Electrolux WT2 Handleiding
Electrolux Vaatwasser WT2
Bekijk gratis de handleiding van Electrolux WT2 (3 pagina’s), behorend tot de categorie Vaatwasser. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 103 mensen en kreeg gemiddeld 4.8 sterren uit 7 reviews. Heb je een vraag over Electrolux WT2 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/3

Warewashing
Large Glasswasher with Drain Pump
& Detergent Dispenser - 2 cycles
ITEM #
MODEL #
NAME #
SIS #
AIA #
Short Form Specification
Item No.
APPROVAL:
Electrolux Professional
www.electrolux.com/professional
professional@electrolux.com
Warewashing
Large Glasswasher with Drain Pump & Detergent Dispenser - 2 cycles
Warewashing
Large Glasswasher with Drain Pump &
Detergent Dispenser - 2 cycles
402067 (WT2DPD3)Glasswasher (large) with
drain pump, detergent
dispenser and cold rinse, 2
cycles, 30b/h -
400V /3N/50Hz
304 AISI stainless steel front panel, wash tank, wash and rinse arms.
Double skin door and cabinet. Upper and lower rotary washing arms
and rinsing arms. Separate washing and rinsing circuits. Built-in 5 litre
boiler, washing temperature 55/65°C and hot rinse temperature
80/90°C. Two washing cycles: 120 and 300 seconds. Rinse aid
dispenser. Detergent dispenser. Functions: cold rinse after the hot rinse
cycle. Drain pump.
Hourly capacity: 30 baskets
Supplied with: n. 1 basket for glasses (400x400mm).
Main Features
•Extra program to cold rinse beer and wine
glasses providing sanitized glasses, cool
enough to handle.
•Low noise level.
•Equipped with drain pump for easy and quick
installation without opening the machine.
•Simple service from the front.
•Built-in rinse water heater to increase the
temperature of the final rinse water.
•Detergent dispenser for easy connection to
the external detergent source.
•Simple control panel.
•120/300 seconds cycle.
•Rinse booster pump available to be installed
on site.
Construction
•Fully pressed wash tank with rounded corners.
•Unit to feature smooth surfaces to facilitate
cleaning.
•Internal elements (arms and filter) easily
extractable.
•Unit to feature rinse aid dispenser pump.
•Double skinned construction.
•Counter-balanced door to minimize impact
when opening and closing.
•Wash/rinse arms and nozzles in stainless steel.
•Completely closed on the back by a cover
plate.
•Finished in top quality materials to ensure
durability.
•304 AISI stainless steel front panel, load
bearing frame, wash tank, wash and rinse
arms.
Product specificaties
| Merk: | Electrolux |
| Categorie: | Vaatwasser |
| Model: | WT2 |
| Apparaatplaatsing: | Vrijstaand |
| Soort bediening: | Knoppen |
| Ingebouwd display: | Nee |
| Gewicht: | 37000 g |
| Breedte: | 460 mm |
| Diepte: | 565 mm |
| Hoogte: | 715 mm |
| Aantal couverts: | - couverts |
| Deurkleur: | Grijs |
| Geluidsniveau: | 61 dB |
| Gewicht verpakking: | 42000 g |
| Breedte verpakking: | 620 mm |
| Diepte verpakking: | 500 mm |
| Hoogte verpakking: | 900 mm |
| Waterconsumptie per cyclus: | 2.3 l |
| Kleur bedieningspaneel: | Blauw |
| Energieverbruik per cyclus: | - kWu |
| Temperatuur (max): | 90 °C |
| Watertoevoer: | Cold,Hot |
| Ingebouwde water verzachter: | Ja |
| AC-ingangsspanning: | 230 V |
| AC-ingangsfrequentie: | 50 Hz |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Electrolux WT2 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Vaatwasser Electrolux
2 April 2026
1 April 2026
30 Maart 2026
5 Maart 2026
4 Maart 2026
4 Maart 2026
12 November 2025
3 Oktober 2025
2 Oktober 2025
2 Oktober 2025
Handleiding Vaatwasser
Nieuwste handleidingen voor Vaatwasser
29 Mei 2026
29 Mei 2026
29 Mei 2026
28 Mei 2026
28 Mei 2026
28 Mei 2026
28 Mei 2026
27 Mei 2026
27 Mei 2026
27 Mei 2026