9 gaat branden. De laatste 10 minuten van de droogcy-clus voert het apparaat een antikreukfa-se uit. Gedurende deze periode is dedeur vergrendeld. Op het display knip-pert. Aan het einde van de antikreukfase gaathet controlelampje van de deur 9 uit. Als u de deur vóór of tijdens de anti-kreukfase toch wilt openen, of het pro-gramma wilt onderbreken, druk dan opeen willekeurige toets of draai de pro-grammakeuzeknop naar een willekeurigprogramma (behalve naar ). 8. Draai de keuzeknop naar stand omde machine uit te schakelen. 9. Haal al het wasgoed uit de trommel. 16.
De verschillende soorten katoenen stof(handdoeken, lakens, shirts enz. ) ofwasgoed dat wordt opgerold tijdenshet centrifugeren kan leiden tot gedeel-telijke droging. In het uitzonderlijke ge-val dat aan het einde van de cyclus hetwasgoed nog een beetje nat is, radenwe aan de opgerolde stukken open tevouwen, deze gelijkmatig te verdelen inde trommel en een extra droogcyclusvan 20-30 minuten te selecteren. GEBRUIK - WASSEN & DROGENNON-STOP-programma - Wassen enAutomatisch drogenDe maximale lading bedraagt 3 kg voor ka-toen en 2 kg voor synthetica. Let op. Maak geen gebruik van eenwasmiddeldoseerbol als u eenwas- en droogprogramma uitvoert. 1. Wasgoed in de machine doen. 2. Voeg wasmiddel en een wasverzachtertoe. 3. Schakel de machine in door de keuze-knop op het gekozen wasprogramma/stof te zetten. 4. Selecteer de gewenste opties door mid-del van de desbetreffende toetsen.
Kies, indien mogelijk, geen centri-fugetoerental dat lager is dan desnelheid die de machine heeftvoorgesteld om een te langedroogtijd te voorkomen en zo ener-gie te besparen. Het verlagen van het centrifugetoerentalis hoe dan ook alleen mogelijk nadat u"drogen" gekozen heeft. Voor katoen en synthetica is de laagstewaarde die u kunt instellen 900 t. p. m. 5. Stel de drooggraad in door te drukkenop toets 3. Het display toont de heleduur van het wasprogramma en de ge-selecteerde droogcyclus. 6. Start het programma door te drukkenop toets 7. De resterende tijd wordt elkeminuut bijgewerkt op het display. 7. Draai aan het einde van het programmade programmakeuzeknop op stand om de machine uit te schakelen. Detrommel legen. NON-STOP-programma - Wassen enTijdgestuurd drogenDe aanbevolen lading bedraagt 3 kg voorkatoen en 2 kg voor synthetica.
Het is ook mogelijk om tot 4 kg katoe-nen wasgoed te drogen (zie de tabel«Droogprogramma»). Let op. Maak geen gebruik van eenwasmiddeldoseerbol als u eenwas- en droogprogramma uitvoert. 1. Doe het wasgoed in de machine envoeg wasmiddel en wasverzachter toe. 2.
Schakel de machine in door de keuze-knop op het gekozen wasprogramma/stof te zetten. 3. Selecteer de gewenste opties door mid-del van de desbetreffende toetsen. Kies, indien mogelijk, geen centri-fugetoerental dat lager is dan desnelheid die de machine heeftvoorgesteld om een te langedroogtijd te voorkomen en zo ener-gie te besparen. Het verlagen van het centrifugetoerentalis hoe dan ook alleen mogelijk nadat u"drogen" gekozen heeft. De laagste waarden die u kunt selecte-ren is 900 tpm voor katoen en syntheti-ca en 700 tpm voor fijne was. 4. Selecteer de droogtijd door te drukkenop knop 4. Het display toont de heleduur van het wasprogramma en de ge-selecteerde droogcyclus. 5. Start het programma door te drukkenop toets 7. De resterende tijd wordt elkeminuut bijgewerkt op het display. 6.
ONDERHOUD EN REINIGINGWaarschuwing. U moet het apparaatLOSKOPPELEN van de elektrischevoeding, voordat u welke reinigings- ofonderhoudswerkzaamheden dan ookkunt uitvoerenOntkalkenHet water dat wij gebruiken bevat gewoon-lijk kalk. Het is aan te bevelen om regelma-tig een waterontharder in de machine te ge-bruiken. Doe dit apart van het wassen vanwasgoed en volgens de aanwijzingen vande fabrikant van de waterontharder. Hier-mee voorkomt u de vorming van kalkaan-slag. Buitenkant reinigenMaak de buitenkant van het apparaat alleenschoon met water en zeep, droog het daar-na grondig af. De wasmiddellade schoonmakenDe lade voor was- en nabehandelingsmid-delen moet regelmatig worden schoonge-maakt.
Verwijder de ladedoor de vergrende-ling naar benedente drukken en de la-de naar buiten tetrekken Spoel de la-de af onder eenkraan om eventueleresten waspoederte verwijderenOm het schoonma-ken te vergemakke-lijken, kan het bo-venste gedeelte vanhet vakje voor na-behandelingsmidde-len worden verwij-derd. De uitsparing van de ladeschoonmakenNadat u de ladeverwijderd heeft,kunt u met een bor-steltje de uitsparingschoonmaken, zozorgt u er voor datalle resten waspoe-der verwijderd wor-den van de bovenen onderkant vande uitsparing. Schuif de lade weer naar binnen en laathet spoelprogramma lopen, zonder kle-ding in de trommel. AfvoerpompDe pomp moet regelmatig worden gecon-troleerd en in het bijzonder als:• de machine niet pompt en/of niet centri-fugeert;• de machine tijdens het pompen een ab-normaal geluid maakt als gevolg van vei-ligheidsspelden, munten, enz.
die depomp blokkeren;• er is een probleem met de waterafvoervastgesteld ( zie hoofdstuk "Wat te doenals. " voor meer details). Waarschuwing. Voordat u hetpompdeurtje opent, schakelt u demachine uit en trekt u de stekker uit hetstopcontact. Ga als volgt te werk:• Haal de stekker uit het stopcontact. • Wacht indien nodig tot het water is afge-koeld.
Plaats een opvang-bak met een smallerand bij de pompom het eventueelvrijkomende waterin op te vangen.Trek met een tangde noodafvoerstopuit de pompkap.12Als er geen watermeer naar buitenkomt, schroef dande deksel van depomp los en verwij-der de filter. Houdaltijd een oudedoek bij de handom het eventueelgemorste water tekunnen opvegen.Maak het filter schoon onder een kraanom alle pluis te verwijderen.Verwijder vreemdematerialen en was-poeder van het filteren het schoepen-rad.Controleer voorzichtig of de pomprotordraait (de rotor draait schokkerig). Als hijniet draait, neemt u contact op met deklantenservice.Plaats het filter weer in de pomp door hetcorrect in de speciale geleiders aan tebrengen. Schroef het deksel van de pompgoed vast door het rechtsom te draaien.Vervang de noodaf-voerstop in de filter-kap en bevestig hetstevig.Sluit het pompdeur-tje.Waarschuwing!
Als de machine inwerking is en afhankelijk van hetgekozen programma kan er heet waterin de pomp aanwezig zijn.Verwijder het pompdeksel nooit tijdenseen wascyclus, wacht altijd tot de ma-chine de cyclus heeft afgemaakt en uhet wasgoed uit de trommel hebt kun-nen halen. Wanneer u het pompdekselweer vastschroeft, dient u goed te con-troleren of het stevig is vastgezet omlekkages te voorkomen en te voorko-men dat jonge kinderen het kunnenverwijderen. 19
De watertoevoerfilters schoonmakenBelangrijk. Als het apparaat niet met waterwordt gevuld, het lange tijd duurt voordathet water wordt gevuld, de startknop geelknippert of het display (indien aanwezig) hetbijbehorende alarm toont (zie hoofdstuk"Problemen oplossen" voor meerinformatie), moet u controleren of dewatertoevoerfilters niet geblokkeerd zijn. De watertoevoerfilters schoonmaken:• Draai de water-kraan dicht. • Schroef de slangvan de kraan. • Reinig het zeefjein de slang meteen harde bor-stel. • Schroef de waterslang weer op dekraan. Zorg ervoor dat de aansluitingstevig vast zit. • Schroef de slang los van de machine. Houd een oude doek bij de hand omeventueel gemorst water te kunnen op-vegen. • Maak het filter in de klep schoon meteen stevige borstel of met een doek. 35° 45°• Schroef de slang terug op de machineen zorg dat de aansluiting stevig vastzit. • Draai de waterkraan open.
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Nordland WD 10146EL stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Wasmachine Nordland
Handleiding Wasmachine
Nieuwste handleidingen voor Wasmachine