Zanussi fe 1205 Handleiding
Bekijk gratis de handleiding van Zanussi fe 1205 (24 pagina’s), behorend tot de categorie Wasmachine. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 66 mensen en kreeg gemiddeld 4.7 sterren uit 9 reviews. Heb je een vraag over Zanussi fe 1205 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Product specificaties
| Merk: | Zanussi |
| Categorie: | Wasmachine |
| Model: | fe 1205 |
Handleiding Zanussi fe 1205 – volledige tekst
2Enkele paragrafen in deze gebruiksaanwijzing zijn voorzien van symbolen die de volgende betekenis hebben:Met de waarschuwingsdriehoek geven wij aanwijzingen die belangrijk zijn voor uw veiligheid of voor hetfunctioneren van de machine. Let goed op deze aanwijzingen.Bij dit symbool vindt u aanvullende informatie m.b.t. bediening en praktisch gebruik van het toestel.Dit symbool staat voor tips en aanwijzingen m.b.t. economisch en milieuvriendelijk gebruik van hettoestel.Onze bijdrage aan het beschermen van het milieu: wij maken gebruik van kringlooppapier.Geachte Klant,Lees deze gebruiksaanwijzing aandachtig door.Lees vooral de aanwijzingen m.b.t. de veiligheid op de eerste pagina’s van deze gebruiksaanwijzing!
Bewaarde gebruiksaanwijzing goed, zodat u nog eens iets kunt nalezen en geef hem door aan een eventuele volgendeeigenaar van het toestel.TransportschadenIndien u tijdens de aflevering schade aan het apparaat vastgesteld hebt, meldt u dit dan, vóór u het toestelinstalleert en/of in gebruik neemt, direct aan uw leverancier.132999320 NL.qxd 07/05/01 16.36 Pagina 2 (Nero/Process Black pellicola)
3InhoudWaarschuwingen 4-5Afvalverwerking 5Milieutips 5Technische gegevens 6Installatie 7●Transportbeveiliging 7●Plaatsen 7●Watertoevoer 8●Waterafvoer 8●Elektrische aansluiting 8Beschrijving van de machine 9●Controlelampje “deurvergrendeling” 9●Wasmiddellade 9Gebruik 10●Bedieningspaneel 10●Beschrijving van de bedieningselementen 10-12●Volgorde van handelen 13-15●Adviezen en tips voor het wassen 16-18Was niet te lang opsparen 16Sorteren 16Temperaturen 16Hoeveel wasgoed in de trommel? 16Vóór u het wasgoed in de trommel doet 17Welke wasmiddelen gebruiken?
●Objecten zoals flippo’s, munten, veiligheids-spelden, naalden, spijkers, schroeven en andereharde of scherpe materialen behoren niet in dewasautomaat; zij kunnen aanzienlijke schadeveroorzaken. ●Wees voorzichtig met wasverzachter. Een tegrote dosering kan schade aan het wasgoedtoebrengen. Raadpleeg de instructies van defabrikant van de wasverzachter. ●Kijk, vóór u de vuldeur (voorlader) opent, altijdeerst of het water weggepompt is. Indien dat niethet geval is, laat de machine dan eerst het waterafpompen. Raadpleeg in twijfelgeval degebruiksaanwijzing. ●Laat de vuldeur (voorlader) op een kier staanindien het apparaat niet gebruikt wordt. Dat isbeter voor de rubbermanchet en u voorkomt hetontstaan van een muffe lucht.
●Schakel na het gebruik altijd de stroomtoevoer afdoor, afhankelijk van de wijze van installatie, destekker uit het stopcontact te nemen of debadkamertrekschakelaar op de UlT-stand teschakelen. Draai na het gebruik altijd dewatertoevoerkraan dicht. Algemene veiligheid●Tracht, in geval van een storing of defect, ditapparaat niet zelf te repareren. Reparaties welkedoor niet-deskundige personen uitgevoerdworden, kunnen tot schade of letsel leiden. Raadpleeg ELGROEP FABRIEKSSERVICE. ●Netsnoer nooit aan het snoer uit het stopcontacttrekken, maar aan de stekker. Deze aanwijzingen zijn bedoeld voor uw en andermans veiligheid. U wordt geacht ze gelezen te hebben,alvorens u het apparaat installeert en/of in gebruik neemt. 132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 4 (Nero/Process Black pellicola).
5Milieutips●Normaal verontreinigd wasgoed hoeft u niet voorte wassen. Zo bespaart u wasmiddel, water entijd (en u ontziet het milieu).●De wasautomaat werkt het zuinigst met een volletrommel.●Door een geschikte voorbehandeling kunnenvlekken en lichte verontreinigingen verwijderdworden. Dan kunt u op een lagere temperatuurwassen.●Doseer het wasmiddel altijd volgens deaanwijzingen van de wasmiddelenfabrikant.●Kies voor licht vuile was het kortprogramma.Veiligheid van kinderen●Kinderen zien de gevaren niet die ontstaan doorondeskundige omgang met elektrische toestellen.Zorg daarom voor het nodige toezicht als demachine aanstaat en laat kinderen niet met demachine spelen - ze zouden zichzelf of anderekinderen in de machine kunnen opsluiten.●Houd de verpakking uit de buurt van kinderen;vooral folie en styropor kunnen gevarenopleveren.
Verstikkingsgevaar!●Controleer altijd eerst of de trommel leeg isvoordat u het wasgoed erin doet. Kinderen ofhuisdieren kunnen zich in de machine verstoppen.●Als u het toestel afdankt, maak het dan dadelijkonbruikbaar: stekker uit het stopcontact trekken,aansluitsnoer afsnijden en weggooien. Maakbovendien het deurslot onbruikbaar. Zo kunnenkinderen zichzelf of andere kinderen niet in demachine opsluiten.VerpakkingsmateriaalAlle gebruikte verpakkingsmaterialen zijn niet milieu-onvriendelijk en kunnen zonder gevaar bij het afvalworden gezet.De kunststoffen kunnen hergebruikt worden enhebben de volgende aanduidingen:>PEPSPP
7InstallatieTransportbeveiligingWij adviseren u de verwijderde delen te bewaren; ingeval van verhuizing moeten ze wederomaangebracht worden. U gaat als volgt te werk:1. Schroef met de sleutel de rechter schroef aan deachterkant van de machine los. 2. Leg de machine voorzichtig op z’n achterkant;zodanig dat de slangen niet kunnen beschadigen. 3. Verwijder het polystyrene vulblok uit de onderkantvan de machine en maak de 2 plastic zakken aande voorkant van het apparaat los. 4. Trek voorzichtig de rechter plastic zak (1) uit demachine, terwijl hij naar het midden van demachine getrokken wordt. Trek nu ook de linker plastic zak (2) uit demachine. 5. Zet de machine rechtop en verwijder de 2 overigeschroeven uit de achterwand. 6. Verwijder de drie plastic afstandshulzen uit degaten waar de schroeven in zaten.
21P1066P1068P0255Het is beslist noodzakelijk dat u detransportbeveiligingen verwijdert voor u demachine in gebruik neemt. 7. Dicht de gaten af met de stopsels, die bij degebruiksaanwijzing verpakt zijn. PlaatsenPlaats de machine op een vlakke, harde vloer. Laateen houten vloer met een 5 cm dikkehardhoutenplaat versterken, over tenminste tweedraagbalken. De verstevigingsplaat moet aan allekanten enkele centimeters buiten de machinesteken. Indien de machine op een bovenverdieping geplaatstwordt, neem dan zodanige maatregelen dat bij eeneventuele lekkage het water niet naar de verdiepingeronder kan lekken. Raadpleeg uw leverancier/installateur. Zorg ervoor dat de machine niet tegen de muur ofandere keukenmeubels kan leunen. Wij gaan er van uit dat de waterkraan, deafvoermogelijkheid en de elektriciteitsvoorzieningzich binnen het bereik van de machineslangen enhet aansluitsnoer bevinden.
Als dat niet zo is, danadviseren wij u uw installateur de kraan en/of deafvoer en/of het stopcontact te laten verplaatsen. Stel de machine waterpas op. Dat doet u doormiddel van het in- of uitdraaien van de verstelbarevoetjes.
8WatertoevoerDraai de wartel van de toevoerslang stevig op de3/4" schroefdraad van de kraan. Het andere eind van de toevoerslang, aan demachinekant, kan naar alle richtingen wordenverdraaid. Wartel iets losdraaien, haakse bochtverdraaien en wartel weer stevig vastdraaien. De toevoerslang mag niet verlengd worden. Mochtde slang te kort zijn en wilt u de kraan niet latenverplaatsen, koop dan een langere, complete,hogedrukslang welke speciaal voor dit doel gemaaktis. WaterafvoerDe bocht, aan het eind van de afvoerslang, kunt u opdrie manieren plaatsen:Over de rand van een wasbak. U moet er dan voorzorgen dat de bocht niet, door het snel uitstromende water, van de rand kan schieten. Bijvoorbeeld door de bocht met een touwtje aan dekraan of aan een haak in de muur op te hangen. In een aftakking van de wasbakafvoer.
Dieaftakking moet boven de sifon (stankafsluiter) zittenen zodanig dat de bocht van de slang zich optenminste 60 cm van de vloer bevindt. P0022P0021P1088In een afvoerpijp. Wij adviseren een standpijp van65 cm hoogte; in ieder geval niet lager dan 60 cm enniet hoger dan 90 cm. Het eind van de afvoerslang moet altijd belucht zijn,dat wil zeggen dat de binnendiameter van de pijpgroter moet zijn dan de buitendiameter van hetslangeind. De afvoerslang legt u vanaf de machinekant over devloer en laat u pas bij de afvoermogelijkheid omhooglopen. Elektrische aansluitingDe machine is voor 220-230V / 50Hz gemaakt. De machine is voorzien van een drie-aderigaansluitsnoer en stekker met randaarde. De stekker mag u uitsluitend plaatsen in eenstopcontact met randaarde; de machine dientdeugdelijk geaard te zijn. Het aansluitsnoer mag u niet verlengen.
Indien hetsnoer te kort blijkt te zijn, laat uw installateur dan ofeen langer snoer aan de machine monteren of hetstopcontact verplaatsen. Het gebruik van een verlengsnoer of kabelhaspel isniet toegestaan. In bad- of doucheruimten moet doorgaans eenzogeheten «vaste aansluiting» gemaakt worden;raadpleeg uw installateur.
De fabrikant is niet aansprakelijk voorschade of letsel, ontstaan door het nietvoldoen aan bovenstaande veiligheids-voorschriften. Het aansluitsnoer mag uitsluitend door deELGROEP FABRIEKSSERVICE vervangen worden. Belangrijk: Het aansluitsnoer moet gemakkelijk tebereiken zijn nadat de machine geïnstalleerd is. P0023132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 8 (Nero/Process Black pellicola).
10Gebruik1 Toets AAN/UIT Druk op deze toets om de machine aan te zetten. Druk opnieuw op deze toets om de machine uit teschakelen. 2 BedrijfscontrolelampjeDit lampje gaat branden als de machine wordtingeschakeld en gaat uit als toets AAN/UIT opnieuwwordt ingedrukt. 3 Toets “SOORT TEXTIEL”Druk een aantal keren op deze toets totdat U hetprogramma gekozen heeft dat geschikt is voor hettype wasgoed dat U wilt wassen. Het lampje datovereenkomt met het gekozen programma brandt. De machine stelt een temperatuur voor en steltautomatisch het maximale centrifugetoerental in datvoorzien is voor het gekozen programma. U kunt deze waarden wijzigen met behulp van debetreffende toetsen (4 en 5). Handwas Dit programma voert een bijzonder delicatewascyclus uit, geschikt voor textiel met een“handwas” etiket.
4 Toets “TEMPERATUUR”Druk meerdere keren op deze toets om detemperatuur te verhogen of te verlagen als U eenandere waarde wilt dan door de machine voorgesteldwordt; het betreffende lampje brandt. De maximum temperatuur voor katoen (witte en bontewas) is 95°C, voor synthetische stoffen 60°C, 40°Cvoor fijne was en wol. Het bedieningspaneelIn de positie KOUD wast de machine met koud water:het water wordt dus niet verwarmd. Deze optie kangekozen worden voor het reinigen van heel fijne waszoals bijvoorbeeld gordijnen. De temperatuur kan tijdens de wasfase gewijzigdworden: in dit geval hervat de machine de cyclusvanaf het begin. Belangrijk. Wanneer U gelijktijdig op de toetsen TEMPERATUURen CENTRIFUGEREN drukt, schakelt U hetgeluidssignaal aan het einde van de wascyclus uit.
5 Toets “CENTRIFUGEREN”Druk meerdere keren op deze toets voor het wijzigenvan de centrifugeersnelheid als U een anderewaarde wilt kiezen dan door de machine wordtvoorgesteld; het betreffende lampje brandt.
Het maximale toerental voor de verschillendetextielsoorten vindt u hieronder:• katoen (witte en bonte was): 1200 - 1400 toerenper minuut (tpm) afhankelijk van hetmachinemodel;• synthetica, wol: 900 tpm. • fijne was: 700 tpm. Positie SPOELSTOP (water in de kuip):als u deze optie kiest, laat de machine het laatstespoelwater niet weglopen, hiermee wordtkreukvorming voorkomen. Aan het einde van de cyclus gaat het lampje van deStart/Pauze toets knipperen en het lampje vanhet programmaverloop blijft ingeschakeld. Hiermeewordt aangegeven dat het water afgepompt moetworden. SYNTHETICAFIJNE WASWITTE/BONTE WASWOL60ºC40ºC95ºC30ºC1200900700500SPOEL-STOPHAND-WASVOORWASEXTRASPOELENKOUDFUNCTIESKORTSOORTTEXTIELCENTRIFUGERENTEMPERATUURSTART/PAUZEANNUL. FE 1405SPECIALEPROGR. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 10 (Nero/Process Black pellicola).
11Om de cyclus af te werken kunt u kiezen uit devolgende mogelijkheden:•afpompen en centrifugeren:- druk op START/PAUZE. De machine pompt hetwater af en centrifugeert vervolgens met hettoerental dat voor het gekozen programmavoorzien is; - kies een centrifugeersnelheid met behulp vantoets (5) en druk op START/PAUZE. •alleen afpompen: druk één keer op de toetsANNULEREN, het lampje AFPOMPEN gaatbranden en druk vervolgens op START/PAUZE. Attentie. Als u bij vergissing meerdere keren optoets ANNULEREN gedrukt heeft, wordt hetopgeslagen programma geannuleerd. Om hetwater af te pompen kiest u nu een willekeurigprogramma met de toets SOORT TEXTIEL endrukt vervolgens drie keer op ANNULEREN enkiest vervolgens AFPOMPEN (het betreffendelampje brandt).
6-7 Toets “FUNCTIES”U hebt de keus uit drie functies: • VOORWAS: u kiest deze optie als u vóór dehoofdwas een voorwas wil laten uitvoeren (nietmogelijk voor wol en handwas). De voorwas eindigt met een korte centrifugegang van650 tpm bij de programma's voor witte en bonte wasen synthetica en met alleen pompen bij fijne was. • EXTRA SPOELEN: in alle programma's mogelijkbehalve voor “WOL” en “HANDWAS”. De machinevoert een extra spoelgang uit (4 in plaats van 3). Aanbevolen voor personen die allergisch zijn voorwasmiddelen en in gebieden met heel zacht water. Let op: EXTRA SPOELEN en VOORWAS kunnensamen gekozen worden; druk op de toets tot beidelampjes branden. • KORT: Te gebruiken voor licht vuil wasgoed (nietmogelijk voor wol en handwas). De tijdsduurwordt aangepast aan het soort textiel en degekozen temperatuur.
8 START/PAUZE toets Deze toets heeft drie functies: • start: nadat u het gewenste programma en deopties geselecteerd heeft, drukt u op deze toetsom de wascyclus te starten. Het lampje boven detoets stopt met knipperen en blijft nu continubranden. • pauze: het lopende programma wordt onderbrokenals u weer op de toets drukt. Het lampje boven detoets gaat knipperen.
Om het programma verder afte werken drukt u opnieuw op de Start/Pauze toets. Als de wasyclus in de pauzestand gezet wordt,dooft het lampje van de deur en kunt u dezeopenen mits:• de machine het water niet aan het verwarmen is• het waterniveau niet te hoog is• de trommel niet in beweging isAttentie. Voor wijzigen van het lopende programmamoet de machine altijd in de PAUZE-stand gezetworden. • Water afpompen en centrifugeren na deprogramma's met SPOELSTOP. 9 Toets “Speciale programma's/Annuleren”Aan het einde van elk programma dient deze toetseen of meerdere keren ingedrukt te worden zodatalles wat in het geheugen opgeslagen is, verwijderdwordt (de lampjes van het programmaverloopmoeten gedoofd zijn). Doet u dit niet dan klinkt bij hetopnieuw inschakelen van de wasautomaat hetgeluidssignaal van einde cyclus.
U kunt met deze toets tevens een of meerdereprogrammafasen tijdens een lopend programmauitsluiten:- zet de machine in Pauze (druk op START/PAUZE,het betreffende lampje knippert)- druk een of meerdere keren op de toets totdat u degewenste fase of fasen geannuleerd heeft (hetlampje naast de faseverklaring gaat uit). 132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 11 (Nero/Process Black pellicola).
12Voorbeeld:In dit geval wordt alleenhet centrifugerenafgewerkt; het apparaatcentrifugeert met hettoerental dat voor degekozen textielsoortvoorzien wordt. U kunt deze toetsgebruiken voor het kiezen van speciale programma'szoals spoelen, centrifugeren en afpompen.Als de machine ingeschakeld staat omdat er net eenprogamma afgewerkt is, doet u het volgende: - druk een paar keer op ANNULEREN om het zojuistbeëindigde programma te annuleren;- kies het gewenste programma/soort textiel;- kies het speciale programma zoals hierna volgt:•Spoelen en centrifugeren: druk één keer op detoets, het lampje HOOFDWAS dooft. •Centrifugeren: druk twee keer op de toets, delampjes HOOFDWAS en SPOELEN gaanuit. •Afpompen: druk drie keer op de toets, de lampjesHOOFDWAS , SPOELEN enCENTRIFUGEREN gaan uit.
Als de machine is uitgeschakeld, drukt u op AAN/UITom het apparaat aan te zetten, u drukt vervolgens opSOORT TEXTIEL om het type textiel te kiezen enhierna kiest u volgens de eerdere aanwijzingen hetspeciale programma.10 Indicatie van hetprogrammaverloopOp het moment dat u het programma selecteert,gaan de lampjes branden van de verschillende fasenwaaruit het programma samengesteld is.Na het starten van het programma blijft alleen hetlampje van de lopende fase branden.Aan het einde van het programma brandt het lampje .Als het lampje brandt is het afvoerfilter verstopt.Het controlelampje knippert om een storing in defunctionering van de machine aan te geven.Tegelijkertijd knippert een van de volgende lampjesom het type storing aan te duiden:• SPOELSTOP = storing bij de watertoevoer;• SPOELEN = storing bij de waterafvoer;• HOOFDWAS = deur open.Raadpleeg het hoofdstuk “Eenvoudige storingen” omhet defect op te heffen.VOORWASHOOFDWASSPOELENSPOELSTOPCENTRIF.AFPOMPENFILTEREINDE132999320 NL.qxd 07/05/01 16.36 Pagina 12 (Nero/Process Black pellicola)
13Volgorde van handelenVoer een wasgang zonder wasgoed uit, opdatvetresten (die bij de fabricage zijn ontstaan) uit dewastrommel en de kuip worden verwijderd.Programma: bonte was 60°C, met een halvemaatbeker wasmiddel.1. Wasgoed in de machine doenOpen de vuldeur. Doe de stukken wasgoed één vooréén in de trommel. Haal opgevouwen wasgoed eerstuit elkaar. Sluit de vuldeur; druk hem goed in hetslot.2. Wasmiddel doserenTrek de wasmiddellade uit het bedieningspaneel tothij stuit.Meet de gewenste hoeveelheid wasmiddel in eenmaatbekertje af en giet het in het vakje voor hethoofdwasmiddel .Gaat u ook voorwassen (VOORWAS-functie), doedan een biologisch voorwasmiddel in het vakje .3. Wasverzachter doserenGiet, indien gewenst, wasverzachter in het daarvoorbestemde vakje .Overschrijd het niveau MAX niet.C0065C0064P00044. De machine inschakelenDruk op de AAN/UIT toets om de machine in teschakelen.
Het lampje boven de toets brandt.5. Het wasprogramma instellenDruk op de toets totdat u het gewensteprogramma/soort textiel gekozen heeft; hetbetreffende lampje brandt.De lampjes van de fasen waaruit het programmabestaat, gaan branden. Het lampje van de START/PAUZE toets knippert. 6. De wastemperatuur kiezenDruk op de toets als u een wastemperatuur wilt kiezenanders dan de temperatuur die de machine voorstelt ofals u koud wilt wassen; het betreffende lampje brandt.TEMPERATUR60°C40°C95°C30°CKOUDVOORWASHOOFDWASSPOELENSPOELSTOPCENTRIF.AFPOMPENFILTEREINDESYNTHETICAFIJNE WASWITTE/BONTE WASWOLHAND-WASSOORTTEXTIEL132999320 NL.qxd 07/05/01 16.36 Pagina 13 (Nero/Process Black pellicola)
147. De centrifugesnelheid of deoptie SPOELSTOP kiezenDruk op de toets totdat u de gewenstecentrifugesnelheid ingesteld heeft of gekozen heeftvoor de optie SPOELSTOP, het betreffende lampjebrandt. Als u de optie SPOELSTOP kiest, stopt de machineaan het einde van het programma met water in detrommel.Belangrijk!Wanneer U gelijktijdig op de toetsenTEMPERATUUR en CENTRIFUGEREN drukt,schakelt U het geluidssignaal aan het einde van hetprogramma uit.8. Eventueel VOORWAS, EXTRASPOELEN of KORT kiezenHet betreffende lampje respectievelijk de betreffendelampjes branden.VOORWASEXTRASPOELEN KORTCENTRIFUGEREN14001200900700SPOEL- STOP9. Programma startenDruk op de START/PAUZE toets: het betreffendelampje stopt met knipperen, het lampje van de deurbrandt en alleen het lampje van de lopende fasebrandt. 10.
Wijzigen van een lopendprogrammaZet de machine altijd in PAUZE met deSTART/PAUZE toets voordat u een wijzigingaanbrengt. U kunt elke fase wijzigen voordat het programmadeze fase uitvoert. Een programmawijziging die soort textiel enwastemperatuur betreft, kan uiteraard alleen in dewasfase uitgevoerd worden. Een wijziging in deze twee onderdelen betekent datde machine de wascyclus vanaf het begin hervat. Als u voor het wijzigen van een programma hetwater moet afpompen, gaat u als volgt te werk: • zet de machine in Pauze met de START/PAUZEtoets• druk meerdere keren op toets ANNULERENtotdat alleen het lampje AFPOMPEN brandt• druk op de START/PAUZE toetsNa het afpompen kunt u een nieuw programmakiezen en op de START/PAUZE toets drukken voorhet starten van het programma.11.
1512. Openen van de deur tijdens een lopend programmaDe deur kan geopend worden, nadat u de machinein PAUZE gezet hebt, mits: • de machine het water niet boven 40°C aan hetverwarmen is• het waterniveau niet hoog is• de trommel niet in beweging isAls dit niet het geval is, gaat het deurlampje uit alsde machine in PAUZE komt en kan de deur geopendworden. Indien de deur niet geopend kan worden (zie boven)en dit absoluut noodzakelijk is, schakelt u demachine uit met de AAN/UIT toets. Na ongeveer 3 minuten kunt u de deur openen. Denk om het waterniveau en de soptemperatuur. De machine hervat het programma vanaf het puntvan onderbreking wanneer u, na het sluiten van dedeur, opnieuw op de AAN/UIT toets drukt. 13. Einde van het programmaDe machine stopt automatisch en u hoort eengeluidssignaal.
Als de optie SPOELSTOP gekozen is, knippert hetlampje van de START/PAUZE toets en het lampjeblijft ingeschakeld om te waarschuwen dat hetwater afgepompt moet worden. Om de cyclus af te werken kunt u kiezen uit devolgende mogelijkheden:•afpompen en centrifugeren:- druk op START/PAUZE. De machine pompt hetwater af en centrifugeert vervolgens met hettoerental dat voor het gekozen programmavoorzien is; - kies een centrifugeersnelheid met behulp vantoets (5) en druk op START/PAUZE. •alleen afpompen: druk één keer op de toetsANNULEREN, het lampje AFPOMPEN gaatbranden en druk vervolgens op START/PAUZE. Na het beëindigen van het programma klinkt eengeluidssignaal. Het lampje van de deur dooft onmiddellijk. Druk een paar keer op ANNULEREN om hetzojuist beëindigde programma te annuleren. Alsu dit niet doet, hoort u bij het opnieuwinschakelen van de machine het geluidssignaal.
Let op: bij het opnieuw inschakelen van de machinekunt u het laatst uitgevoerde programma annulerendoor op toets SOORT TEXTIEL te drukken en hetnieuwe programma te kiezen. Druk op de AAN/UIT toets om de machine uit teschakelen, het betreffende lampje gaat uit. Haal het wasgoed uit de trommel.
Controleer of de trommel helemaal leeg is door hemmet uw hand te draaien. Hiermee voorkomt u datwasgoed dat toevallig in de trommel achtergeblevenis, bij de volgende wasbeurt beschadigd wordt(krimpen) of het andere wasgoed beschadigt(verkleuren). Wij raden u aan de waterkraan altijd dicht te draaienen de stekker uit het stopcontact te halen. Laat de deur op een kier staan om de machine teluchten. 132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 15 (Nero/Process Black pellicola).
1630°C: alhoewel machine-wasbare wol als regelzondermeer op 40°C gewassen mag worden, zult uop het etiket, voorzichtigheidshalve, toch vaak 30°Ctegenkomen. Ook bij teer wasgoed, de fijne was, isdat vaak het geval. Wij adviseren u zich altijd aan de etiket-temperatuurte houden. Hoeveel wasgoed in de trommel. Wilt u optimale resultaten bereiken, dan adviserenwij u, naast het kiezen van het juiste programma,ook de maximaal toegestane belading van detrommel niet te overschrijden. Wasgoed droog wegen voor u het in de trommeldoet, is erg omslachtig, dus helpen wij u op eenandere manier op weg:●Volle belading (maar niet proppen) voor katoen enlinnen. ●Halfvolle of iets meer dan halfvolle belading voorsterke synthetica en mengsels. Ook zogeheten“kreukherstellende stoffen” vallen ondersynthetica. ●Eenderde van de trommel voor fijne was enmachine-wasbare wol.
In onderstaande tabel geven wij u een indruk watwasgoed, bestaande uit katoen en linnen, ongeveerweegt. Voor synthetica, mengsels en fijne was is hetonmogelijk om gewichten op te geven, daar dezestoffen zeer verschillend van aard zijn. Voor machine-wasbare wol geven wij doorgaans eenmaximum van 2 kilogram op, maar feitelijk bedoelenwe dat u wol in “ruim sop” moet wassen. Tweepersoons laken 700 - 1000 gKussensloop 125 - 200 gTafellaken 350 - 500 gServet 70 - 120 gTheedoek 75 - 100 gBadhanddoek 150 - 200 gBadlaken 700 - 1000 gOverhemd 200 - 300 gSchort 150 - 200 gAdviezen en tips voor hetwassenWas niet te lang opsparenIn de eerste plaats adviseren wij u wasgoed niet al telang op te sparen, in ieder geval niet als het vochtigis want het gaat dan schimmelen en veroorzaakt eenmuffe geur. Men zegt ook wel dat «het weer er in gekomen is»;weervlekken krijgt u er niet meer uit.
Was gekleurd goed, met name donker gekleurd,eerst een keer apart. De kans is groot dat hetafgeeft. Sterke kreukherstellende stoffen, zoalspolyester/katoen, vallen onder «synthetica». Tere stoffen, zoals acryl en meestal ook vitrages,vallen onder «fijne was». Het wolwasprogramma is een speciaal programmavoor «zuivere scheerwol». TemperaturenIn principe kiest u voor een bepaalde wasbeurt desoptemperatuur niet hoger dan het gevoeligste stukwasgoed nog kan verdragen. 95°C: voor witte- of kookecht-gekleurd katoen enlinnen, zoals beddegoed, tafellakens, theedoeken,handdoeken, zakdoeken en ondergoed. Gemakshalve wordt deze groep vaak “witte was”genoemd. 60°C: voor normaal vuile witte was, voorlichtgekleurde bontwas en voor witte- enlichtgekleurde synthetica. 40°C: vrijwel alle textielsoorten kunnen op 40°Cgewassen worden.
U kiest deze temperatuur ten eerste als dit door hetwasetiket aangegeven wordt, bijvoorbeeld voordonkergekleurde textiel en fijne was. Daarnaast kiest u 40°C als het wasgoed zo weinigvuil is dat het met een lage temperatuur ook nogschoon wordt. 132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 16 (Nero/Process Black pellicola).
17Vóór u het wasgoed in de trommeldoetHerstel scheuren, gaten en halen voortijds. Naai loshangende knopen eerst aan of knip ze af. Sluit drukknopen en ritssluitingen. Was geen rafelig goed; herstel eerst de zomen. Haal de haken uit vitrage en doe de vitrage in eensloop of linnen zak. Verwijder voortijds achtergebleven kleinevoorwerpen uit borst- en broekzakken. Behandel voortijds vlekken die er in de wasautomaatmoeilijk of in het geheel niet uit zullen gaan:Was- en kaarsvet. Zoveel mogelijk met een bot mesvoorzichtig afschrapen. Tussen twee papierenzakdoekjes de overgebleven was met de warmestrijkbout er uit strijken. Niet te heet bij synthetischestoffen. Inkt en ballpoint: Deppen met spiritus. De kleur vande stof kan aangetast worden door zowel de inkt alsde spiritus. Weer- en schroeivlekken. Bleken met eenverdunde oplossing van bleekwater ofchloorbleekmiddel. Roest.
Verwijderen met citroenzuur of een speciaalbehandelingsmiddel. Eerst koud spoelen en daarnawassen. Geen wasmiddel met bleekmiddelgebruiken. Kauwgom. Wegwrijven met ijsblokjes. Restantverwijderen met nagellak-remover. Pas op metremover bij synthetische stoffen. Verf. Geef de vlek geen kans om op te drogen. Metwitte schone katoenen doek en een oplosmiddel(terpentine, wasbenzine of thinner) behandelen. Lippenstift. Deppen met spiritus. Met fijnwasmiddelnawassen. Nagellak. Verwijderen met nagellak-remover. Dit isniet mogelijk bij stoffen als acetaat, triacetaat enchloorvezel. Olie en teer. Met boter insmeren en laten intrekken. Daarna met terpentine deppen. Gras. Met spiritus vochtig maken en met eenzeepoplossing deppen. Als de kleur of de stof ertegen kan, nableken met bleekwater. Chocolade, thee, wijn, koffie en vruchtensap. Voorweken in warm water met een biologischvoorweekmiddel.
Verse vlekken met lauw water uitspoelen. Oude vlekken voorweken met een biologischvoorweekmiddel. Transpiratie- en deodorantvlekken. Verse vlekkenmet sodawater deppen. Oude vlekken met azijn ofspiritus deppen. Hars. Met een speciale vlekkenoplosser behandelen. Sterke stoffen, zoals katoen en linnen, metterpentine, wasbenzine of spiritus behandelen. Het gebruik van verdampende middelen, zoalsterpentine, wasbenzine, spiritus, thinner, aceton endergelijke is gevaarlijk; niet roken en geen open vuurgebruiken. Doe het karweitje buiten en laat het kledingstuk eerstuitdampen voor u het in de wasautomaat of dedroogautomaat doet. De fabrikant van uw was- of droogautomaat is nietaansprakelijk voor schade of letsel ontstaan door hetgebruik van gevaarlijke stoffen. Welke wasmiddelen gebruiken. Een gouden regel is: gebruik altijd machine-wasmiddelen, dus nooit handwasmiddel of zeep inde machine.
Een nauwelijks minder belangrijke regel is: probeergewoon uit welk wasmiddel u het beste bevalt. Houdt u aanvankelijk aan de doseringen die defabrikant van het wasmiddel op z'n verpakkingaangeeft en let daarbij op de waterhardheid (kunt uopvragen bij het waterleidingbedrijf). Het is demoeite waard om daarna uit te proberen of bijminder doseren uw wasgoed ook nog voldoendeschoon wordt. In ieder geval kunt u bij een kleinwasje aanzienlijk minder doseren. Er zijn totaal-wasmiddelen voor witte of bonte was,bleekvrije wasmiddelen voor bonte was, specialefijnwasmiddelen, machine-wolwasmiddelen enbiologische voorwas- of voorweekmiddelen. LET OPObjecten zoals flippo’s, munten,veiligheidsspelden, schroeven en andereharde materialen behoren niet in dewasautomaat; zij kunnen aanzienlijke schadeveroorzaken. Was bh’s met beugels niet in dewasautomaat. 132999320 NL. qxd 07/05/01 16.
18Eigenschap FranseschaalKalk slaat uit het water neer op zowel het wasgoedals op machinedelen. Bekend is onder andere hetstug worden van wasgoed en het verkalken van hetverwarmingselement. Om dat te voorkomen doet de wasmiddelfabrikanteen «kalkbindende» stof in het wasmiddel. Voorheenwas dat fosfaat. Tegenwoordig, om redenen vanmilieutechnische aard, een fosfaatvervanger. Het wasmiddel bestaat echter uit vele ingrediënten. Gaat u meer doseren, dan doet u dat feitelijk slechtsom meer kalkbindende stoffen aan het water toe tevoegen. Automatisch doseert u dan eigenlijk teveel van al dieandere actieve stoffen. U kunt dat verhelpen doorminder wasmiddel te doseren en het verschil op tevangen door een onthardingsmiddel mee te doseren. Houdt u zich aan de aanwijzingen van de fabrikantvan het onthardingsmiddel.
Bereik1234zachtgemiddeldhardzeer hard0- 78-1415-21meer dan 210-1516-2526-37meer dan 37DuitseschaalWaterhardheidTraditionele poeder-wasmiddelenDeze wasmiddelen doet u in de vakjes voor devoorwas en voor de hoofdwas. Vloeibare wasmiddelenGebruikt u een vloeibaar wasmiddel, dan mag u dat,mits u geen voorwas doet, direct in het vakje voor het hoofdwasmiddel gieten. Wel meteen daarnade machine starten. Vloeibare wasmiddelen zijn zeer geschikt voor lagewastemperaturen, dus 30°C en 40°C. Voor hogeretemperaturen, 60°C tot 95°C, adviseren wij u eenpoedervormig wasmiddel te gebruiken. Geconcentreerde poeder-wasmiddelen(ULTRA’s, MICRO’s en dergelijke)Geconcentreerde wasmiddelen kunt u op dezelfdemanier als vloeibare wasmiddelen doseren. Uiteraard past u de hoeveelheid aan, omdat u vandeze wasmiddelen minder nodig hebt.
Uw nieuwe machine is van een sopcirculatie-systeem voorzien, waardoor het wasmiddeluitstekend en zonder verspilling verdeeld wordt. WasverzachterTijdens de laatste spoelgang doseert de machineautomatisch een hoeveelheid vloeibarewasverzachter. U hoeft geen wasverzachter tegebruiken maar dit kan soms toch wenselijk zijn.
Bijvoorbeeld als u katoen binnenshuis droogt: hetwasgoed voelt dan minder stug aan. Of als usynthetisch wasgoed in de machine droogt: hetwordt dan niet statisch (knetteren, kleven). Houdt u aan de aanwijzingen van de fabrikant vande wasverzachter, maar de hoeveelheidwasverzachter mag nooit hoger dan het filternet inhet doseervakje of de maximum aanduiding komen. Erg dikke vloeistof voortijds met wat waterverdunnen. WaterontharderWater is «harder» naarmate er meer calcium enmagnesium in voorkomt. In Nederland wordt dehardheid aangegeven in «DH» (Duitse graden). Op deverpakking van het wasmiddel vindt u, in drie globalezones verdeeld, hoeveel wasmiddel u moet doseren. U ziet dat dat meer is naarmate de hardheid hoger is. 132999320 NL. qxd 07/05/01 16. 36 Pagina 18 (Nero/Process Black pellicola).
19TROMMEL-DROGENCHEMISCHREINIGEN=STOMEN=DRY CLEANINGSTRIJKENBLEKENWASSENTEXTIELBEHANDELINGSSYMBOLEN40404060609595GewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaDe getallen in de tobben geven de hoogst toelaatbare temperaturen aan: deze niet overschrijden.Tot de gewone wasprogramma's behoren ook E-, spaar- en halve wasprogramma's.Anti-kreukprogramma's: voor artikelen die synthetische vezels bevatten en/of kreukherstellend zijn gemaakt; machinebeladen met de helft van het maximale gewicht. Handwas lauw of koud.Wolwas in de machine: uitsluitend Superwash en alleen met door het internationaal Wol Secretariaat (IWS) goedgekeurdeprogramma's. Belading: 1/3tot 1/4van het maximale gewicht.Artikelen met P of F in de cirkel kunnen meestal niet worden ontvlekt met tetra of tri.De letters zijn vooral bestemd voor de chemisch reiniger. Zij geven het te gebruiken oplosmiddel aan.
Reiniging met F is nauwelijks mogelijk.De streep onder de cirkel betekent: lichte belading, hoge vlotverhouding, weinig mechanische beweging, korte reinigings, -spoel- encentrifugeertijden; en vooral: geen water toevoegen.Koud bleken met bleekwater of geconcentreerd chloorbleekmiddel in verdunde oplossing mogelijk Niet mogelijkNiet strijkenLauw strijkenWarm strijkenHittegevoelige textielHeet strijkenGewone reinigingNormale textielSpeciale reiniging Niet chemisch reinigenNiet drogen in droogtrommelDe punten verwijzen naar de punten op de regelknop van het strijkijzer.GewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaGewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaWolwas-programmaAlleen snellehandwasNiet wassen,ook niet wekenMeer informatie in het boekje «Textiel ABC», te verkrijgen door overmaking van f 16,25 op gironummer 666402 van VTWS, Delft.
20ProgrammatabelHet programma Bonte was 60°C is het referentieprogramma voor de gegevens op het verbruiksetiket volgensEEGnorm 92/75.* De verbruikswaarden zijn indicatieve waarden en hangen af van het type en de hoeveelheid wasgoed, van detemperatuur van het leidingwater en van de omgeving. Deze waarden hebben betrekking op de hoogstesoptemperatuur die voor het programma voorzien is.Soort textiel ensymbool op hetwasetiketCENTRIFUGERENSPOELSTOPVOORWASEXTRA SPOELENKORTCENTRIFUGERENSPOELSTOPVOORWASEXTRA SPOELENKORTCENTRIFUGERENSPOELSTOPVOORWASEXTRA SPOELENKORTCENTRIFUGERENSPOELSTOPVOORWASEXTRA SPOELENKORTCENTRIFUGERENSPOELSTOPCENTRIFUGERENSPOELSTOPWitte wasbv.
21Neem de stekker uit het stopcontactof trek, indien van toepassing,de trekschakelaar op UIT.1. De buitenkantDe buitenkant van de machine kunt u, naarbehoefte, reinigen met een vochtige doek en eenneutraal huishoudschoonmaakmiddel. Moderneschoonmaakmiddelen drogen doorgaans streeploosop.Nalappen met schoon water en daarna droogzemen.Belangrijk: Gebruik nooit spiritus, terpentine endergelijke oplosmiddelen.2. De wasmiddelladeWasmiddelen en wasverzachter koeken na verloopvan tijd aan.Maak de wasmiddellade af en toe schoon onder destromende kraan. U kunt daartoe de lade geheel uitde machine nemen door op de pal, links achterin, inte drukken.De bovenkant van het vakje voor de wasverzachterkunt u, ten behoeve van het schoonmaken,verwijderen.Ook in de behuizing van de wasmiddellade kan zichop den duur wasmiddel verzamelen.
Maak debinnenkant met een oude tandenborstel schoon.Plaats de lade terug in z'n behuizing en laat demachine, zonder wasgoed, een spoelgang doen.P0038C0067C00663. Het toevoerfilter Wanneer u merkt dat de machine langer over hetwateropnemen gaat doen, verdient het aanbevelingom het toevoerfilter te controleren op verstopping.Daartoe draait u eerst de kraan dicht en vervolgensdraait u de slangwartel van de kraan af. Reinig hetfilter met een borsteltje.Draai de wartel weer stevig op de kraan.4. Het afvoerfilterHet afvoerfilter is bedoeld voor het opvangen vangrove pluis en rafels.
Raakt het filter verstopt, danzal onherroepelijk programmastoring optreden.Controleer regelmatig of het filter schoon is.Open het klepje.Plaats een schaaltje onder het filter en schroef hetfilter linksom los.Trek het filter uit het filterhuis.Reinig het filter onder de stromende kraan.P0040P0859P0860P0861P1090Onderhoud132999320 NL.qxd 07/05/01 16.36 Pagina 21 (Nero/Process Black pellicola)
22Waterafvoer in noodgevallen Als de machine niet leegpompt (afvoerpompgeblokkeerd of afvoerleiding verstopt) moet u alsvolgt te werk gaan om het water uit de machine telozen:• haal de stekker uit het stopcontact• draai de waterkraan dicht• wacht (indien nodig) totdat het zeepsop afgekoeld is• plaats een bakje onder het filter om het water op tevangen• draai het filter voorzichtig los zodat het water rustiguit de machine kan stromen.Voorzorgsmaatregelen bij vorstIndien de wasautomaat wordt blootgesteld aantemperaturen onder 0°C moeten enkelevoorzorgsmaatregelen worden getroffen.
• Draai de waterkraan dicht en schroef detoevoerslang van de kraan.• Leg het uiteinde van de toe- en afvoerslang in eenbak.• Stel het programma AFPOMPEN in:- schakel de machine in- stel een wasprogramma in- druk drie keer op ANNULEREN, het lampiegaat branden;- druk op de START/PAUZE toets• Schakel de machine uit • Draai de wartel van de toevoerslang weer stevigop de kraan en breng ook de afvoerslang weer opzijn plaats aan.Het water dat in de leidingen is achtergebleven wordtop deze manier afgevoerd en hiermee wordtvoorkomen dat er ijsvorming optreedt die demachine kan beschadigen. Controleer, wanneer u de wasautomaat opnieuw wiltgebruiken, of de omgevingstemperatuur hoger dan0°C is. 132999320 NL.qxd 07/05/01 16.36 Pagina 22 (Nero/Process Black pellicola)
23Eenvoudige storingenStoringen Mogelijke oorzaken●De machine start niet:●De machine neemt geen waterop:●Staat de waterkraan open. ●Geeft de kraan water. Probeert u dat even uit. ●Toevoerslang bekneld of geknikt geraakt. ●Toevoerfilter verstopt. ●Vuldeur goed gesloten. ●De machine neemt wel water op,maar dat stroomt er door deafvoer weer uit:●Het uitstroomeind van de afvoerslang bevindtzich op een te laag punt, ten opzichte van devloer waarop de machine staat. Raadpleeg hetbetreffende hoofdstuk. ●De machine pompt niet af en/ofcentrifugeert niet:●Afvoerslang bekneld of geknikt geraakt. ●Programma met spoelstop-functie gekozen. ●Afvoerfilter verstopt. ●Wasgoed niet goed verdeeld in de trommel. ●Er ligt water op de vloer: ●Teveel wasmiddel gebruikt. ●Wasmiddel is ongeschikt omdat het teveelschuimt. Teveel schuim veroorzaakt lekkage. ●Een van de toevoerslangwartels lekt.
U zietnauwelijks dat er water langs de slang loopt;voelt u dus even of de slang nat is. ●Is de wasmiddellade schoon. ●Afvoerfilter en/of afvoerbuisje niet goed gesloten. Ga, alvorens de Servicedienst in te schakelen, eerst even na of u de storing zelf kunt verhelpen. Tijdens de werking van het apparaat kan het gebeuren dat het lampje ,het lampie van de START/PAUZEtoets en een van de volgende lampjes knipperen::Storing tijdens de watertoevoer:Storing bij de waterafvoer:Deur openNadat u eventuele oorzaken verwijderd heeft, drukt u op de START/PAUZE-toets om het onderbrokenprogramma te hervatten. Indien de storing niet opgeheven kan worden, contact opnemen met hetservicecentrum. ●De machine dreunt of is ergluidruchtig:●Zijn alle transportbeveiligingen verwijderd. ●Leunt de machine ergens tegenaan. ●Staan alle stelvoeten stevig op de vloer. ●Wasgoed niet goed verdeeld in de trommel.
24Mod. Prod. No. Ser. No. Mod. Prod. No. Ser. No. P0042●Het elektronische stabilisatie-controlesysteem isin werking getreden. Het wasgoed wordt, doordatde draairichting van de trommel gewijzigd wordt,losgemaakt, beter verdeeld en er wordt opnieuwmet centrifugeren begonnen. Dit kan herhaaldelijkhet geval zijn, totdat de onbalans opgeheven isen het centrifugeren definitief afgewerkt kanworden, eventueel met een lager toerental als hetwasgoed nog niet goed verdeeld is. ●Het centrifugeren begint traag ofhet wasgoed wordt nietvoldoende gecentrifugeerd:●De machine heeft een modern aandrijfsysteem,dat in vergelijking met oudere wasautomaten eenafwijkend geluid maakt. Het nieuweaandrijfsysteem maakt de trage aanloop bijcentrifugeren mogelijk. Hierdoor wordt destabiliteit verbeterd. ●De machine maakt eenongewoon geluid:●De deur kan niet geopendworden:●Is de machine in bedrijf.
●Is de deur nog vergrendeld. Het deur-controlelampje brandt nog. ●Het waterniveau in de machine komt boven deonderkant van de deur uit. ●De machine is aan het verwarmen. ●Het wasresultaat is niet alsgewoonlijk:●Misschien hebt u te weinig of te veel wasmiddelgedoseerd. Onderdosering leidt tot vergrauwing van hetwasgoed en tot kalkaanslag in het toestel. Nauwkeuriger doseren. ●Hebt u bijzondere vlekken voorbehandeld. ●Hebt u het juiste programma en de juistetemperatuur gekozen. ●Is de machine overbeladen. ●Na beëindiging van hetprogramma zijn op het wasgoedwitte wasmiddelresten te zien:●Hierbij gaat het meestal om onoplosbarebestanddelen van moderne wasmiddelen. Ze zijnniet het gevolg van een onvoldoende spoeleffect. Mogelijke oplossingen: uitborstelen ofuitschudden, evt. ook het wasgoed binnenstebuiten wassen.
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Zanussi fe 1205 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Wasmachine Zanussi
Handleiding Wasmachine
Nieuwste handleidingen voor Wasmachine