Jotul I 160 Handleiding
Bekijk gratis de handleiding van Jotul I 160 (64 pagina’s), behorend tot de categorie Heater. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 50 mensen en kreeg gemiddeld 4.4 sterren uit 6 reviews. Heb je een vraag over Jotul I 160 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Product specificaties
| Merk: | Jotul |
| Categorie: | Heater |
| Model: | I 160 |
Handleiding Jotul I 160 – volledige tekst
51nederLands3. 0 Veiligheidsmaatregelen 3. 1 Maatregelen voor brandpreventieElk gebruik van de haard kan een bepaald risico met zich brengen. Neem daarom de volgende instructies nauwkeurig in acht: • Zorgervoordatmeubelsofanderebrandbarematerialenniette dicht bij de haard staan. • Laat hetvuur vanzelf uitgaan. Blus het vuurnooit metwater. • Dehaardwordttijdensgebruikwarmenkanbijaanrakingbrandwonden veroorzaken. • Verwijderdeasalleenalsdehaardisafgekoeld. • Deas moet naar buiten worden afgevoerd of wordenweggegooid op een plek waar geen brandgevaar bestaat. 3. 2 Luchttoevoer Waarschuwing. Zorg voor voldoende luchttoevoer van buiten naar de ruimte waar de haard wordt geplaatst. Zorg dat de ventilatieopeningen in de ruimte waar de haard zich bevindt, niet zijn geblokkeerd. Bij onvoldoende luchttoevoer kan rookgas in de kamer terechtkomen.
Dit is zeer gevaarlijk. Als u rook ruikt of als u zich slaperig, misselijk of ziek voelt, kan dit er op duiden dat er rookgas in de kamer is terechtgekomen. Gebruik geen mechanische ventilatoren in een ruimte met een haard. Deze kunnen negatieve druk veroorzaken waardoor giftige gassen in de ruimte kunnen komen. 4. 0 Installatie 4. 1 VloerVloerControleer of de vloer sterk genoeg is voor de haard. Zie «2. 0 Technische gegevens» voor informatie over de gewichten. Bescherming van houten vloerAls de haard op een vloer van brandbaar materiaal wordt geplaa-tst, moet de gehele vloer onder de haard tot aan het metselwerk worden afgedekt met een onbehandelde of gegalvaniseerde stalen plaat. De aanbevolen dikte bedraagt 0,9 mm. Vloeren van brandbaar materiaal, zoals linoleum, tapijt, enzovoort, moeten onder de vloerplaat worden verwijderd.
Brandbare vloeren voor de haard moeten voldoen aan het volgende:De vloerplaat moet in overeenstemming zijn met de nationale wetten en voorschriften. Neem contact op met de afdeling Bouwtoezicht van uw gemeente voor informatie over beperkingen en installatieeisen. 4. 2 Muren Afstand tot muren beschermd door een brandmuur - zie afb. 1De brandmuur moet voldoen aan:De brandmuur moet ten minste 100 mm dik zijn en van baksteen, betonsteen of licht beton zijn gemaakt. U kunt ook andere goedgekeurde materialen en constructies gebruiken. Neem contact op met de afdeling Bouwtoezicht van uw gemeente voor informatie over beperkingen en installatie-eisen. De afstand van het hitteschild van de inzethaard tot de brandmuur moet minimaal 15 mm zijn. De ombouw moet voldoen aan: Binnen de ombouw mag zich geen brandbaar materiaal bevinden.
Als de verwarmingskamer een stukje doorloopt boven de inzethaard (afb. 2A) en als de ombouw tot het plafond is gemaakt, moet de bovenkant van de verwarmingskamer worden afgeschermd met een extra paneel. Dit luchtdichte paneel moet bestaan uit een isolerende plaat van onbrandbaar materiaal. Voorbeelden van materiaal dat u kunt gebruiken:Steenwol 100 mm dik op een stalen plaat min. 0,9 mm. Zorg voor een ventilatieopening boven aan de ombouw - bijvoorbeeld een spleet tussen de ombouw en het plafond of een opening van ongeveer 5 cm2 (afb. 2A). NB. Gebruik een kachelpijpbocht met een veegluik, zodat de pijp kan worden geveegd. Om kantelen te voorkomen moeten de twee beugels aan de zijkanten gebruikt worden, «4. 7 Zet op/Installatie»Zie.
52nederLands 4. 3 Luchtcirculatie - Zie afb. 2. De lucht tussen de inzethaard en het metselwerk moet kunnen circuleren. De vereiste grootte van luchtroosters voor Jøtul I 160 (voor luchtcirculatie) is: Onderkant: minimaal 350 cm2 vrije ventilatie. Bovenkant: minimaal 500 cm2 vrije ventilatie. Dit is een voorzorgsmaatregel om te voorkomen dat de warmte zich ophoopt binnen de ombouw en om voor voldoende warmteafgifte in de kamer te zorgen. Als de ventilatie in het huis slecht is, moet de ruimte worden voorzien van extra frisse lucht, bijvoorbeeld door middel van een apartkanaalonderdehaard. Hetkanaalvoorfrisseluchtmoetzorechtmogelijkzijn,netalshetkanaalzelf. Hetkanaalmoetkunnen worden afgesloten met een keerklep om de koude lucht buiten te houden als de haard niet wordt gebruikt. Jøtuls keerklep voor frisse lucht zou een goede keus zijn. Bestelnr. : 340654. 4.
• Voordatueenopeningin deschoorsteen maakt,moetdehaard als proef worden geplaatst om te zorgen voor de juiste positie ten opzichte van de schoorsteen. Zie afb. 1 voor de minimale afmetingen. • Zorgdatdekachelpijpomhoogwijstinde richtingvandeschoorsteen. • Gebruikeenkachelpijpbochtmeteenveegluik,zodatdepijpkan worden geveegd. Houd errekeningmeedat deaansluitingenenigszinsflexibelmoeten zijn om te voorkomen dat kleine verplaatsingen tijdens de installatie schade veroorzaken. Opmerking. Een juiste en luchtdichte aansluiting is van groot belang voor het goed functioneren van de haard. Opmerking. Er mag geen gewicht worden overgedragen van de haard naar de schoorsteen. De haard mag niet verhinderen dat de schoorsteen kan bewegen. De haard mag niet op de schoorsteen worden vastgezet. Aanbevolen luchtstroom van schoorsteen, «2. 0 Technische gegevens».
Als de luchtstroom te sterk is, kunt u een luchtklep installeren en gebruiken om de luchtstroom te regelen. Bij brand in de schoorsteen • Sluitalleluikenenventilatieopeningen. • Houddedeurvandevlamkastgesloten. • Controleeroferrookisopzolderenindekelder. • Beldebrandweer. • Voordatudehaardopnieuwingebruikneemtnaeenbrand,moet een deskundige de haard controleren om na te gaan of deze goed werkt. 4. 6 Voorbereiding/installatieControleer of de inzethaard geen transportschade heeft opgelopen voordat u de haard installeert. NB. Dit onderdeel is zwaar. Daarom hebt u bij het monteren en bij het plaatsen van de haard hulp nodig. De poten bevestigen (afb. 3 - 4) 1. Haalnahetuitpakkenvandeinzethaarddedoosmetinhoudendekeerplaat methethitteschilderuit.
Hetrooster,deachterste bodemplaat en de aslade kunnen ook verwijderd worden. 2. Sluit de deuren. Plaats de kartonnen verpakking op de grond en leg de haard voorzichtig op zijn achterkant. 3. Bij gebruik van de voetschroeven: als de haard rechtstreeks op een plaat op de vloer wordt gemonteerd, moet u de voetschroeven gebruiken. Deze voetschroeven zijn reeds aan de bodemplaat bevestigd, zie afb. 4 Het is belangrijk dat de. onderplaat onder de schroeven geplaatst wordt, zie afb. 4. 4. Bij gebruik van de lange poten: bevestig de 3 poten (3A) aan de verstelbare verbindingsstukken (3B) met behulp van de 3 schroeven M6 x 25 mm en ringen in het plastic zakje. Bevestig de verbindingsstukken aan het product met behulp van 3 platkopschroeven van het type M6x25mm en 3 ringen. (A) 5. Monteer het hitteschild (3D) onder de onderkant van de haard met de schroeven.
Opmerking: als de deuren open zijn bevindt het zwaartepunt van de haard zich aan de voorkant. Zet de haard vast zodat deze niet naar voren kantelt. 6. Plaats de keerplaat in de groeven aan bovenkant van de branderplaten. 7. De poten mogen pas definitief worden bijgesteld als inzethaard een proefmontage heeft ondergaan. De onderplaat moet altijd onder de schroefkoppen worden geplaatst om het oppervlak te beschermen en te voorkomen dat de inzethaard van zijn plaats schiet. 8. Hetdefinitievebijstellenvandelangepotengeschiedtmetbehulp van schroeven van het type M10 x 35 mm die aan de verbindingsstukken zijn bevestigd (3C). Het hittescherm voor de kachelpijp (afb. 5)Hethitteschermvoordekachelpijpisaandeachterzijdevanhetachterste hittescherm bevestigd door middel van twee schroeven die u in het zakje met schroeven kunt vinden.
53nederLands 4. 7 Zet op/installatie Montage van de schoorsteen 1. Voer eerst een proefmontage en -plaatsing uit, zonder gaten te maken in de schoorsteen. 2. De inzethaard kan worden gemonteerd met een kachelpijp van 150 mm Ø of 175 mm Ø. De kachelpijpbocht moet direct op de inzethaard worden gemonteerd, en moet 360º gedraaid kunnen worden. De kachelpijpbocht van Ø 150 mm wordt gemonteerd op de binnenkant van de rookafvoer en de pijpvan Ø 175 mm wordt gemonteerd op de buitenkant van de rookafvoer. 3. Houd bijde berekening vandelengte van dekachelpijp rekening met een overlapping van 40 mm, zowel bij de kachelpijpbocht als bij de schoorsteenmof. 4. Schuif de op maat gezaagde kachelpijp in de schoorsteenmof. Maak de pijp vast en schuif deze vervolgens op de pijpbocht (gebruik het meegeleverde afdichtkoord). 5. Plaats de inzethaard op zijn definitieve plek.
Met behulp van haardkit (of eventueel wat afdichtkoord) wordt het bochtstuk van de kachelpijp in de rookafvoer van de inzethaard gemonteerd. 6. De kachelpijpbocht moet aan de voorkant worden bevestigd aan de rookafvoer met een M6-schroef. Gebruik een (10D)boor van 5,5 mm Ø en maak een gat in de kachelpijp, voor de schroefNB. Het is van belang dat de verbindingsstukken volledig worden afgedicht. Anders kan de goede werking van de haard worden verstoord. Om kantelen te voorkomen moeten de twee beugels aan de zijkanten gebruikt worden. Zie afb. 7. • Draaideschroevenlosendrukdestalenbeugelstegendeombouw of omgeving aan. • Draaideschroevenweervast. 4. 8 Bedieningsfuncties controleren (afb. 6)Als de haard op zijn plaats staat, moet u de bedienings-elementen controleren. Bewegende of beweegbare onderdelen dienen soepel te functioneren.
Dat geeft de beste resultaten en is niet schadelijk voor de haard. 5. 2 Jøtuls definitie van goed brandhoutMet goed brandhout bedoelen we de bekende houtsoorten, zoals berken-, beuken- en dennenhout. Goed brandhout moet droog zijn, dat wil zeggen dat het hout maximaal 20% water mag bevatten. Hiervoormoethethoutuiterlijkaanheteindevandewinterofvroeg inhetvoorjaarworden gekapt. Het hout moetzodanigworden gekapt en gestapeld dat er een goede luchtcirculatie om het hout is. De stapels moeten worden afgedekt aan de bovenkant omovermatigeopnamevanregenwatertevoorkomen. Haaldeblokken hout in de herfst naar binnen voor gebruik tijdens het stookseizoen. De hoeveelheid energie die 1 kg brandhout kan leveren, varieert nietveel. Het gewichtvandezelfdehoeveelheiddrooghoutverschilt daarentegen aanzienlijk van soort tot soort.
Zo levert een bepaalde hoeveelheid berkenhout minder energie (kWh) op dan dezelfde hoeveelheid eikenhout, dat een hoger soortelijk gewicht heeft. De hoeveelheid energie van 1 kg goed brandhout bedraagt ongeveer 3,8 kWh. 1 kg volledig droog brandhout (0% vocht) levert ongeveer 5 kWh op, terwijl brandhout met 60% vocht slechts 1,5 kWh per kg oplevert. Het gebruik van vochtig hout kan de volgende gevolgen hebben: • Vorming van roet/teerop hetglas,in de haardenin deschoorsteen. • Dehaardgeeftminderwarmte. • Brandgevaaralsgevolgvandeopeenhopingvanroetindehaard, kachelpijp en schoorsteen. • Hetvuurkandoven. Zorg vooral dat u de haard nooit stookt met de volgende materialen: • Huishoudelijkafval,plastictassen,enzovoort.
Gebruik nooit benzine, petroleum, brandspiritus of soortgelijke brandbare vloeistoffen om het vuur aan te maken. Hierdoor kunt u letsel oplopen of kan de haard worden beschadigd. 5. 3 De lengte en hoeveelheid van de houtblokken De maximale lengte van de houtblokken die u kunt gebruiken is cm. De nominale capaciteit van de Jøtul bedraagt40 160 6 kWh. Voor de nominale warmteafgifte is kg goed brandhout 2,1 per uur nodig.
54nederLandsDe Jøtul I 160 is een product dat door middel van een luchtkamer voor naverbranding van eventuele giftige gassen en deeltjes zorgt. Hetisbelangrijkdathetsysteemopdejuistewijzewordtgebruikt. Een andere belangrijke factor voor het brandstofverbruik is dat het brandhout het juiste formaat heeft. Het brandhout moet het volgende formaat hebben:Aanmaakhout:Lengte: 30 cmDiameter: 2 - 5 cmHoeveelheid per vuur: 8 - 10 stukkenBrandhout (gehakte blokken):Lengte aangetekend: 30 -35 cmDiameter: ongeveer 8 - 12 cmIntervallen voor het aanvullen van het hout: Ongeveer iedere 50 minutenGrootte van het vuur: 1,7 kgHoeveelheid per lading: 2 stukken 5. 4 Eerste keer stoken • Maak het vuur aan zoalswordt beschrevenonder «5. 5 Dagelijks gebruik». • Laathetvuurenkeleurenbrandenenventileerderuimteomalle rook en geuren te verwijderen die afkomstig zijn van het product.
• Herhaalditeenaantalkeren. N. B. Er komen geuren vrij wanneer u de haard de eerste keer gebruikt. Geverfde haarden: wanneer u de haard voor het eerst gebruikt, kanirriterendgasvrijkomen,datonaangenaamkanruiken. Hetgas is niet giftig, maar toch is het beter om de ruimte goed te ventileren. Stook het vuur flink op totdat alle sporen van gas zijn verdwenen en geen rook of geuren meer zijn waar te nemen. Geëmailleerde haarden: de eerste paar keren dat de haard wordt gebruikt, kan condensatievorming op de haard plaatsvinden. Veeg dit weg om vlekken op de haard te voorkomen als het oppervlak warm wordt. 5. 5 Dagelijks gebruik Het product is bedoeld voor cyclische verbranding. Ondercyclische verbranding wordt normaal gebruik van een haard verstaan.
Dit houdt in dat elk stuk hout moet worden opgebrand tot er alleen nog gloeiende as over is voor er een nieuw stuk in de haard wordt gelegd. • Maakdeventilatieopeningenopen(afb. 6A-B).
(Gebruik een handschoen wanneer de hendel bijvoorbeeld warm is. ) • Legtweemiddelgroteblokkenhoutaanweerszijdenvandegrondplaat. • Schuifenkeleproppenkrantenpapier(ofberkenschors)tussende blokken, leg er enkele aanmaakhoutjes kriskras bovenop en steek het papier aan. Maak de blokken stapsgewijs groter. • Laatdedeuropeenkierstaan,totdathethoutbrandt. Sluitde deur en de stookopening als u ziet dat het hout goed brandt. • Controleerof ernaverbranding (secundaire verbranding) plaatsvindt. Er branden dan gele vlammen onder de keerplaat. • Stel vervolgens de verbranding in op het gewenstewarmteniveau door de ventilatieopening aan te passen (afb. 6A). De nominale warmteafgifte wordt bereikt wanneer de ventilatieopening ongeveer 50% is geopend. 5. 6 Brandhout toevoegen • Wacht tot het vuur smeult voordat u meer brandhouttoevoegt.
Zet de deur op een kier, zodat de negatieve druk kan stabiliseren voordat u de deur volledig opent. • Voeghouttoeenlaatdeventilatieopeningenenigeminutenvolledig openstaan totdat het hout vlam heeft gevat. • Deventilatieopening hoeft niet meer volledig open te staan wanneer het hout goed brandt. Controleer of er naverbranding (secundaire verbranding) plaatsvindt. Opmerking. Waarschuwing voor oververhitting: voorkom te allen tijde dat de haard oververhit raakt. Oververhitting treedt op als de haard te veel brandhout bevat en/of de ventilatieopening volledig open is. Als de haard ergens rood gloeit, betekent dit dat deze oververhit is. Als dit gebeurt, dient u de ventilatieopening onmiddellijk te sluiten. Neem contact op met een deskundige als u vermoedt dat de luchttoevoer via de schoorsteen overmatig of onvoldoende is. Zie ook «2. 0 Technische gegevens» en «4.
7 De haard tijdens de overgang van winter naar lente gebruiken Ti jd e ns e e n o ve rg a n gs pe r i o d e m e t p l o t s e l i ng e temperatuursschommelingen kan er sprake zijn van negatieve druk bij rookafvoer of ventilatie onder moeilijke windomstandigheden, waardoor storingen in de trek in de schoorsteen kunnen optreden die ervoor zorgen dat de rookgassen niet naar buiten worden afgevoerd. Gebruik dan minder brandhout of zet de luchtroosters verder open zodat het hout schoner en sneller opbrandt. Op deze manier blijft de trek in de schoorsteen gehandhaafd. Om ophoping van as te voorkomen, moet de as vaker dan normaal worden verwijderd. Zie. «6. 2 De as verwijderen».
556. 0 Onderhoud 6. 1 Het glas reinigenDe Jøtul I 160 is uitgerust met een ventilatieopening voor het glas. Lucht wordt aangezogen door de luchttoevoer boven de haard en stroomt langs de binnenkant van het glas naar beneden. Toch zal zich altijd wel roet op het glas ophopen. De hoeveelheid is afhankelijk van de luchtstroom ter plaatse en de stand van de ventilatieopening. De roetlaag wordt gewoonlijk grotendeels weggebrand wanneer de ventilatieopening helemaal open staat en de haard flink brandt. Goed advies. Maak voor een gewone schoonmaakbeurt een papieren handdoek vochtig met warm water en voeg er wat as uit de stookplaats aan toe. Wrijf met het papier over het glas en neem het glas daarna af met schoon water. Laat het glas goed drogen. Wanneer het glas grondig moet worden gereinigd, adviseren wij om glasreiniger te gebruiken (volg de gebruiksaanwijzing op de verpakking). 6.
2 De as verwijderen (afb. ) 8Zie voor informatie over het omgaan met as ook de beschrijving onder: «3. 1 Maatregelen voor brandpreventie». • Openhetasrooster. • Verwijderdeaslade. • Zethetasroostervoorzichtigneer(hetiszwaar) • Laatzomogelijkaltijdeenlaagjeasalsbeschermlaagopdebodem van de haard liggen. 6. 3 Reinigen en roet verwijderenTijdens gebruik kan zich roet afzetten op de binnenwanden van de haard. Roet werkt isolerend en kan daardoor de warmteafgifte van de haard verminderen. Als er zich te veel roet ophoopt, kunt u deze met een roetverwijderaar eenvoudig verwijderen. Als u wilt voorkomen dat zich roet of condenswater ophoopt in de haard, moet u regelmatig flink stoken om de gevormde laag te verwijderen. Een jaarlijkse schoonmaakbeurt is nodig voor een optimale warmteafgifte van het product.
Daartoe moet u eerst de keerplaat verwijderen. Zie ook het gedeelte «7. 0 Groot onderhoud». 6. 5 De haard inspecterenJøtul raadt u aan om na het reinigen/vegen zelf een grondige inspectie van de haard uit te voeren. Controleer alle zichtbare oppervlakken op scheuren. Controleer ook of de deur- en glasafdichtingen luchtdicht afsluiten en of de pakkingen van de deur en de bovenplaat nog op hun plaats zitten. Pakkingen die sporen van slijtage of vervorming vertonen, moeten worden vervangen. Maak de pakkingsgroeven grondig schoon, breng keramische lijm aan (te verkrijgen bij uw Jøtul-dealer) en druk de pakking goed in de groef. De lijm heeft een korte droogtijd. 6. 6 De buitenkant onderhoudenBij haarden met een laklaag kan na een paar jaar verkleuring optreden. Voordat u een nieuwe laklaag aanbrengt, moet u het oppervlak reinigen en alle losse deeltjes verwijderen.
Geëmailleerde haarden moet u alleen met een schone, droge doek afnemen. Gebruik geen water en zeep. Eventuele vlekken kunt u met een vloeibaar reinigingsmiddel verwijderen (zoals een ovenreiniger). neder L ands.
567. 0 Groot onderhoudWaarschuwing. Hetisniettoegestaanditproductzondertoestemming te wijzigen. Gebruik alleen originele reserveonderdelen. 7. 1 De keerplaat - bodem binnenkant - branderplaten vervangen (afb. 9-10) • Trekdekeerplaat(afb. 9A) (die op de branderplaten ligt) iets naar voren en opzij en kantel deze omlaag en via de deur uit de haard. • Tilhetroosterendebinnenstebodemplaat(10A -B) op en kantel deze uit de haard. • Verwijderdebranderplaten(10C). Hetopnieuwplaatsengebeurtinomgekeerdevolgorde. nederL ands8. 0 Optionele accessoires9. 0 Oorzaken van gebruiksproblemen - problemen oplossen Slechte luchttoevoer • Controleerdelengtevandeschoorsteenenganaofdezeinovereenstemming is met nationale wetten en voorschriften. Zie ook «2. 0 Technische gegevens» «4. 5 Schoorsteen en en kachelpijp» voor informatie.
• Controleerofdeminimaledoorsnedevandeschoorsteeninovereenstemming is met «2. 0 Technische gegevens» • Controleer of er geen objecten de afvoer van gassenbelemmeren: bijvoorbeeld takken of bomen, enzovoort. Het vuur gaat na enige tijd uit • Controleerofhetbrandhoutdrooggenoegis. • Controleer of er negatieve druk in de woning is, sluitmechanische ventilatiesystemen en open een raam dicht bij de haard. • Controleerofdeventilatieopeningisgeopend. • Controleerofdekachelpijpnietverstoptismetroet. Als er zich een ongebruikelijke hoeveelheid roet ophoopt op het glasEr zal zich altijd roet ophopen op het glas, maar de hoeveelheid is afhankelijk van: • Devochtigheidvanhetbrandmateriaal • Deluchtstroomterplaatse.
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Jotul I 160 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Heater Jotul
Handleiding Heater
Nieuwste handleidingen voor Heater