Zanker 4450 Handleiding


Bekijk gratis de handleiding van Zanker 4450 (26 pagina’s), behorend tot de categorie Wasmachine. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 20 mensen en kreeg gemiddeld 4.9 sterren uit 6 reviews. Heb je een vraag over Zanker 4450 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Pagina 1/26
Wasautomaat ZANKER CF 4000
CF 4200
CF 4450
CF 4650
Gebruiksaanwijzing
132999981 NL
132999990 LF6250.qxd 12/12/01 17.27 Pagina 1 (Nero/Process Black pellicola)

Beoordeel deze handleiding

4.9/5 (6 Beoordelingen)

Product specificaties

Merk: Zanker
Categorie: Wasmachine
Model: 4450

Handleiding Zanker 4450 – volledige tekst

2Enkele paragrafen in deze gebruiksaanwijzing zijn voorzien van symbolen die de volgende betekenis hebben:Met de waarschuwingsdriehoek geven wij aanwijzingen die belangrijk zijn voor uw veiligheid of voor hetfunctioneren van de machine. Let goed op deze aanwijzingen.Bij dit symbool vindt u aanvullende informatie m.b.t. bediening en praktisch gebruik van het toestel.Dit symbool staat voor tips en aanwijzingen m.b.t. economisch en milieuvriendelijk gebruik van hettoestel.Onze bijdrage aan het beschermen van het milieu: wij maken gebruik van kringlooppapier.Geachte Klant,Lees deze gebruiksaanwijzing aandachtig door.Lees vooral de aanwijzingen m.b.t. de veiligheid op de eerste pagina’s van deze gebruiksaanwijzing!

Bewaarde gebruiksaanwijzing goed, zodat u nog eens iets kunt nalezen en geef hem door aan een eventuele volgendeeigenaar van het toestel.TransportschadenIndien u tijdens de aflevering schade aan het apparaat vastgesteld hebt, meldt u dit dan, vóór u het toestelinstalleert en/of in gebruik neemt, direct aan uw leverancier.132999980 CF4000.qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 2 (Nero quadricromia/Process Black pellicola)

Inhoud3Waarschuwingen 4-5Afvalverwerking 5Milieutips 5Technische gegevens 6Installatie 7●Transportbeveiliging 7●Plaatsen 7●Watertoevoer 8●Waterafvoer 8●Elektrische aansluiting 9Uw nieuwe wasautomaat 10Beschrijving van de machine 10●Controlelampje “deurvergrendeling” 10●Wasmiddellade 10Gebruik 11●Bedieningspaneel 11●Beschrijving van de bedieningselementen 11-14●Het einde van het programma 14●Het wijzigen van het programma 14●Het onderbreken van het programma 14●Het annuleren van het programma 14●Het openen van de deur tijdens een lopendprogramma 14●Informatie over de programma’s 15●Adviezen en tips voor het wassen 16Was niet te lang opsparen 16Sorteren 16Temperaturen 16Hoeveel wasgoed in de trommel? 16Vóór u het wasgoed in de trommel doet 17Welke wasmiddelen gebruiken?

●Objecten zoals flippo’s, munten, veiligheids-spelden, naalden, spijkers, schroeven en andereharde of scherpe materialen behoren niet in dewasautomaat; zij kunnen aanzienlijke schadeveroorzaken. ●Wees voorzichtig met wasverzachter. Een tegrote dosering kan schade aan het wasgoedtoebrengen. Raadpleeg de instructies van defabrikant van de wasverzachter. ●Kijk, vóór u de vuldeur (voorlader) opent, altijdeerst of het water weggepompt is. Indien dat niethet geval is, laat de machine dan eerst het waterafpompen. Raadpleeg in twijfelgeval degebruiksaanwijzing. ●Laat de vuldeur (voorlader) op een kier staanindien het apparaat niet gebruikt wordt. Dat isbeter voor de rubbermanchet en u voorkomt hetontstaan van een muffe lucht.

●Schakel na het gebruik altijd de stroomtoevoer afdoor, afhankelijk van de wijze van installatie, destekker uit het stopcontact te nemen of debadkamertrekschakelaar op de UlT-stand teschakelen. Draai na het gebruik altijd dewatertoevoerkraan dicht. Algemene veiligheid●Tracht, in geval van een storing of defect, ditapparaat niet zelf te repareren. Reparaties welkedoor niet-deskundige personen uitgevoerdworden, kunnen tot schade of letsel leiden. Raadpleeg ELGROEP FABRIEKSSERVICE. ●Netsnoer nooit aan het snoer uit het stopcontacttrekken, maar aan de stekker. Deze aanwijzingen zijn bedoeld voor uw en andermans veiligheid. U wordt geacht ze gelezen te hebben,alvorens u het apparaat installeert en/of in gebruik neemt. 132999980 CF4000. qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 4 (Nero quadricromia/Process Black pellicola).

5Milieutips●Normaal verontreinigd wasgoed hoeft u niet voorte wassen. Zo bespaart u wasmiddel, water entijd (en u ontziet het milieu).●De wasautomaat werkt het zuinigst met een volletrommel.●Door een geschikte voorbehandeling kunnenvlekken en lichte verontreinigingen verwijderdworden. Dan kunt u op een lagere temperatuurwassen.●Doseer het wasmiddel altijd volgens deaanwijzingen van de wasmiddelenfabrikant.●Was normaal verontreinigde witte was op de E-stand.●Kies voor licht vuile was een kortprogramma.Veiligheid van kinderen●Kinderen zien de gevaren niet die ontstaan doorondeskundige omgang met elektrische toestellen.Zorg daarom voor het nodige toezicht als demachine aanstaat en laat kinderen niet met demachine spelen - ze zouden zichzelf of anderekinderen in de machine kunnen opsluiten.●Houd de verpakking uit de buurt van kinderen;vooral folie en styropor kunnen gevarenopleveren.

Verstikkingsgevaar!●Zorg ervoor dat kinderen of kleine huisdieren nietin de trommel van de wasautomaat kunnenklimmen.●Als u het toestel afdankt, maak het dan dadelijkonbruikbaar: stekker uit het stopcontact trekken,aansluitsnoer afsnijden en weggooien. Maakbovendien het deurslot onbruikbaar. Zo kunnenkinderen zichzelf of andere kinderen niet in demachine opsluiten.VerpakkingsmateriaalAlle gebruikte verpakkingsmaterialen zijn niet milieu-onvriendelijk en kunnen zonder gevaar bij het afvalworden gezet.De kunststoffen kunnen hergebruikt worden enhebben de volgende aanduidingen:>PEPSPP

7InstallatieTransportbeveiligingWij adviseren u de verwijderde delen te bewaren; ingeval van verhuizing moeten ze wederomaangebracht worden. U gaat als volgt te werk:1. Schroef met de sleutel de rechter schroef aan deachterkant van de machine los. 2. Leg de machine voorzichtig op z’n achterkant;zodanig dat de slangen niet kunnen beschadigen. 3. Verwijder het polystyrene vulblok uit de onderkantvan de machine en maak de 2 plastic zakken aande voorkant van het apparaat los. 4. Trek voorzichtig de rechter plastic zak (1) uit demachine, terwijl hij naar het midden van demachine getrokken wordt. Trek nu ook de linker plastic zak (2) uit demachine. 5. Zet de machine rechtop en verwijder de 2 overigeschroeven uit de achterwand. 6. Verwijder de drie plastic afstandshulzen uit degaten waar de schroeven in zaten.

21P1066P1068P0255Het is beslist noodzakelijk dat u detransportbeveiligingen verwijdert voor u demachine in gebruik neemt. 7. Dicht de gaten af met de stopsels die bij degebruiksaanwijzing verpakt zijn. PlaatsenPlaats de machine op een vlakke, harde vloer. Laateen houten vloer met een 5 cm dikkehardhoutenplaat versterken, over tenminste tweedraagbalken. De verstevigingsplaat moet aan allekanten enkele centimeters buiten de machinesteken. Indien de machine op een bovenverdieping geplaatstwordt, neem dan zodanige maatregelen dat bij eeneventuele lekkage het water niet naar de verdiepingeronder kan lekken. Raadpleeg uw leverancier/installateur. Zorg ervoor dat de machine niet tegen de muur ofandere keukenmeubels kan leunen. Wij gaan er van uit dat de waterkraan, deafvoermogelijkheid en de elektriciteitsvoorzieningzich binnen het bereik van de machineslangen enhet aansluitsnoer bevinden.

Als dat niet zo is, danadviseren wij u uw installateur de kraan en/of deafvoer en/of het stopcontact te laten verplaatsen. Stel de machine waterpas op. Dat doet u doormiddel van het in- of uitdraaien van de verstelbarevoetjes.

8WatertoevoerDraai de wartel van de meegeleverde toevoerslangstevig op de 3/4" schroefdraad van de kraan.Gebruik nooit oude slangen voor de aansluiting.CF 4450 - CF4650 CF 4000 - CF 4200Het andere eind van de toevoerslang, aan demachinekant, kan naar alle richtingen wordenverdraaid. Wartel iets losdraaien, haakse bochtverdraaien en wartel weer stevig vastdraaien.De toevoerslang mag niet verlengd worden. Mochtde slang te kort zijn en wilt u de kraan niet latenverplaatsen, koop dan een langere, complete,hogedrukslang welke speciaal voor dit doel gemaaktis.Waterstop-systeem (alleen CF4450-CF4650)De watertoevoerslang is met een «waterstop-systeem» uitgerust.

Zou, door natuurlijkeveroudering, de binnenslang lek raken, dan blokkeerthet systeem de watertoevoer.Het optreden van deze storing kunt u zien aan eenrode sektor in de venstertjes «A» (links en rechts).Sluit de waterkraan en vervang de slang in z’ngeheel tegen een nieuwe.P1045AP0021P1088P0351WaterafvoerDe bocht, aan het eind van de afvoerslang, kunt u opdrie manieren plaatsen:Over de rand van een wasbak. U moet er dan voorzorgen dat de bocht niet, door het snel uitstromendewater, van de rand kan schieten.Bijvoorbeeld door de bocht met een touwtje aan dekraan of aan een haak in de muur op te hangen.In een aftakking van de wasbakafvoer. Dieaftakking moet boven de sifon (stankafsluiter) zittenen zodanig dat de bocht van de slang zich optenminste 60 cm van de vloer bevindt.In een afvoerpijp.

Wij adviseren een standpijp van65 cm hoogte; in ieder geval niet lager dan 60 cm enniet hoger dan 90 cm.Het eind van de afvoerslang moet altijd belucht zijn,dat wil zeggen dat de binnendiameter van de pijpgroter moet zijn dan de buitendiameter van hetslangeind.De afvoerslang legt u vanaf de machinekant over devloer en laat u pas bij de afvoermogelijkheid omhooglopen.P0023P0022pagine per 132999981.qxd 04/12/01 9.30 Pagina 8 (Nero/Process Black pellicola)

Indien hetsnoer te kort blijkt te zijn, laat uw installateur dan ofeen langer snoer aan de machine monteren of hetstopcontact verplaatsen.Het gebruik van een verlengsnoer of kabelhaspel isniet toegestaan.In bad- of doucheruimten moet doorgaans eenzogeheten «vaste aansluiting» gemaakt worden;raadpleeg uw installateur.De fabrikant is niet aansprakelijk voorschade of letsel, ontstaan door het nietvoldoen aan bovenstaande veiligheids-voorschriften.Het aansluitsnoer mag uitsluitend door deELGROEP FABRIEKSSERVICE vervangen worden.Het aansluitsnoer moet gemakkelijk te bereikenzijn nadat de machine geïnstalleerd is.132999980 CF4000.qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 9 (Nero quadricromia/Process Black pellicola)

10Uw nieuwe wasautomaatDeze nieuwe wasmachine is voorzien van een nieuwwassysteem en voldoet aan alle eisen voor eenmoderne behandeling van uw wasgoed, metbesparing van water, stroom en wasmiddel.Ook kleine hoeveelheden worden goedkoopgewassen want de verbruikswaarden wordenautomatisch aan de hoeveelheid en het typewasgoed aangepast.Doordat de wasmachines de laatste jaren steedszuiniger zijn geworden met energie, is de wastijdlanger geworden. U zult echter merken dat hetwasresultaat optimaal is.●De programmakeuzeknop zorgt voor eeneenvoudig gebruik van de wasmachine; hiermeeworden zowel het programma als de temperatuurgekozen.●De indicatie van het programmaverloop geeftinformatie over het programma dat afgewerktwordt.●Het speciale wolprogramma behandelt wollengoed uiterst voorzichtig.●Stabilisatie-controlesysteem: stabiliteit enrustige loop.

11GebruikBedieningspaneel1 WasmiddelladeKeuzetoetsenAfhankelijk van het programma kunnen verschillendefuncties met elkaar gecombineerd worden. Deze moeten worden gekozen nadat het programmais ingesteld en voordat toets START/PAUZE wordtingedrukt. Als een toets wordt ingedrukt, gaat het betreffendelampje branden. Als de toets nogmaals wordtingedrukt, gaat het lampje uit. Als het lampje ca. 3 seconden knippert, betekent datdat een onjuiste keuze is gemaakt. 2 CENTRIFUGERENDoor indrukken van deze toets kunt u het maximalecentrifugetoerental voor het ingestelde programmareduceren of functie SPOELSTOP kiezen. Het lampje dat overeenkomt met de gekozen stand,gaat branden. De centrifugetoerentallen zijn aangepast aan debetreffende textielsoort. CF 4000De volgende toerentallen zijn mogelijk:●Witte en bonte was:500/700/900 max 1000 toeren/min. ●Synthetica/Wol: 500/700 max 900 toeren/min.

●Fijne was:500 max 700 toeren/min. CF 4200 - CF 4450 - CF 4650●Witte en bonte was:500/700/1000 max 1200 of 1400 resp. 1600 toeren/min. ●Synthetica/Wol:500/700 max 1000 toeren/min. ●Fijne was:500 max 700 toeren/min. SPOELSTOPAls u deze functie kiest, blijft het wasgoed in hetlaatste spoelwater liggen; het wordt nietgecentrifugeerd. Na beëindiging van het programma knippert hetlampje van de START/PAUZE-toets en het lampje“SPOELSTOP” van het programmaverloop blijftingeschakeld. Hiermee wordt aangegeven dat hetwater nog moet worden weggepompt, voordat dedeur kan worden geopend. U hebt 3 mogelijkheden:●toets START/PAUZE indrukken; de machinepompt het water weg en centrifugeert daarnaovereenkomstig het type wasgoed;●een centrifugesnelheid instellen en toetsSTART/PAUZE indrukken;●programma POMPEN kiezen om het water wegte pompen. Er wordt dan niet gecentrifugeerd. Attentie.

124 KORTAls u deze toets indrukt, worden de wastijden alsvolgt verminderd: ●52 minuten voor witte was op 95°C●63 minuten voor bonte was op 60°C●24 minuten voor synthetica●8 minuten voor fijne wasDit programma is geschikt voor wasgoed dat lichtverontreinigd is. Deze functie kan niet bij instellingWOL, bij het energie-spaarprogramma Een metfunctie INTENSIEF gekozen worden. 5 INTENSIEFVoor erg vuil wasgoed (witte/bonte was ensynthetica). De wastijd wordt met ongeveer 10 minuten verlengdals u deze functie kiest. De functie kan niet bij instelling “E” (energie-spaarprogramma) en met functie KORT gekozenworden. 6 EXTRA SPOELEN Met deze toets kunt u het aantal spoelgangenverhogen van 3 naar 4. Aan te raden voor mensen met eenwasmiddelallergie of in gebieden met erg zachtwater. Deze functie kan voor alle programma’s behalve hetwolwasprogramma gekozen worden.

7 START/PAUZEDeze toets heeft 3 functies: Start - Pauze - Wegpompen van hetwater/CentrifugerenSTARTPAUZEDoor op de toets te drukken, wordt het gekozenprogramma gestart en het lampje van deSTART/PAUZE toets knippert niet meer maar brandtcontinu tijdens de duur van het programma. Bij het drukken op deze toets, wordt het lopendeprogramma onderbroken; druk opnieuw op de toetsen het programma wordt vervolgd. Tijdens de pauzeknippert het lampje van de START/PAUZE toets. Als u op deze toets drukt:●wordt het water van het programma “INWEKEN”weggepompt,●wordt het water weggepompt bij de programma’smet de functie SPOELSTOP en wordt hetwasgoed gecentrifugeerd. 8 Indicatie van het programma-verloop Bij het kiezen van een programma geeft de indicatievan het programmaverloop aan, uit welkeonderdelen het programma bestaat.

Na begin van het programma geeft de indicatie vanhet programmaverloop aan, met welk deel van hetprogramma de machine bezig is. Het einde van het programma wordt optischaangegeven: de deur kan geopend worden.

Het controlelampje EINDE knippert om een storing inde functionering van de machine aan te geven. Tegelijkertijd knippert een van de volgende lampjesom het type storing aan te duiden:●SPOELSTOP = storing bij de watertoevoer;●SPOELEN = storing bij de waterafvoer;●HOOFDWAS = deur open. VOORWASHOOFDWASSPOELENSPOELSTOPPOMPENCENTRIFUGERENEINDEFILTERWegpompen van het water/CentrifugerenPauzeStart132999980 CF4000. qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 12 (Nero quadricromia/Process Black pellicola).

13Raadpleeg het hoofdstuk “Eenvoudige storingen”om het defect op te heffen. Als aan het einde van het programma het lampjeFILTER knippert, is het afvoerfilter verstopt. 9 ProgrammakiezerDeze knop is in 5 sectoren verdeeld:●Witte en bonte was●Synthetica ●Fijne was●Wol ●Extra programma's De programmakiezer kan zowel naar rechts als naarlinks gedraaid worden. Symbolen op de keuzeknop●E= Energie besparen●KOUD = De machine wast met koud water. ●UIT = Programma annuleren, machineuitschakelen. SPORT 30CENTRIFUGERENPOMPENSPOELENINWEKENKOUDWOL30403040FIJNEWASUIT 95E60WITTE WASBONTE WAS504030KOUD605040KOUD30SYNTHE-TICAWASVER-ZACHTENHet einde van het programmaWanneer het lampje van de deur uitgaat, kunt u dedeur openen. Het lampje EINDE gaat branden. De programmakiezer op stand “UIT” zetten enhet wasgoed eruit halen.

Het wijzigen van het programmaHet programma kan gewijzigd worden zolang u nogniet op de START/PAUZE toets gedrukt heeft. Alshet programma al gestart is, kunt u het alleenveranderen door eerst de programmakiezer op stand“UIT” te zetten. Kies het nieuwe programma en drukopnieuw op START/PAUZE-toets. Het onderbreken van hetprogrammaDruk op de START/PAUZE toets, het betreffendelampje knippert. Om het programma verder af tewerken drukt u opnieuw op de START/PAUZE toets. Het annuleren van het programmaDraai de programmakiezer op stand “UIT” voor hetannuleren van een ingesteld programma. U kunt nu een ander programma kiezen.

Het openen van de deur tijdens eenlopend programmaDe deur kan geopend worden, nadat u de machinein PAUZE gezet hebt, mits: • de machine het water niet boven 40°C aan hetverwarmen is• het waterniveau niet hoog is• de trommel niet in beweging isAls dit niet het geval is, gaat het deurlampje uit alsde machine in PAUZE komt en kan de deur geopendworden. Indien de deur niet geopend kan worden (zie boven)en dit absoluut noodzakelijk is, schakelt u demachine uit (programmakiezer op stand UITdraaien).

14Informatie over de programma’sMet dit programma kunt u niet alleen wollen goedwassen dat geschikt is voor machinewas envoorzien is van het etiket “Zuiver scheerwol” maarook wol en alle andere textiel met het symbool“Handwas”. Ook heel fijne was hoeft u niet meer metde hand te wassen. Het inweekprogramma is een apart programma datu met de START/PAUZE toets inschakelt nadat u hetgeselecteerd heeft. Het wordt aanbevolen voor erg vuil wasgoed. De wastemperatuur is 30°C en aan het einde van hetprogramma blijft het water in de trommel staan. U kunt het water op 2 manieren afvoeren:●Alleen wegpompenDruk op de START/PAUZE toets. Het water wordtweggepompt. ●Wegpompen en centrifugerenZet de programmakiezer op stand “UIT”, kies hetprogramma CENTRIFUGEREN en eventueel decentrifugeersnelheid en druk op deSTART/PAUZE toets. Pas op.

●Als het water niet binnen 18 uur weggepomptwordt, voert de wasmachine het waterautomatisch af. ●Aan het einde van de inweektijd en na hetwegpompen kunt u een wasprogramma kiezen. Draai de programmakiezer op stand “UIT”, kieseen nieuw programma en druk op deSTART/PAUZE toets. Dit is een apart programma dat het spoelen encentrifugeren van handwas mogelijk maakt. De machine voert 3 spoelgangen uit en centrifugeert hetwasgoed met de maximale snelheid. U kunt decentrifugeersnelheid bepalen met behulp van de toets“CENTRIFUGEREN”. SpoelenInweken op 30°CWol Met de hand gewassen textiel kan metwasverzachter behandeld worden. Het apparaat voert 1 spoelgang uit en centrifugeerthet wasgoed met de maximale snelheid. U kunt decentrifugeersnelheid verminderen met behulp van detoets “CENTRIFUGEREN”.

U kunt het aparte afvoerprogramma gebruiken aanhet einde van een programma met spoelstop voorhet wegpompen van het laatste spoelwater. Draai eerst de programmakiezer op stand “UIT” enkies vervolgens het programma POMPEN. Druk opde START/PAUZE toets. Dit programma centrifugeert het wasgoed op demaximum snelheid.

Afhankelijk van het type wasgoed kunt u een lagerecentrifugeersnelheid uitkiezen met behulp van detoets “Centrifugeren”. Dit is een volledig programma dat met de volgendefuncties gecombineerd kan worden:Vermindering centrifugeersnelheid enSPOELSTOP. Dit programma kan gebruikt worden voor wasgoeddat niet erg vuil is bijvoorbeeld sportkleding dieslechts een keer gebruikt is of om textiel op tefrissen (behalve wool). Maximum belading 2,5 kg. De wastemperatuur is 30°C. Het programma duurt 30 minuten. De centrifugeersnelheid is 700 toeren/min. Als u een reeds ingesteld programma wilt annuleren,draait u de programmakiezer op stand “UIT” en kiestvervolgens een ander programma. Aan het einde van het programma draait u deprogrammakiezer op stand UIT om de machine uit teschakelen. UIT=Annuleren/Machine uitschakelenSport 30CentrifugerenPompenWasverzachten132999980 CF4000.

15Adviezen en tips voor hetwassenWas niet te lang opsparenIn de eerste plaats adviseren wij u wasgoed niet al telang op te sparen, in ieder geval niet als het vochtigis want het gaat dan schimmelen en veroorzaakt eenmuffe geur. Men zegt ook wel dat «het weer er in gekomen is»;weervlekken krijgt u er niet meer uit. SorterenNeemt u vooral even de tijd om de in dit boekjeafgedrukte kaart voor de behandelingssymbolenaandachtig te lezen. Een streep onder de tobbe betekent dat u hetartikel niet met de krachtige katoenprogramma’smag wassen. Was gekleurd goed, met name donker gekleurd,eerst een keer apart. De kans is groot dat hetafgeeft. Sterke kreukherstellende stoffen, zoalspolyester/katoen, vallen onder «synthetica». Tere stoffen, zoals acryl en meestal ook vitrages,vallen onder «fijne was». Textiel van wol, weefsels gemengd met wol en zijdezijn bijzonder gevoelig voor mechanische belasting.

Voor deze textielsoorten is het programmaWOL/HANDWAS geschikt. Het wolwasprogramma van deze wasmachine werddoor Woolmark goedgekeurd, op voorwaarde dat dekleding gewassen wordt overeenkomstig deinstructies op het kledingetiket en die van deproducent van deze wasmachine. M9605. TemperaturenIn principe kiest u voor een bepaalde wasbeurt desoptemperatuur niet hoger dan het gevoeligste stukwasgoed nog kan verdragen. 95°C: voor witte- of kookecht-gekleurd katoen enlinnen, zoals beddegoed, tafellakens, theedoeken,handdoeken, zakdoeken en ondergoed. Gemakshalve wordt deze groep vaak “witte was”genoemd. 50-60°C: voor normaal vuile witte was, voorlichtgekleurde bontwas en voor witte- enlichtgekleurde synthetica. 40°C: vrijwel alle textielsoorten kunnen op 40°Cgewassen worden.

U kiest deze temperatuur ten eerste als dit door hetwasetiket aangegeven wordt, bijvoorbeeld voordonkergekleurde textiel en fijne was. Daarnaast kiest u 40°C als het wasgoed zo weinigvuil is dat het met een lage temperatuur ook nogschoon wordt.

30°C: alhoewel machine-wasbare wol als regelzondermeer op 40°C gewassen mag worden, zult uop het etiket, voorzichtigheidshalve, toch vaak 30°Ctegenkomen. Ook bij teer wasgoed, de fijne was, isdat vaak het geval. Wij adviseren u zich altijd aan de etiket-temperatuurte houden. Hoeveel wasgoed in de trommel. Wilt u optimale resultaten bereiken, dan adviserenwij u, naast het kiezen van het juiste programma,ook de maximaal toegestane belading van detrommel niet te overschrijden. Wasgoed droog wegen voor u het in de trommeldoet, is erg omslachtig, dus helpen wij u op eenandere manier op weg:●Volle belading (maar niet proppen) voor katoen enlinnen. ●Halfvolle of iets meer dan halfvolle belading voorsterke synthetica en mengsels. Ook zogeheten“kreukherstellende stoffen” vallen ondersynthetica. ●Eenderde van de trommel voor fijne was enmachine-wasbare wol.

16Vóór u het wasgoed in de trommeldoetHerstel scheuren, gaten en halen voortijds. Naai loshangende knopen eerst aan of knip ze af. Sluit drukknopen en ritssluitingen. Was geen rafelig goed; herstel eerst de zomen. Haal de haken uit vitrage en doe de vitrage in eensloop of linnen zak. Verwijder voortijds achtergebleven kleinevoorwerpen uit borst- en broekzakken. Behandel voortijds vlekken die er in de wasautomaatmoeilijk of in het geheel niet uit zullen gaan:Was- en kaarsvet. Zoveel mogelijk met een bot mesvoorzichtig afschrapen. Tussen twee papierenzakdoekjes de overgebleven was met de warmestrijkbout er uit strijken. Niet te heet bij synthetischestoffen. Inkt en ballpoint: Deppen met spiritus. De kleur vande stof kan aangetast worden door zowel de inkt alsde spiritus. Weer- en schroeivlekken. Bleken met eenverdunde oplossing van bleekwater ofchloorbleekmiddel. Roest.

Verwijderen met citroenzuur of een speciaalbehandelingsmiddel. Eerst koud spoelen en daarnawassen. Geen wasmiddel met bleekmiddelgebruiken. Kauwgom. Wegwrijven met ijsblokjes. Restantverwijderen met nagellak-remover. Pas op metremover bij synthetische stoffen. Verf. Geef de vlek geen kans om op te drogen. Metwitte schone katoenen doek en een oplosmiddel(terpentine, wasbenzine of thinner) behandelen. Lippenstift. Deppen met spiritus. Met fijnwasmiddelnawassen. Nagellak. Verwijderen met nagellak-remover. Dit isniet mogelijk bij stoffen als acetaat, triacetaat enchloorvezel. Olie en teer. Met boter insmeren en laten intrekken. Daarna met terpentine deppen. Gras. Met spiritus vochtig maken en met eenzeepoplossing deppen. Als de kleur of de stof ertegen kan, nableken met bleekwater. Chocolade, thee, wijn, koffie en vruchtensap. Voorweken in warm water met een biologischvoorweekmiddel.

Verse vlekken met lauw water uitspoelen. Oude vlekken voorweken met een biologischvoorweekmiddel. Transpiratie- en deodorantvlekken. Verse vlekkenmet sodawater deppen. Oude vlekken met azijn ofspiritus deppen. Hars. Met een speciale vlekkenoplosser behandelen. Sterke stoffen, zoals katoen en linnen, metterpentine, wasbenzine of spiritus behandelen. Het gebruik van verdampende middelen, zoalsterpentine, wasbenzine, spiritus, thinner, aceton endergelijke is gevaarlijk; niet roken en geen open vuurgebruiken. Doe het karweitje buiten en laat het kledingstuk eerstuitdampen voor u het in de wasautomaat of dedroogautomaat doet. De fabrikant van uw was- of droogautomaat is nietaansprakelijk voor schade of letsel ontstaan door hetgebruik van gevaarlijke stoffen. Welke wasmiddelen gebruiken. Een gouden regel is: gebruik altijd machine-wasmiddelen, dus nooit handwasmiddel of zeep inde machine.

Een nauwelijks minder belangrijke regel is: probeergewoon uit welk wasmiddel u het beste bevalt. Houdt u aanvankelijk aan de doseringen die defabrikant van het wasmiddel op z'n verpakkingaangeeft en let daarbij op de waterhardheid (kunt uopvragen bij het waterleidingbedrijf). Het is demoeite waard om daarna uit te proberen of bijminder doseren uw wasgoed ook nog voldoendeschoon wordt. In ieder geval kunt u bij een kleinwasje aanzienlijk minder doseren. Er zijn totaal-wasmiddelen voor witte of bonte was,bleekvrije wasmiddelen voor bonte was, specialefijnwasmiddelen, machine-wolwasmiddelen enbiologische voorwas- of voorweekmiddelen. LET OPObjecten zoals flippo’s, munten,veiligheidsspelden, schroeven en andereharde materialen behoren niet in dewasautomaat; zij kunnen aanzienlijke schadeveroorzaken. Was bh’s met beugels niet in dewasautomaat. 132999980 CF4000.

17Eigenschap FranseschaalKalk slaat uit het water neer op zowel het wasgoedals op machinedelen. Bekend is onder andere hetstug worden van wasgoed en het verkalken van hetverwarmingselement. Om dat te voorkomen doet de wasmiddelfabrikanteen «kalkbindende» stof in het wasmiddel. Voorheenwas dat fosfaat. Tegenwoordig, om redenen vanmilieutechnische aard, een fosfaatvervanger. Het wasmiddel bestaat echter uit vele ingrediënten. Gaat u meer doseren, dan doet u dat feitelijk slechtsom meer kalkbindende stoffen aan het water toe tevoegen. Automatisch doseert u dan eigenlijk teveel van al dieandere actieve stoffen. U kunt dat verhelpen doorminder wasmiddel te doseren en het verschil op tevangen door een onthardingsmiddel, zoals Calgon,mee te doseren. Houdt u zich aan de aanwijzingenvan de fabrikant van het onthardingsmiddel.

Bereik1234zachtgemiddeldhardzeer hard0- 78-1415-21meer dan 210-1516-2526-37meer dan 37DuitseschaalWaterhardheidTraditionele poeder-wasmiddelenDeze wasmiddelen doet u in de vakjes voor devoorwas en voor de hoofdwas. Vloeibare wasmiddelenGebruikt u een vloeibaar wasmiddel, dan mag u dat,mits u geen voorwas doet, direct in het vakje voor het hoofdwasmiddel gieten. Wel meteen daarnade machine starten. Vloeibare wasmiddelen zijn zeer geschikt voor lagewastemperaturen, dus 30°C en 40°C. Voor hogeretemperaturen, 60°C tot 95°C, adviseren wij u eenpoedervormig wasmiddel te gebruiken. Geconcentreerde poeder-wasmiddelen(ULTRA’s, MICRO’s en dergelijke)Geconcentreerde wasmiddelen kunt u op dezelfdemanier als vloeibare wasmiddelen doseren. Uiteraard past u de hoeveelheid aan, omdat u vandeze wasmiddelen minder nodig hebt.

Uw nieuwe machine is van een sopcirculatie-systeem voorzien, waardoor het wasmiddeluitstekend en zonder verspilling verdeeld wordt. WasverzachterTijdens de laatste spoelgang doseert de machineautomatisch een hoeveelheid vloeibarewasverzachter. U hoeft geen wasverzachter tegebruiken maar dit kan soms toch wenselijk zijn.

Bijvoorbeeld als u katoen binnenshuis droogt: hetwasgoed voelt dan minder stug aan. Of als usynthetisch wasgoed in de machine droogt: hetwordt dan niet statisch (knetteren, kleven). Houdt u aan de aanwijzingen van de fabrikant vande wasverzachter, maar de hoeveelheidwasverzachter mag nooit hoger dan het filternet inhet doseervakje of de maximum aanduiding komen. Erg dikke vloeistof voortijds met wat waterverdunnen. WaterontharderWater is «harder» naarmate er meer calcium enmagnesium in voorkomt. In Nederland wordt dehardheid aangegeven in «DH» (Duitse graden). Op deverpakking van het wasmiddel vindt u, in drie globalezones verdeeld, hoeveel wasmiddel u moet doseren. U ziet dat dat meer is naarmate de hardheid hoger is. 132999980 CF4000. qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 17 (Nero quadricromia/Process Black pellicola).

18Volgorde van handelenVoer een wasgang zonder wasgoed uit, opdatvetresten (die bij de fabricage zijn ontstaan) uit dewastrommel en de kuip worden verwijderd.Programma: bonte was 60°C, met een halvemaatbeker wasmiddel.1. Wasgoed in de machine doenOpen de vuldeur. Doe de stukken wasgoed één vooréén in de trommel. Haal opgevouwen wasgoed eerstuit elkaar. Sluit de vuldeur; druk hem goed in hetslot.2. Wasmiddel doserenTrek de wasmiddellade uit het bedieningspaneel tothij stuit.Meet de gewenste hoeveelheid wasmiddel in eenmaatbekertje af en giet het in het vakje voor hethoofdwasmiddel .Als u VOORWAS of INWEKEN kiest, ook in vak doseren.3. Wasverzachter doserenGiet, indien gewenst, wasverzachter in het daarvoorbestemde vakje .Overschrijd het niveau MAX niet.4.

Het gewenste programma kiezenDraai de programmakiezer op het gewensteprogramma.P0005P0006P0004De indicatie van het programmaverloop geeft aan,uit welke onderdelen het programma bestaat. Op het display verschijnt de tijdsduur van hetgezoken programma.5. Centrifugetoerental instellenToets CENTRIFUGEREN indrukken tot het gewenstetoerental of de functie STPOELSTOP ingesteld is;het betreffende controlelampje gaat branden. CF4000 CF4200CF4450 CF46506.

197. Eventueel de functie EXTRASPOELEN kiezenHet betreffende controlelampje gaat branden.8. Het programma startenOp de START/PAUZE-toets drukken om hetingestelde programma te starten; het betreffendelampje knippert niet meer en het controlelampje vande programmafase, die de machine op dat momentuitvoert, blijft ingeschakeld.Het controlelampje van de deur gaat branden omaan te geven dat de deurbeveiliging werkt. Hetprogramma start.STARTPAUZEEXTRASPOELEN9. Einde van het programmaDe machine stopt automatisch. Als u voor de functie SPOELSTOP gekozen heeft,dan knippert het lampje van de START/PAUZE-toetsen het lampje SPOELSTOP van hetprogrammaverloop blijft ingeschakeld. U moet hetwater afpompen voordat u de deur kunt openen.

U hebt 3 mogelijkheden:●toets START/PAUZE indrukken; de machinepompt het water weg en centrifugeert daarnaovereenkomstig het type wasgoed;●een centrifugesnelheid instellen en toetsSTART/PAUZE indrukken;●programma POMPEN kiezen om het water wegte pompen. Er wordt dan niet gecentrifugeerd.Attentie! Voordat u programma POMPEN kuntinstellen, moet u eerst de programmakiezer op stand“UIT” draaien.Wanneer het controlelampje op de deur uitgegaan is,kunt u deze opendoen. Het openen van de deur wordt ook optischaangegeven (het lampje EINDE licht op). Draai de programmakiezer op stand “UIT”.Open de vuldeur en neem het wasgoed uit detrommel.Controleert u of de trommel helemaal leeg is, anderszou wasgoed bij de volgende wasbeurt kunnenbeschadigen (bijv.

20TROMMEL-DROGENCHEMISCHREINIGEN=STOMEN=DRY CLEANINGSTRIJKENBLEKENWASSENTEXTIELBEHANDELINGSSYMBOLEN40404060609595GewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaDe getallen in de tobben geven de hoogst toelaatbare temperaturen aan: deze niet overschrijden.Tot de gewone wasprogramma's behoren ook E-, spaar- en halve wasprogramma's.Anti-kreukprogramma's: voor artikelen die synthetische vezels bevatten en/of kreukherstellend zijn gemaakt; machinebeladen met de helft van het maximale gewicht. Handwas lauw of koud.Wolwas in de machine: uitsluitend Superwash en alleen met door het internationaal Wol Secretariaat (IWS) goedgekeurdeprogramma's. Belading: 1/3tot 1/4van het maximale gewicht.Artikelen met P of F in de cirkel kunnen meestal niet worden ontvlekt met tetra of tri.De letters zijn vooral bestemd voor de chemisch reiniger. Zij geven het te gebruiken oplosmiddel aan.

Reiniging met F is nauwelijks mogelijk.De streep onder de cirkel betekent: lichte belading, hoge vlotverhouding, weinig mechanische beweging, korte reinigings, -spoel- encentrifugeertijden; en vooral: geen water toevoegen.Koud bleken met bleekwater of geconcentreerd chloorbleekmiddel in verdunde oplossing mogelijk Niet mogelijkNiet strijkenLauw strijkenWarm strijkenHittegevoelige textielHeet strijkenGewone reinigingNormale textielSpeciale reiniging Niet chemisch reinigenNiet drogen in droogtrommelDe punten verwijzen naar de punten op de regelknop van het strijkijzer.GewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaGewoonprogrammaAnti-kreuk-programmaWolwas-programmaAlleen snellehandwasNiet wassen,ook niet wekenMeer informatie in het boekje «Textiel ABC», te verkrijgen door overmaking van f 16,25 op gironummer 666402 van VTWS, Delft.

belading EnergiekWhWaterliterVerbruikswaarden*EWitgoed SPAAR,bijvoorbeeld beddegoeddat kort gebruikt is, lichtvuil linnengoed, enzVOORWAS SPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN 5 kg5 kg2,5 kg 0,8 602,5 kg 0,5 532 kg 0,35 405 kg 1,9 521,3 490,95 49Bonte was60°Bont wasgoed, van linnenof katoen, overhemden,ondergoed, badstof.Lichte kleuren5 kg 0,6 49Bonte was30°-40°-50°-KOUDDonkere kleuren, bijv.overhemden, blouses,ondergoedSynthetica30°-40°50°-60°KOUD30°-40°30°-40°KOUDSynthetica, ondergoed,gekleurde textiel, no-iron overhemdenVoor alle fijne textiel,bijvoorbeeld gordijnenWol en bijzonder teerwasgoedFijne wasVOORWAS KORT SPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN SPOELSTOP CENTRIFUGEREN Wol Witte was95°Witgoed, bijvoorbeeldwerkkleding die normaalverontreinigd is, bedde-,tafel- en ondergoed,handdoekenVOORWASKORTINTENSIEFSPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN VOORWASKORTINTENSIEFSPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN VOORWASKORT INTENSIEFSPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN VOORWASKORT INTENSIEFSPOELSTOP EXTRA-SPOELEN CENTRIFUGEREN ENERGIE BESPARENIn plaats van het programma witte was 95°C kan bij licht tot normaal verontreinigd wasgoed stand Egekozen worden.De temperatuur wordt verlaagd tot 67° en daardoor wordt energie bespaard.

De wastijd blijft gelijk.Het programma Bonte was 60°C is het referentie programma voor de gegevens op het verbruiksetiket, volgensEEGnorm 92/75.* De verbruikswaarden zijn indicatieve waarden en hangen af van het type en de hoeveelheid wasgoed, van detemperatuur van het leidingwater en van de omgevingstemperatuur. Deze waarden hebben betrekking op dehoogste soptemperatuur welke voor het programma voorzien is.132999980 CF4000.qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 21 (Nero quadricromia/Process Black pellicola)

23Onderhoud1. De buitenkantDe buitenkant van de machine kunt u, naar behoefte,reinigen met een vochtige doek en een neutraalhuishoudschoonmaakmiddel. Moderneschoonmaakmiddelen drogen doorgaans streeploosop.Nalappen met schoon water en daarna droogzemen.Belangrijk: Gebruik nooit spiritus, terpentine endergelijke oplosmiddelen.2. De wasmiddelladeWasmiddelen en wasverzachter koeken na verloopvan tijd aan.Maak de wasmiddellade af en toe schoon onder destromende kraan. U kunt daartoe de lade geheel uitde machine nemen door op de pal, links achterin, inte drukken.De bovenkant van het vakje voor de wasverzachterkunt u, ten behoeve van het schoonmaken,verwijderen.Ook in de behuizing van de wasmiddellade kan zichop den duur wasmiddel verzamelen.

Maak debinnenkant met een oude tandenborstel schoon.Plaats de lade terug in z'n behuizing en laat demachine, zonder wasgoed, een spoelgang doen.P0038P0009P00103. Het toevoerfilter Wanneer u merkt dat de machine langer over hetwateropnemen gaat doen, verdient het aanbevelingom het toevoerfilter te controleren op verstopping.Daartoe draait u eerst de kraan dicht en vervolgensdraait u de slangwartel van de kraan af. Om dit tedoen, drukt u op de gele knop op de slang, hiernakan de slang losgedraaid worden (alleenCF 4450-CF 4650).Reinig het filter met een borsteltje.Draai de wartel weer stevig op de kraan.4. Het afvoerfilterHet afvoerfilter is bedoeld voor het opvangen vangrove pluis en rafels.

Raakt het filter verstopt, danzal onherroepelijk programmastoring optreden.Controleer regelmatig of het filter schoon is.Open het klepje.Plaats een schaaltje onder het filter en schroef hetfilter linksom los.Trek het filter uit het filterhuis.Reinig het filter onder de stromende kraan.P0040P0859P0860P0861pagine per 132999981.qxd 04/12/01 9.54 Pagina 24 (Nero/Process Black pellicola)

245. Waterafvoer in noodgevallenAls de machine niet leegpompt (afvoerpompgeblokkeerd of afvoerleiding verstopt) moet u alsvolgt te werk gaan om het water uit de machine telozen:●haal de stekker uit het stopcontact●draai de waterkraan dicht●wacht (indien nodig) totdat het zeepsopafgekoeld is●plaats een bakje onder het filter om het water opte vangen●draai het filter voorzichtig los zodat het waterrustig uit de machine kan stromen.6.

Voorzorgsmaatregelen bijvorstIndien de wasautomaat wordt blootgesteld aantemperaturen onder 0°C moeten enkelevoorzorgsmaatregelen worden getroffen.●Draai de waterkraan dicht en schroef detoevoerslang los.●Leg het uiteinde van de toe- en afvoerslang ineen bak.●Stel het programma “POMPEN” in en laat demachine tot aan het einde draaien.●Draai de programmakiezer op “UIT”(ANNULEREN).●Schakel de machine uit.●Draai de wartel van de toevoerslang weer stevigop de kraan en breng ook de afvoerslang weerop zijn plaats aan.Het water dat in de leidingen is achtergebleven,wordt op deze manier afgevoerd en hiermee wordtvoorkomen dat er ijsvorming optreedt die demachine kan beschadigen.Controleer, wanneer u de wasautomaat opnieuw wiltgebruiken, of de omgevingstemperatuur hoger dan0°C is.132999980 CF4000.qxd 10/14/00 12:28 PM Pagina 24 (Nero quadricromia/Process Black pellicola)

●Wasmiddel is ongeschikt omdat het teveelschuimt. Teveel schuim veroorzaakt lekkage. ●Een van de toevoerslangwartels lekt. U zietnauwelijks dat er water langs de slang loopt;voelt u dus even of de slang nat is. ●Is de wasmiddellade schoon. Ga, alvorens de Servicedienst in te schakelen, eerst even na of u de storing zelf kunt verhelpen. Tijdens de werking van de machine kan het EINDE controlelampje en een van de volgende lampjes gaanknipperen:SPOELSTOP: Storing tijdens de watertoevoerSPOELEN: Storing bij de waterafvoerHOODFWAS: Deur openNadat u eventuele oorzaken verwijderd heeft, drukt u op de START/PAUZE-toets om het onderbrokenprogramma te hervatten. Indien de storing niet opgeheven kan worden, contact opnemen met hetservicecentrum. ●De machine dreunt of is ergluidruchtig:●Zijn alle transportbeveiligingen verwijderd. ●Leunt de machine ergens tegenaan.

26●Het elektronische stabilisatie-controlesysteem isin werking getreden. Het wasgoed wordt, doordatde draairichting van de trommel gewijzigd wordt,losgemaakt, beter verdeeld en er wordt opnieuwmet centrifugeren begonnen. Dit kan herhaaldelijkhet geval zijn, totdat de onbalans opgeheven isen het centrifugeren definitief afgewerkt kanworden, eventueel met een lager toerental als hetwasgoed nog niet goed verdeeld is. ●Het centrifugeren begint traag ofhet wasgoed wordt nietvoldoende gecentrifugeerd:●De machine heeft een modern aandrijfsysteem,dat in vergelijking met oudere wasautomaten eenafwijkend geluid maakt. Het nieuweaandrijfsysteem maakt de trage aanloop bijcentrifugeren mogelijk. Hierdoor wordt destabiliteit verbeterd. ●De machine maakt eenongewoon geluid:●De deur kan niet geopendworden:●Is de machine in bedrijf. ●Is de deur nog vergrendeld. Het deur-controlelampje brandt nog.

●Het waterniveau in de machine komt boven deonderkant van de deur uit. ●De machine is aan het verwarmen. ●Het wasresultaat is niet alsgewoonlijk:●Misschien hebt u te weinig of te veel wasmiddelgedoseerd. Onderdosering leidt tot vergrauwing van hetwasgoed en tot kalkaanslag in het toestel. Nauwkeuriger doseren. ●Hebt u bijzondere vlekken voorbehandeld. ●Hebt u het juiste programma en de juistetemperatuur gekozen. ●Is de machine overbeladen. ●Na beëindiging van hetprogramma zijn op het wasgoedwitte wasmiddelresten te zien:●Hierbij gaat het meestal om onoplosbarebestanddelen van moderne wasmiddelen. Ze zijnniet het gevolg van een onvoldoende spoeleffect. Mogelijke oplossingen: uitborstelen ofuitschudden, evt. ook het wasgoed binnenstebuiten wassen.

De tekst gaat verder in het volledige PDF-bestand

Heb je hulp nodig?

Als je hulp nodig hebt met Zanker 4450 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden