Nibe F1245 Handleiding


Bekijk gratis de handleiding van Nibe F1245 (96 pagina’s), behorend tot de categorie Warmtepomp. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 104 mensen en kreeg gemiddeld 4.2 sterren uit 8 reviews. Heb je een vraag over Nibe F1245 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Pagina 1/96
UHB NL 2004-5
231628
GEBRUIKERSHANDLEIDING
Aard-warmtepomp
NIBE F1245

Beoordeel deze handleiding

4.2/5 (8 Beoordelingen)

Product specificaties

Merk: Nibe
Categorie: Warmtepomp
Model: F1245
Soort bediening: Draaiknop
Kleur van het product: Zwart
Aantal vermogenniveau's: 3
Breedte: 253 mm
Diepte: 170 mm
Hoogte: 253 mm
Soort: Ventilator elektrisch verwarmingstoestel
Ontdooifunctie: Ja
Vermogen: 2200 W
Indicatielampje: Ja
Geschikt voor: Binnen
Instelbare thermostaat: Ja
Draaibaar: Ja
Draagbaar: Ja
AC-ingangsspanning: 220 - 240 V
AC-ingangsfrequentie: 50 - 60 Hz
Geschikt voor ruimtevolume tot: 65 m³
Geluidsniveau ventilatie (max): 38 dB
Verwarmingsvermogen: 2200 W
Plaatsingsopties: Vloer
Verwarmingselement type: Keramisch
Verwarming power (min): 800 W
Zomer-ventilatie: Ja
Anti-stof filter: Ja

Foutcodes Nibe F1245

Foutcodes uit de officiële handleiding, met betekenis en oplossing.

Code Betekenis Oplossing
Lagedr.alarm Lagedruk alarm Controleer de bronvloeistof en neem contact op met een servicetechnicus
Sensorst. BT1 Sensorfout BT1 Controleer de BT1 sensor aansluiting en vervang indien nodig
Sensorst. BT2 Sensorfout BT2 Controleer de BT2 sensor aansluiting en vervang indien nodig
Sensorst. BT6 Sensorfout BT6 Controleer de BT6 sensor aansluiting en vervang indien nodig
Sens.st. BT20 Sensorfout BT20 Controleer de BT20 sensor aansluiting en vervang indien nodig
TB-alarm Temperatuursensor alarm Raadpleeg het alarm log voor meer informatie en controleer de sensoren

Handleiding Nibe F1245 – volledige tekst

SnelgidsNavigatie Toets OK (bevestigen/selecteren) Toets Terug (terug/ongedaanmaken/afsluiten)Selectieknop(verplaatsen/verhogen/verlagen) Een gedetailleerde uitleg van de toetsfuncties vindt u op .pagina 14 Het bladeren door de menu' s en het verrichten van diverse instellingen wordt beschreven op .pagina 20 Het binnenklimaat instellen2XBINNENKLIMAAT WARMTEPOMP INFOWARMTAPWATER De modus voor het instellen van de binnentemperatuur opent u door in de startmodus in het hoofdmenu twee keer de OK-knop in te drukken. Lees meer over de instellingen op pagina .31 Warmtapwatervolume verhogen2X1X Om de hoeveelheid warm water tijdelijk te verhogen, draait u de selectieknop eerst naar menu 2 (waterdruppel) en drukt u vervolgens 2 keer op de OK- knop.

Lees meer over de instellingen op .pagina 49 Bij verstoringen van het comfort Indien u merkt dat het comfort, op welke wijze dan ook, afneemt, is er een aantal maatregelen dat u zelf kunt nemen voordat u contact moet opnemen met uw installateur. Zie pagina 78 voor instructies.

41 Belangrijke informatie6Veiligheidsinformatie7Symbolen7Keurmerk7Serienummer 9F1245 – Een uitstekende keuze 112 De warmtepomp: het hart van het huis 12Functioneren warmtepomp 13Contact met de F1245 25Onderhoud van F1245 303 F1245 – tot uw dienst 30Het binnenklimaat instellen 48De warmtapwatercapaciteit instellen 53Informatie verkrijgen 56De warmtepomp afstellen 774 Storingen in comfort 77Alarm beheren 78Problemen oplossen 82Uitsluitend bijverwarming 835 Technische gegevens 846 Verklarende woordenlijst90Index95Contactgegevens 3InhoudsopgaveNIBE F1245Inhoudsopgave

INSTALLATIEGEGEVENSF1245Product Serienummer Master Serienummer, Slave 1 Serienummer, Slave 2 Serienummer, Slave 3 Serienummer, Slave 4 Serienummer, Slave 5 Serienummer, Slave 6 Serienummer, Slave 7 Serienummer, Slave 8InstallatiedatumInstallateur Type bronvloeistof -Mengverhouding/vriespunt Actieve boordiepte/collectorlengteAccessoires✔In-stell.Fabr.inst.NaamNr. 0stooklijn (verschuiving)1.9.1.1 7stooklijn (helling)1.9.1.1 Het serienummer moet altijd worden vermeld Certificaat dat de installatie is uitgevoerd volgens de instructies in de meegeleverde instal- latiehandleiding en de geldende regels. NIBE F1245Hoofdstuk 1 | Belangrijke informatie4 1 Belangrijke informatie

Veiligheidsinformatie Dit apparaat kan worden gebruikt door kinderen vanaf 8 jaar of door personen met beperkingen van psychi- sche, zintuigelijke of lichamelijke aard, of door personen met gebrek aan kennis en ervaring, wanneer zij onder toezicht staan en instructies hebben ontvangen om het apparaat veilig te gebruiken en zij de bijkomende geva- ren begrijpen. Kinderen mogen niet met het apparaat spelen. Het reinigen en onderhoud dat door de gebruiker mag worden uitgevoerd, kan niet zonder toezicht door kinderen worden uitgevoerd. Rechten om ontwerpwijzigingen door te voeren zijnvoorbehouden. ©NIBE 2020. Start de F1245 niet als het gevaar bestaat dat het water in het systeem is bevroren. Als de voedingskabel beschadigd is, mag deze uitsluitend worden vervangen door NIBE, zijn servicevertegenwoor- diger of een soortgelijke erkende persoon om gevaar en schade te voorkomen.

Er kan water druppelen uit de overstortleiding van het overstortventiel, dus moet de opening van de overstortlei- ding open zijn. De overstortventielen moeten regelmatig worden geactiveerd om vuil te verwijderen en om te con- troleren of ze niet verstopt zijn. NIBE F1245Hoofdstuk 1 | Belangrijke informatie6

Symbolen PAS OP! Dit symbool duidt aan dat een persoon of de machine ernstig gevaar loopt.Voorzichtig! Dit symbool duidt aan dat een persoon of de machine gevaarloopt. LET OP! Dit symbool duidt belangrijke informatie aan over wat u in de gaten moet houden tijdens onderhoud aan uw installatie.TIP Dit symbool duidt tips aan om het gebruik van het product tevergemakkelijken.Keurmerk Het CE-keurmerk is verplicht voor de meeste producten die in de EU worden verkocht, ongeacht het land waar ze zijn gemaakt.CE Classificatie van behuizing van elektrotechnische apparatuur.IPX1B Gevaar voor personen of de machine.! Lees de gebruikershandleiding.Serienummer Het serienummer vindt u rechtsonder op het voorpaneel, in het infomenu (menu 3.1) en op het typeplaatje . 7Hoofdstuk 1 | Belangrijke informatieNIBE F1245

F1245 – Een uitstekende keuze De F1245 maakt deel uit van een nieuwe generatie warmtepompen, die op de markt is gebracht om uw woning goedkoop en milieuvriendelijk te verwarmen en/of te koelen. Het verwarmen is veilig en economisch met een geïntegreerde boiler, elektrisch verwarmingselement, circulatie- pomp en regelsysteem. De warmtepomp kan worden aangesloten op een verdeelsysteem met een lage temperatuur, zoals radiatoren, convectoren of vloerverwarming. De warmtepomp is ook voorbereid voor aansluiting op verschillende producten en accessoires, zoals een extra boiler, warmteterugwinning, zwembad, gratis koel- en afgiftesystemen met verschillende temperatu-ren. Een elektrisch verwarmingselement van 7 kW kan automatisch worden aangesloten bij eventuele onverwachte gebeurtenissen of als noodvoor- ziening (fabrieksinstelling 6 kW).

De F1245 is uitgerust met een regelcomputer voor een goed comfort, lage kosten en een veilige werking. Het grote en eenvoudig af te lezen display verschaft duidelijke informatie over de status, bedrijfstijd en alle temperaturen in de warmtepomp. Dit betekent bijvoorbeeld dat externe eenheidthermometers overbodig zijn.

UITSTEKENDE EIGENSCHAPPEN VAN DE F1245:• Een geïntegreerde boiler In de warmtepomp is een boiler ingebouwd, die met milieuvriendelijk polystyreenschuim is geïsoleerd om warmteverlies tot een minimum te beperken.• Binnenklimaat en warmtapwater programmeren Verwarming en warmtapwater en, in sommige gevallen, koeling en ventilatie kunnen op elke dag van de week of voor langere perioden (vakantie) worden ingesteld.• Display met gebruiksinstructies De warmtepomp heeft een groot display met gebruiksvriendelijke menu's om het instellen van een comfortabel klimaat te vergemakke-lijken. 9Hoofdstuk 1 | Belangrijke informatieNIBE F1245

100 ºC50 ºC40 ºC-2 ºC0 ºC-3 ºC-4 ºCVerwarmingsmiddelBronKoudemiddelVerdamperCondensorExpansieventielCompressor123WarmtebronABCDEGFH De temperaturen zijn slechts voorbeelden en kunnen per installatie en per jaargetijde ver-schillen. 11Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245 2 De warmtepomp: het hart van het huis

Functioneren warmtepomp Een warmtepomp kan opgeslagen zonne-energie uit een steen, aarde of water halen om een gebouw te verwarmen. Het omzetten van opge- slagen energie uit de natuur naar verwarming van een woning vindt in drie verschillende systemen plaats. In het bronsysteem, (1) , wordt be- schikbare warmte-energie teruggewonnen uit de omgeving en overge- bracht naar de warmtepomp. In het koudemiddel systeem, (2) , verhoogt de warmtepomp de lage temperatuur van de teruggewonnen warmte tot een hoge temperatuur. In het warmteafgiftesysteem, (3) , wordt de warmte door de woning verdeeld. De temperaturen zijn slechts voorbeelden en kunnen per installatie en per jaargetijde verschillen. Bronsysteem In een slang/collector circuleert een antivriesvloeistof, bronvloeistof of brine, van de warmtepomp naar de warmtebron (steen/aarde/meerwater).

De energie van de warmtebron wordt in de collector overgedragen waardoor de bronvloeistof een paar graden wordt verwarmd, van onge- veer –3°C tot ongeveer 0 °C. A De collector leidt de bronvloeistof vervolgens naar de verdamper van de warmtepomp. Hier draagt de bronvloeistof de warmte-energie over en zakt de temperatuur een paar graden. De vloeistof keert vervolgens terug naar de warmtebron om opnieuw energie terug te winnen. BKoelsysteem Er circuleert nog een vloeistof in een gesloten systeem van de warmte- pomp, een koudemiddel, dat ook door de verdamper stroomt. Het kou- demiddel heeft een zeer laag kookpunt. In de verdamper ontvangt het koudemiddel de warmte-energie van de bronvloeistof en begint te koken. C Het gas dat bij het koken ontstaat, wordt naar een elektrisch aangedreven compressor geleid.

Als het gas wordt samengeperst, stijgt de druk en neemt de temperatuur van het gas flink toe, van 5 C naar ca. 100 C. ー ーD Het gas wordt vanaf de compressor in een warmtewisselaar/condensor geleid, waar deze warmte-energie afgeeft aan het verwarmingssysteem van het huis.

Hierna koelt het gas af en condenseert het weer tot eenvloeistof. E Aangezien de druk nog steeds hoog is, kan het koudemiddel door een expansieventiel stromen. Daar zakt de druk en keert het koudemiddel terug naar de oorspronkelijk temperatuur. Het koudemiddel heeft nu een volledige cyclus afgelegd. Hierna wordt het koudemiddel opnieuw naar de verdamper geleid en wordt het proces herhaald. F NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis12.

Verwarmingssysteem De warmte-energie die het koudemiddel afgeeft in de condensor wordt overgedragen aan het verwarmingsmedium (water) van de warmtepomp.G Het verwarmingsmedium circuleert in een gesloten systeem en trans- porteert de warmte-energie van het verwarmde water naar de warmwa-terboiler.H Contact met de F1245 EXTERNE INFORMATIE Wanneer de deur van de warmtepomp gesloten is, kan er informatie worden ontvangen via een informatievenster en een statuslamp.InformatievensterStatuslampInformatievenster In het informatievenster wordt een deel van het display op de display- eenheid weergegeven (achter de deur naar de warmtepomp). In het in- formatievenster kan verschillende informatie worden weergegeven, zoals temperaturen, een klok, enz. U bepaalt wat er in het informatievenster wordt weergegeven. U kunt de gewenste informatiecombinatie invoeren met de display-eenheid.

Deze informatie wordt specifiek gebruikt voor het informatievenster en verdwijnt wanneer de deur van de warmtepomp wordt geopend. U vindt instructies over het instellen van het informatievenster op pagina70.Statuslamp De statuslamp geeft de status van de warmtepomp aan: een constant groen licht tijdens normaal bedrijf, een constant geel licht in de geacti- veerde noodstand of een constant rood licht in het geval van een geacti- veerd alarm. Zie voor alarmbeheer pagina 77. 13Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

BEDIENINGSEENHEIDABCDEFDisplayStatuslamp Toets OK Toets TerugSelectieknopSchakelaarBINNENKLIMAAT WARMTEPOMP INFOWARMTAPWATERF1245 GUSB-poort Achter de deur van de warmtepomp bevindt zich een display-eenheid die wordt gebruikt voor communicatie met de F1245. Hier kunt u: • schakelt u de warmtepomp in of uit en laat u de warmtepomp in de noodstand draaien • stelt u het binnenklimaat en warmtapwater in en voert uw gewenste instellingen van de warmtepomp door. • ontvangt u informatie over instellingen, status en gebeurtenissen. • bekijkt u verschillende soorten alarmmeldingen en ontvangt u instruc- ties over hoe u deze kunt verhelpen.Display Instructies, instellingen en bedieningsinformatie worden op het display weergegeven.

U kunt eenvoudig door de verschillende menu's en opties navigeren om het comfort in te stellen of de benodigde informatie te verkrijgen.A NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis14

Statuslamp De statuslamp geeft de status van de warmtepomp aan. De lamp: • brandt groen tijdens normaal bedrijf. • brandt geel in de noodstand. • brandt rood in het geval van een geactiveerd alarm.B Toets OK De toets OK wordt gebruikt om: • selecties van submenu's/opties/instelwaarden/pagina in de startgids te bevestigen.C Toets Terug De toets terug wordt gebruikt om: • terug te keren naar het vorige menu. • een instelling te wijzigen die niet is bevestigd.DSelectieknop De selectieknop kan naar rechts of links worden gedraaid. U kunt: • in de menu's en tussen de opties scrollen. • de waarden verhogen en verlagen.

• scrollen door pagina's, sommige informatie is verdeeld over meerder pagina's (bijvoorbeeld helptekst of service-info).ESchakelaar De schakelaar kan in drie standen worden gezet:• Aan ()• Stand-by ( )• Noodstand ( ) De noodstand mag alleen worden gebruikt in het geval van een ernstig probleem met de warmtepomp. In deze stand schakelt de compressor uit en schakelt de elekrische bijverwarming in. Het display van de warmtepomp is niet verlicht en de statuslamp brandtgeel.F 15Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

USB-poort De USB-poort is weggewerkt achter het plastic plaatje met de productnaam erop. De USB-poort wordt gebruikt voor het updaten van de software. Ga naar nibeuplink.com en klik op de tab "Software" om de nieuwste software voor uw installatie te downloaden.G NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis16

MENUSYSTEEM Wanneer de deur van de warmtepomp is geopend, worden naast enkele basisgegevens de vier hoofdmenu's van het menusysteem op het displayweergegeven.MasterBINNENKLIMAAT WARMTEPOMP INFOWARMTAPWATERSERVICE Binnentemperatuur - (indien ruimtesensoren zijngeïnstalleerd)Warmtapwatertemp. Tijdelijk in luxe (indien geactiveerd)Buitentemperatuur Geschatte hoeveelheidwarmtapwater Informatie overwerkingSlaveINFOWARMTAPWATER Als de warmtepomp is ingesteld als slave, wordt er een beperkt hoofd- menu weergegeven. omdat de meeste instellingen voor het systeem worden verricht bij de master-warmtepomp. 17Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

BINNENKLIMAAT Het binnenklimaat instellen en plannen. Zie pagina 31. Menu 1WARMTAPWATER Warmtapwaterproductie instellen en plannen. Zie pagina 49. Menu 2 Dit menu wordt ook ingesteld in het beperkte menusysteem van de slave-warmtepomp.INFO Weergave van temperatuur en andere bedrijfsinformatie en toegang tot alarmlog.Zie pagina 54. Menu 3 Dit menu wordt ook ingesteld in het beperkte menusysteem van de slave-warmtepomp.WARMTEPOMP Instellen van tijd, datum, taal, weergave, bedrijfsmodus, enz. Zie pagina 58. Menu 4 NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis18

Symbolen display De volgende symbolen kunnen bij bedrijf op het display verschijnen.BeschrijvingSymbool Dit symbool verschijnt in het informatievenster als er informa- tie van belang in menu 3.1 staat. Deze twee symbolen geven aan of de compressor of bijver- warming in de F1245 is geblokkeerd of niet. Beide kunnen bijvoorbeeld worden geblokkeerd als een be- paalde bedrijfsstand is gekozen in menu 4.2, als blokkeren is ingepland in menu 4.9.5 of als een alarm is geactiveerd dat één van beide blokkeert. Compressor blokkeren. Bijverwarming blokkeren. Dit symbool verschijnt als de periodieke toename of de luxe stand voor warmtapwater is geactiveerd. Dit symbool geeft aan of "vakantie-instelling" actief is in 4.7. Dit symbool geeft aan of de F1245 contact heeft met NIBEUplink. Dit symbool geeft de actuele snelheid van de ventilator aan als deze snelheid afwijkt van de normale instelling.

BINNENKLIMAAT WARMTEPOMP INFOWARMTAPWATERtemperatuur BINNENKLIMAAT 1ventilatieprogrammeringgeavanceerduitnormaalGemarkeerdhoofdmenu Menunummer - gemarkeerd submenu Naam en menunummer - hoofdmenu Symbool -hoofdmenu Statusinformatie - submenu's Naam - submenu'sSymbolen – submenu'sWerking Draai de selectieknop naar links of naar rechts om de cursor te bewegen. De gemarkeerde positie is wit en/of heeft een opwaartse tab. Menu selecteren Selecteer een hoofdmenu door het te markeren en vervolgens op OK te drukken om door het menusysteem te lopen. Er wordt hierna een nieuw venster met submenu's geopend. Selecteer een van de submenu's door het menu te markeren en vervol- gens op OK te drukken. NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis20

Opties selecterenzuinigcomfortstand2.2normaalluxeAlternatief In een optiemenu wordt de huidig geselecteerde optie aangegeven met een groen vinkje. Een andere optie selecteren:1. Markeer de betreffende optie d.m.v. de selctieknop. Een van de opties is voorgeselecteerd (wit).2. Druk op OK om de geselecteerde optie te bevestigen. De ge- selecteerde optie heeft een groen vinkje. 21Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

Een waarde instellen tijd & datum4.4tijddagjaarmaand 24 uur 12 uurdatum Te wijzigen waarden Om een waarde in te stellen:1. Markeer u de waarde die u wilt instellen met de selectieknop.2. Drukt u op OK. De achtergrond van de waarde wordt groen. Dit betekent dat u de instelmodus hebt geopend.3. Draai de selectieknop naar rechts om de waarde te verhogen en naar links om deze te verlagen.4. Druk op OK om de waarde te bevestigen die u hebt ingesteld. Druk op de toets Terug om naar de oorspronkelijke waarde terug te keren. NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis22

Het virtuele toetsenbord gebruiken Verschillende toetsenborden Als het in sommige menu's nodig is dat er tekst wordt ingevoerd, is er een virtueel toetsenbord beschikbaar. Afhankelijk van het menu hebt u de beschikking over verschillende te- kensets die u met behulp van de selectieknop kunt selecteren. Om an- dere tekens te gebruiken, drukt u op de Terug-knop. Als een menu maar één tekenset heeft, wordt het toetsenbord direct weergegeven. Als u klaar bent met het invoeren van tekst, markeert u "OK" en drukt u op OK. 23Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

Door de vensters scrollen Een menu kan uit meerdere vensters bestaan. Draai de selectieknop om tussen de vensters te scrollen.Huidigemenuvenster Aantal vensters in het menu Door de vensters in de startgids scrollen taal 4.6 Pijlen voor door venster scrollen in startgids1. Draai de selectieknop totdat de pijltjes in de linkerbovenhoek (bij het paginanummer) zijn gemarkeerd.2. Druk op de OK-knop om naar de volgende stap in de startgids tegaan.Helpmenu In veel menu's staat een symbool dat aangeeft dat er extra hulp beschikbaar is. Om de helptekst te openen:1. Gebruikt u de selectieknop om het helpsymbool te selecteren.2. Drukt u op OK. De helptekst bestaat vaak uit meerdere vensters waartussen u kunt scrollen met de selectieknop. NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis24

Onderhoud van F1245 REGELMATIGE CONTROLES Uw warmtepomp is in principe onderhoudsvrij en vereist daarom na af- stelling slechts minimale zorg. Wel wordt aanbevolen om uw installatie regelmatig te controleren. Indien er zich iets ongewoons voordoet, worden er meldingen over de storing weergegeven op het display in de vorm van verschillende alarmteksten. Zie alarmbeheer op pagina 77.Bronvloeistof De bronvloeistof die de warmte uit de grond haalt, wordt doorgaans niet verbruikt, maar slechts rondgepompt. De meeste installaties beschikken over een niveaureser- voir, zodat u kunt controleren of er voldoende vloeistof in het systeem zit. Het niveau kan verschillen naargelang de temperatuur van de vloeistof.

Indien het niveau onder 1/3 ligt, moet dit worden bijgevuld.LE1/3 Sommige installaties beschikken over een expansievat in plaats van een niveaureservoir (bijvoorbeeld in gevallen waarbij de warmtepomp niet op het hoogste punt in het bronsysteem zit) waar de systeemdruk kan worden gecon- troleerd. De druk kan iets verschillen naargelang de tem- peratuur van de vloeistof. De druk mag niet lager worden dan 0,5 bar.LEK Vraag uw installateur indien u niet goed weet waar het niveaureservoir/ex- pansievat zich bevindt. Uw installateur kan u ook helpen met bijvullen als het niveau/ de druk isgedaald.Overstortventiel Uit het overstortventiel van de boiler ontsnapt soms wat water als warm water is gebruikt. Dit komt doordat het koude water waarmee de boiler wordt bijgevuld bij verhitting uitzet, waardoor de druk toeneemt en het overstortventiel opent.

De werking van het overstortventiel moet regelmatig worden gecontro- leerd. U vindt het overstortventiel op de ingaande leiding (koud water) naar de boiler. Controleer als volgt:1. Open de klep door de knop voorzichtig linksom te draaien.2. Controleer of er water door de klep stroomt.3. Sluit de klep door deze los te laten. Indien de klep hierna niet auto- matisch sluit, draait u deze iets naar links.BESPAARTIPS Uw warmtepomp produceert warmte en warmtapwater. Dit verloopt via uw bedieningsinstellingen. Factoren die het energieverbruik beïnvloeden zijn bijvoorbeeld de binnen- temperatuur, het warmtapwaterverbruik, het isolatieniveau van de woning en de hoeveelheid en grootte van de ramen. De locatie van de woning is ook een beïnvloedende factor, bijv. door de blootstelling aan wind.

Vergeet verder niet om: • Open de thermostaatkleppen volledig (uitgezonderd in kamers waar het koeler moet zijn). De thermostaten vertragen de doorstroming in het verwarmingssysteem, wat de F1245 wil compenseren door de temperatuur te verhogen. Deze gaat daarom harder werken en verbruikt meer elektriciteit. • U kunt wanneer u niet thuis bent de temperatuur verlagen via program- mering van "vakantie-instelling" in menu 4.7. Zie pagina 71 voor instruc-ties. NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis26

StroomverbruikEnergiförbrukning fördelat över året0%5%10%15%20% jan feb mars april maj juni juli aug sep okt nov dec De energiedistributie van de aard-warmtepomp wordt over het jaarverspreid.Maand Jan Feb Maa April Mei Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec % van jaarlijksverbruik Door de binnentemperatuur met één graad te verhogen, neemt het energieverbruik toe met ca. 5%. 27Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

beeldscherm (in bedrijf: 3 uur/dag, stand-by 21 uur/dag) 175-60Gloeilamp (in bedrijf 8 uur/dag) 58-20Spot, halogeen (in bedrijf 8 uur/dag) 165-100Koelkast (in bedrijf: 24 uur/dag) 380-120Vriezer (in bedrijf: 24 uur/dag) 365-1500Kachel, kookplaat (in bedrijf: 40 min./dag) 310-3000Kachel, oven (in bedrijf: 2 uur/week) 730-2000Afwasmachine, koudwateraansluiting (in bedrijf: 1 keer/dag) 730-2000Wasmachine (in bedrijf: 1 keer/dag) 730-2000Droger (in bedrijf: 1 keer/dag) 100-1000Stofzuiger (in bedrijf: 2 uur/week) 50-400Motorblokverwarming (in bedrijf: 1 uur/dag, 4 maanden per jaar) 100-800Verwarming passagierscompartiment (in bedrijf: 1 uur/dag, 4 maanden per jaar) Deze waarden zijn geschatte voorbeeldwaarden. NIBE F1245Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huis28

Voorbeeld: Een gezin met 2 kinderen woont in een huis met 1 tv's, 1 digitale kastjes, 1 dvd-spelers, 1 tv-spelconsole, 2 computers, 3 stereo's, 2 gloeilampen in de wc, 2 gloeilampen in de badkamer, 4 gloeilampen in de keuken, 3 gloeilampen buiten, een wasmachine, wasdroger, afwas- machine, koelkast, diepvries, oven, stofzuiger, motorblokverwarming = 6240 huishoudelektriciteit/jaarEnergiemeter Controleer de energiemeter van de woning regelmatig, bij voorkeur een keer per maand. Op die manier merkt u verschillen in het stroomverbruikop. Nieuwbouwhuizen hebben meestal twee energiemeters. Bereken met het verschil uw verbruik van huishoudelektriciteit.Nieuwbouwhuizen Nieuwbouwhuizen ondergaan een droogproces van een jaar. Het huis kan tijdens dat jaar aanzienlijk meer energie verbruiken dan daarna.

Na 1-2 jaar dienen naast de stooklijn ook de verschuiving van de stooklijn en de thermostaatkleppen van het gebouw opnieuw te worden afgesteld, omdat het verwarmingssysteem altijd een lagere temperatuur vereist nadat het droogproces is voltooid. 29Hoofdstuk 2 | De warmtepomp: het hart van het huisNIBE F1245

Het binnenklimaat instellenOVERZICHTSubmenu'stemperatuur BINNENKLIMAAT 1ventilatieprogrammeringgeavanceerduitnormaal Het menu heeftBINNENKLIMAAT meerdere submenu's. U vindt de statusinformatie van het betreffende menu op het display aan de rechter- kant van de menu´s. temperatuur De temperatuur voor het afgiftesysteem instellen. In de statusinformatie worden de instel- waarden weergegeven voor het afgif-tesysteem. ventilatie De ventilatorsnelheid instellen. De statusinformatie wordt weergegeven in de geselecteerde instelling. Dit menu wordt uitsluitend weergegeven indien de afvoerluchtmodule is aangesloten (accessoire). programmering Verwarming, koeling en ventilatie plannen.

De statusin- formatie "instellen" wordt weergegeven wanneer u een programma in- stelt, maar op dit moment is deze niet actief, "vakantie-instelling" wordt weergegeven wanneer het vakantieschema tegelijkertijd actief is met de programmering (de vakantiefunctie krijgt prioriteit), "actief" wordt weergegeven wanneer een deel van het programma actief is. Zo niet, dan wordt weergegeven " uit". geavanceerd Verwarmingscurve, instelling met extern contact, minimale waarde van aanvoertemperatuur, ruimtevoeler, koelfunctie en +Adjustinstellen. NIBE F1245Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienst30 3 F1245 – tot uw dienst

TEMPERATUUR temperatuur verwarming1.1.1 temperatuur koeling1.1.2 Indien de woning meerdere afgiftesyste- men heeft, wordt dit met een thermome- ter voor elk systeem aangegeven op hetdisplay. In menu 1.1 kiest u tussen verwarming en koeling en stelt u vervolgens de ge- wenste temperatuur in het volgende menu "temperatuur verwarming/koeling"in. Stel de temperatuur (met geïnstalleerde en geactiveerderuimtevoelers):verwarming Instelbereik: 5 – 30 °C Standaardwaarde: 20 koeling (benodigde accessoire) Instelbereik: 5 – 30 °C Standaardwaarde: 25Menu1.1 De waarde in het display wordt weergegeven als een temperatuur in °C indien het klimaatsysteem wordt geregeld door een ruimtevoeler. LET OP! Een verwarmingssysteem met een langzame warmteafgifte, zoals bijvoorbeeld een vloerverwarming, is mogelijk niet geschikt voor rege- ling met behulp van de ruimtesensor van de warmtepomp.

Gebruik de selectieknop om de kamertemperatuurinstelling te wijzigen in de gewenste temperatuur op het display. Bevestig de nieuwe instelling met een druk op OK. De nieuwe temperatuur wordt weergegeven aan de rechterkant van het symbool in het display. Instellen van de temperatuur (zonder geactiveerderuimtevoelers): 31Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

Instelbereik: -10 tot +10 Standaardwaarde: 0 Het display geeft de instelwaarden voor verwarming weer (verschuiving stooklijn). Verhoog of verlaag de waarde op het display om de binnentemperatuur te ver- hogen of te verlagen. Gebruik de selectieknop om een nieuwe waarde in te stellen. Bevestig de nieuwe instelling met een druk op OK. Het aantal stappen dat de waarde moet worden gewijzigd voor een graad verschil in de binnentemperatuur hangt af van de verwarmingsinstallatie. Eén stap is normaliter voldoende, maar in sommige gevallen kunnen meerdere stappen nodig zijn. De gewenste waarde instellen. De nieuwe waarde wordt weergegeven aan de rechterkant van het symbool in het display. LET OP! Een stijging in de kamertemperatuur kan worden vertraagd door de thermostaten van de radiatoren of de vloerverwarming.

Open daarom de thermostaten volledig, behalve in die kamers waar een koudere temperatuur is vereist, bijv. slaapkamers.TIP Wacht 24 uur voordat u een nieuwe instelling invoert, zodat de kamer- temperatuur tijd heeft te stabiliseren. Indien het buiten koud is en de kamertemperatuur te laag is, verhoogt u de stooklijn in menu 1.9.1.1 met één stap. Indien het buiten koud is en de kamertemperatuur te hoog is, verlaagt u de stooklijn in menu 1.9.1.1 met één stap. Indien het buiten warm is en de kamertemperatuur te laag is, verhoogt u de waarde in menu 1.1.1 met één stap. Indien het buiten warm is en de kamertemperatuur te hoog is, verlaagt u de waarde in menu 1.1.1 met één stap. VENTILATIE (BENODIGDE ACCESSOIRE)Menu1.2 NIBE F1245Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienst32

normaal(50%)ventilatie1.2 snelheid 1 (0%) snelheid 2 (40%) snelheid 3 (80%) snelheid 4 (100%) Instelbereik: normaal en snelheid 1-4 Standaardwaarde: normaal U kunt hier de ventilatie in de woning tijdelijk verhogen of verlagen. Als u een nieuwe snelheid hebt geselecteerd, begint een klok met aftellen. Wanneer de tijd is verstreken, keert de ventilatiesnelheid terug naar de normaleinstelling. Indien nodig kunnen de verschillende terugsteltijden worden gewijzigd in menu1.9.6. De ventilatorsnelheid wordt tussen haakjes (als percentage) weergegeven achter iedere snelheidsoptie.TIP Indien er gedurende langere tijd wijzigingen zijn vereist, gebruikt u de vakantiefunctie of planning.PROGRAMMERINGprogrammering1.3koelingventilatie uituitverwarming uit In het menu wordt hetprogrammering binnenklimaat (verwarming/koeling/venti- latie) voor elke werkdag gepland.

U kunt ook een langere tijd instellen tij- dens een geselecteerde periode (vakan- tie), en wel in menu 4.7. Programmering: Hier selecteert u het te wijzigen programma.Programma-instelling Deze instellingen kunnen worden verricht voor elk programma (menu 1.3.1, 1.3.2 en 1.3.3:Menu1.3 Geactiveerd: Hier activeert u het programma voor de geselecteerde periode. Ingestelde tijden worden niet beïnvloed door een deactivering. 33Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

Systeem: Hier wordt het afgiftesysteem gekozen waarop het betreffende pro- gramma betrekking heeft. Deze optie verschijnt alleen als er meer dan één afgif- tesysteem is. Dag: Selecteer hier op welke dag(en) van de week de programmering van toe- passing is. Om het programma voor een bepaalde dag te verwijderen, moet de tijd voor die dag worden gereset door de starttijd en stoptijd hetzelfde in te stellen. Indien de regel "alle" wordt gebruikt, worden alle dagen van de periode ingesteld volgens deze regel. Periode: U kunt hier de start- en stoptijd voor de geselecteerde dag van het programma selecteren. Instellen: Zie het betreffende submenu.

Conflict: Als er twee instellingen strijdig zijn, wordt er een rood uitroeptekenweergegeven.TIP Als u voor elke dag van de week hetzelfde programma wilt instellen, vult u eerst "alle" in en wijzigt u daarna de gewenste dagen.TIP Stel de stoptijd vroeger in dan de starttijd, zodat de periode zich uit- strekt tot na middernacht. De regeling stopt dan de dag erna op de ingestelde stoptijd. Het programma start altijd op de datum waarvoor de starttijd is inge-steld.VERWARMING VERWARMING PROGRAMMEREN 1.3.1geactiveerd schema 2systeem schema 3schema 1allemaadinswodonvrizatzon 21:30 - 06:00 20.5° Periode AfstellenDag Ingeschakeld programmering Systeem:Conflict U kunt hier een hogere of lagere kamer- temperatuur programmeren tot max. drie perioden per dag. Als er een ruimtesensor is geïnstalleerd en geactiveerd, is de ge- wenste kamertemperatuur (°C) voor de opgegeven periode ingesteld.

Afstelling: Hier kunt u instellen hoeveel de stooklijn moet worden verschoven ten opzichte van menu 1.1 tijdens de programmering. Indien er een ruimtesensor is geïnstalleerd, wordt de gewenste kamertemperatuur ingesteld in °C. LET OP! Wijzigingen van temperatuur in de woning nemen tijd in beslag. Korte perioden in combinatie met vloerverwarming leveren bijvoorbeeld geen merkbaar verschil op in de kamertemperatuur.

KOELING (BENODIGDE ACCESSOIRE) KOELING PROGRAMMEREN 1.3.2geactiveerd schema 2schema 1allemaadinswodonvrizatzon 21:30 - 06:00 aanIngeschakeld programmering Periode AfstellenDag Conflict Hier kunt u programmeren wanneer koe- ling is toegestaan in de woning, en wel voor maximaal twee verschillende perio- des per dag.Menu1.3.2 VENTILATIE (BENODIGDE ACCESSOIRE)allemaadinswodonvrizatzongeactiveerd schema 2schema 1 VENTILATIE PROGRAMMEREN 1.3.3 21:30 - 06:00 snelheid 3Ingeschakeld programmering Periode AfstellenDag Conflict Hier kunt u verhogingen of verlagingen in de ventilatie van de woning plannen, tot wel twee perioden per dag. Afstelling: U kunt hier de gewenste venti- latorsnelheid instellen.Menu1.3.3 35Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

LET OP! Een aanzienlijke wijziging (verlaging) gedurende een langere periode kan een slecht binnenklimaat en een slechter rendement tot gevolghebben.GEAVANCEERD geavanceerd 1.9stooklijn externe instelling min. aanvoer temp. instellingen ruimtesensor instellingen koeling terugsteltijd ventilator Menu heeft oranje tekstgeavanceerd en is bedoeld voor gevorderde gebrui- kers. Dit menu heeft meerdere subme-nu's. curve Helling verwarmings- en koelcur- ve instellen. externe instelling Stooklijnverschuiving instellen met extern contact aangesloten. min. aanvoer temp. Minimum toegesta- ne aanvoertemperatuur instellen.Menu1.9 instellingen ruimtesensor Instellingen voor de ruimtesensor. instellingen koeling Instellingen voor koeling. terugsteltijd ventilator Instellingen voor de terugsteltijd van de ventilator in het geval van tijdelijke wijzigingen in de ventilatiesnelheid.

stooklijnstooklijn1.9.1.1systeem buitentemp. °C aanvoertemperatuur °C Instelbereik: 0 – 15 Standaardwaarde: 9 koelcurve (benodigdeaccessoire) koelcurve 1.9.1.2systeem buitentemp. °C aanvoertemperatuur °C Instelbereik: 0 – 9 Standaardwaarde: 0 U kunt verwarmen of koelen selecteren in het menu . Het volgende menucurve (stooklijn/koelcurve) toont de stooklijn en koelcurve voor uw huis. De curve is bedoeld om ongeacht de buitentemperatuur voor een gelijkmatige binnentem- peratuur te zorgen en dus voor een energiezuinige werking. Aan de hand van deze stooklijnen bepaalt de regelcomputer van de warmtepomp de temperatuur van het water naar het systeem, de aanvoertemperatuur en dus de binnentem- peratuur. Selecteer de lijn en lees af hoe de aanvoertemperatuur bij verschillende buitentemperaturen verandert.

Het cijfer helemaal rechts van "system" toont voor welk systeem u de stooklijn/koelcurve hebt geselecteerd. LET OP! Met vloerverwarmingssystemen moet de norma-max. aanvoertemp. liter worden ingesteld tussen 35 en 45 °C. "min. aanvoer temp." moet worden beperkt bij vloerkoeling om conden- satie te voorkomen. Controleer de max. temperatuur voor uw vloer bij uwinstallateur/vloerleverancier. 37Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

TIP Wacht 24 uur voordat u een nieuwe instelling invoert, zodat de kamer- temperatuur tijd heeft om zich te stabiliseren. Als het buiten koud is en de kamertemperatuur te laag is, verhoogt u de helling van de curve met één stap. Als het buiten koud is en de kamertemperatuur te hoog is, verlaagt u de helling van de curve met één stap. Als het buiten warm is en de kamertemperatuur te laag is, verhoogt u de verschuiving van de curve met één stap. Als het buiten warm is en de kamertemperatuur te hoog is, verlaagt u de verschuiving van de curve met één stap. EXTERNE INSTELLING externe instelling1.9.2 klimaatsysteem 1 klimaatsysteem 2 klimaatsysteem 3 klimaatsysteem 4°C°Cafgiftesysteem Instelbereik: -10 tot +10. Of gewenste kamertemperatuur in- dien er een ruimtesensor is geïnstal- leerd. Zie afbeelding.

Standaardwaarde: 0Menu1.9.2 Door een extern contact aan te sluiten, bijvoorbeeld een kamerthermostaat of een timer, kan de kamertemperatuur tijdelijk of periodiek worden verhoogd of verlaagd. Als het contact is aangesloten, wordt de verschuiving van de verwar- mingscurve gewijzigd met het aantal stappen dat in het menu is geselecteerd. Als er een ruimtesensor is geïnstalleerd en geactiveerd, is de gewenste kamer- temperatuur (°C) ingesteld. Als er meer dan één afgiftesysteem is, kan de instelling afzonderlijk worden verricht voor ieder systeem. MIN. AANVOER TEMP.Menu1.9.3 NIBE F1245Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienst38

min. aanv.temp. verw 1.9.3.1 klimaatsysteem 1 klimaatsysteem 2 klimaatsysteem 3 klimaatsysteem 4°C°C°C°C20202020 min. aanvoertemp. koeling1.9.3.2 klimaatsysteem 1 klimaatsysteem 2 klimaatsysteem 3 klimaatsysteem 4°C°C°C°C18181818verwarming Instelbereik: 5-70 °C Standaardwaarde: 20 °C koeling (accessoire vereist) Afhankelijk van het gebruikte acces- soire kan het instelbereik variëren. Fabrieksinstelling: 18 °C In menu 1.9.3 kiest u verwarmen of koelen, in het volgende menu (min. aanvoer- temp. verwarmen/koelen) stelt u de minimumtemperatuur in voor de aanvoer- temperatuur naar het klimaatsysteem. Dit betekent dat de F1245 nooit een lagere temperatuur berekent dan de hier ingestelde temperatuur.

Als er meer dan één afgiftesysteem is, kan de instelling afzonderlijk worden verricht voor ieder systeem.TIP De waarde kan worden verhoogd als u, bijvoorbeeld, een kelder hebt die u altijd wilt verwarmen, zelfs in de zomer. U moet mogelijk ook de waarde in "stop verwarming" menu 4.9.2 "in- stelling modus auto" verhogen. INSTELLINGEN RUIMTESENSORMenu1.9.4 39Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

instellingen ruimtesensor1.9.4 factor verwarming1 controlekamer sensorsyst. 2 controlekamer sensorsyst. 3 koelfactor systeem 1 controlekamer sensorsyst. controlekamer sensorsyst. 4 factor systeemverwarming Instelbereik: 0,0 - 6,0 Fabrieksinstelling verwarming: 1,0 koeling (benodigde accessoire) Instelbereik: 0,0 - 6,0 Fabrieksinstelling koeling: 1,0 Ruimtevoelers voor het regelen van de kamertemperatuur kunnen hier wordengeactiveerd. LET OP! Een langzaam verwarmingssysteem, zoals bijvoorbeeld een vloerver- warming, is mogelijk niet geschikt voor regeling met behulp van de ruimtesensoren van de installatie. Hier kunt u een factor instellen (een numerieke waarde), die bepaalt in welke mate een over- of subnormale temperatuur (het verschil tussen de gewenste en de huidige kamertemperatuur) in de ruimte van invloed is op de aanvoertem- peratuur naar het afgiftesysteem.

Een hogere waarde levert een grotere en snellere verandering van de stooklijnverschuiving op.Voorzichtig! Een te hoog ingestelde waarde voor "factorsysteem" kan (afhankelijk van uw afgiftesysteem) resulteren in een instabiele kamertemperatuur. Indien er meerdere afgiftesystemen geïnstalleerd zijn, kunnen de bovengenoemde instellingen worden verricht voor de betreffende systemen. INSTELLINGEN KOELING (ACCESSOIRE VEREIST)Menu1.9.5 NIBE F1245Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienst40

passieve koeling starten Instelbereik: 10 – 200 Fabrieksinstelling: 30 GM actieve koeling starten Instelbereik: 30 – 300 DM Fabrieksinstelling: 30 GM graden minuten koeling Instelbereik: -3000 – 3000 graadminuten koeling Fabrieksinstelling: 0 tijd t. schakelen warm/koel Instelbereik: 0 – 48 u Fabrieksinstelling: 2 U kunt de F1245 gebruiken om de woning tijdens warme perioden te koelen. LET OP! Bepaalde instellingsopties ziet u alleen als hun functie is geïnstalleerd en geactiveerd in F1245.koel/verw-sensor Er kan een extra temperatuursensor worden aangesloten op de F1245 om te kunnen bepalen wanneer het tijd is om te schakelen tussen verwarming enkoeling. Wanneer er meerdere verwarmings-/koelingssensoren zijn geïnstalleerd, kunt u selecteren welke daarvan de aansturing moet bepalen. LET OP!

Als de verwarmings-/koelingssensoren BT74 zijn aangesloten en geac- tiveerd in menu 5.4, dan kan er geen andere sensor worden geselec- teerd in menu 1.9.5. inst pt-wrd koel/verw-sensor Hier kunt u instellen bij welke binnentemperatuur F1245 moet schakelen tussen respectievelijk verwarming en koeling. NIBE F1245Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienst42

verw. bij ondertemp. kamer Hier kunt u zien hoever de kamertemperatuur onder de gewenste temperatuur kan dalen voordat de F1245 overschakelt naar verwarmen. koeling bij overtemp. kamer Hier kunt u zien hoever de kamertemperatuur boven de gewenste temperatuur kan stijgen voordat de F1245 overschakelt naar koelen. larm rumsgivare kyla Dit is waar u instelt of de F1245 een alarm moet geven als de ruimtesensor wordt ontkoppeld of onderbroken tijdens het koelen. passieve koeling starten Hier kunt u instellen wanneer de passieve koeling moet starten. Graadminuten zijn een meting van de huidige warmtevraag in de woning en be- palen wanneer de compressor, de koeling of de bijverwarming wordt gestart/ge-stopt. actieve koeling starten Hier kunt u instellen wanneer de actieve koeling moet starten.

Graadminuten zijn een meting van de huidige warmtevraag in de woning en be- palen wanneer de compressor, de koeling of de bijverwarming wordt gestart/ge-stopt. graden minuten koeling Deze keuze is alleen beschikbaar als het aangesloten accessoire zelf de graad- minuten voor koeling meet. Nadat er een minimale of maximale waarde is ingesteld, zal het systeem auto- matisch de feitelijke waarde instellen in verhouding tot het aantal compressors dat de koeling verzorgt. tijd t. schakelen warm/koel Deze optie is alleen beschikbaar bij koelen in systemen met 2 leidingen. Hier kunt u instellen hoe lang de F1245 moet wachten tot deze terugkeert naar verwarmen als er geen behoefte meer is aan koelen of omgekeerd. TERUGSTELTIJD VENTILATOR (BENODIGDE ACCESSOIRE)Menu1.9.6 43Hoofdstuk 3 | F1245 – tot uw dienstNIBE F1245

De tekst gaat verder in het volledige PDF-bestand

Ik heb een f1254 4r pc em maar hier staat nergens een handleiding van genoteerd op jullie website. kunnen jullie deze bezorgen a.u.b.? dank u lies

  Borghgraef Lies - 11 Oktober 2025

Heb je hulp nodig?

Als je hulp nodig hebt met Nibe F1245 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden