Nibe ELK 213 Handleiding


Bekijk gratis de handleiding van Nibe ELK 213 (24 pagina’s), behorend tot de categorie Ketel & boiler. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 13 mensen. Heb je een vraag over Nibe ELK 213 of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag

Pagina 1/24
Handleidingvoor installateur
Elektrisch verwarmingselement
NIBE ELK 213
LEK
IHB NL 2205-3
531872

Beoordeel deze handleiding


Product specificaties

Merk: Nibe
Categorie: Ketel & boiler
Model: ELK 213

Handleiding Nibe ELK 213 – volledige tekst

Veiligheidsinformatie In deze handleiding worden de installatie- en onderhouds- procedures voor uitvoering door specialisten beschreven. De handleiding moet bij de klant worden achtergelaten. Dit apparaat kan worden gebruikt door kinderen vanaf 8 jaar of door personen met beperkingen van psychische, zintui- gelijke of lichamelijke aard, of door perso- nen met gebrek aan kennis en ervaring, wanneer zij onder toezicht staan en in- structies hebben ontvangen om het ap- paraat veilig te gebruiken en zij de bijko- mende gevaren begrijpen. Kinderen mo- gen niet met het apparaat spelen. Het reinigen en onderhouddat doorde gebrui- ker mag worden uitgevoerd, kan niet zonder toezicht door kinderen wordenuitgevoerd. Dit is een vertaling van de originele handleiding. De handleiding mag niet worden vertaald zonder goedkeuring vanNIBE. Rechten om ontwerpwijzigingen door te voeren zijn voorbehouden.

©NIBE 2022. ELK 213 moet worden geïnstalleerd via een werkschakelaar. De kabeldikte moet bere- kend zijn op de gebruikte zekeringcapaci-teit. ELK 213 moet niet worden gebruikt voor het verwarmen van tapwater. SymbolenVoorzichtig. Dit symbool duidt aan dat een persoon of de ma- chine gevaar loopt. LET OP. Dit symbool duidt belangrijke informatie aan over zaken waar u rekening mee moet houden tijdens installeren of onderhouden van de installatie. TIP Dit symbool duidt tips aan om het gebruik van het product te vergemakkelijken. Keurmerk Uitleg van symbolen die op label(s) van het product kunnenstaan. Serienummer Het serienummer staat op het typeplaatje op de zijkant van de ELK 213. LET OP. Voor onderhoud en ondersteuning hebt u het se- rienummer van het product (14 cijfers) nodig.

Terugwinning Laat het afvoeren van de verpakking over aan de installateur van het product of aan speciale afval-stations. Doe gebruikte producten niet bij het normale huis- houdelijke afval. Breng het naar een speciaal afvalstation of naar een dealer die dit type service aanbiedt.

De ELK 213 is een elektrische verwarming die bedoeld is voor de verwarming van gebouwen en de indirecte verwarming van warmtapwater. De ELK 213 kan ook wordengemonteerd in combinatie met een boiler, opslagvat of warmtepomp. Bij installatie in combinatie met een warmtepomp wordt de elektrische verwarming bijvoorbeeld automatisch ingescha- keld als bijverwarming als de warmtevraag groter is dan wat de warmtepomp kan leveren. De roestvrijstalen elektrische spiralen en elektrische-ketel- behuizing zijn gemaakt van zuurbestendig staal (SIS 2333), wat zorgt voor een bijzonder goede levensduur. De ELK 213 bevat een temperatuurbegrenzer en schakelaars om het vermogen extern te kunnen regelen. De ELK 213 is voorzien van een tijdrelais. Tijdsvertraging wordt aanbevolen als het aangesloten vermogen hoger ligt dan6 kW.

De thermostatenvoor het elektrische verwarmings- element en de werkschakelaar worden aangestuurd via knoppen op het bedieningspaneel. Compatibele producten De aansluiting varieert en is afhankelijk van het product in combinatie waarmee de ELK 213 wordt gebruikt. Deze producten kunnen rechtstreeks worden aangesloten op de ELK 213: •SMO 20 •SMO 40 •SMO S40 •F1345 •F1355 Voor deze producten is het accessoire AXC 40 vereist:S-serie •VVM S320 •VVM S325 •S1155 •S1255F-serie •VVM 225 •VVM 320 •VVM 325 •F1145 •F1155 •F1245 •F1255 Voor de VVM 310 is het accessoire DEH 310 vereist. Voor de VVM 500 is het accessoire DEH 500 vereist.Inhoud Elektrisch verwarmingselement1 xMontage De elektrische verwarming moet rechtop worden geïnstal- leerd (zie de afbeelding hieronder). Om service uit te kunnen voeren, moet er 800 mm vóór de waterverwarmer en 500 mm erboven aanwezig zijn aan vrije ruimte.

BedieningspaneelSF1FC1BT35FQ10-S2Voorzichtig! De schakelaar (SF1) mag niet in de stand " " worden gezet voordat de boiler met water is ge- vuld. Anders kunnen de temperatuurbegrenzer, de thermostaat en het elektrische verwarmingsele- ment beschadigd raken. Functies op het voorpaneelSchakelaarSF1 met 3 posities 0 - - : Elektrische verwarming uit (elektrisch verwar- mingselement en eventuele aangesloten appara- ten niet in bedrijf).0 Een circulatiepomp in bedrijf. Elektrisch verwarmingselement in bedrijf (elek- trisch verwarmingselement en eventuele aange- sloten apparaten in bedrijf). Thermostaat elektrisch verwarmingselementBT35 Deze thermostaatstuurt de elektrische verwarmings- elementen aan.

Algemeen De installatie van het leidingwerk moet worden uitgevoerd in overeenstemming met de van toepassing zijnde normen. Er moet een circulatiepomp worden gebruikt om te zorgen voor de doorstroming langs het elektrische verwarmingsele- ment. Als de afsluiters van het verwarmingssysteem de circulatie volledig kunnen afsluiten, moet de bypassklep worden geïnstalleerd om ervoor te zorgen dat de doorstro- ming door de elektrische verwarmer niet stopt. In gesloten installaties moeten een goedgekeurde overstortbeveiliging en een expansievat worden gebruikt. LET OP. Zie ook de installateurshandleiding voor uwwarmtepomp/binnenunit. Voorzichtig. Het leidingwerk moet worden doorgespoeld voor- dat de elektrische verwarmer wordt aangesloten, zodat eventuele verontreinigingen de componen- ten niet kunnen beschadigen.

AFTAPPEN Als er een aftapklep nodig is, kan die worden geïnstalleerd in de aftapaansluiting van de waterverwarmer (XL10). Deze aansluiting kan ook worden gebruikt als circulatiepompaan- sluiting. Bij levering is de aansluiting afgedicht. OVERSTORTVENTIEL Bij gesloten boilerinstallaties moeten de veiligheidskleppen zo worden geïnstalleerd dat ze verbinding hebben met het hoogste deel van de elektrische verwarming, maar niet rechtstreeks zijn aangesloten op de verwarmer. De verbin- dingsleiding moet steeds omhoog lopen. De overstortbeveiliging moet regelmatig worden "geacti- veerd", op zijn minst vier keer per jaar. Voorzichtig. Het leidingwerk moet worden doorgespoeld voor- dat de elektrische verwarmer wordt aangesloten, zodat eventuele verontreinigingen de componen- ten niet kunnen beschadigen.

LEIDINGSCHEMAELK 213P Als vrijstaande elektrische ketelELK 213P Alternatieve installatie OPSLAGVAT (SP 300) Voor installatie van ELK 213 op de SP 300 is accessoire "Draadenskit” nodig (Art.nr. 022 077). Voor situaties met een grote warmtapwatervraag kan voor het verwarmen van het warmtapwater gebruik worden ge- maakt van ELK 213, geïnstalleerd op een boilertype met dubbele mantel. Dit is ook een goede oplossing voor agres- sief of hard water. Aanbevolen thermostaatinstelling: 75 °CELK 213 BOILER MET INTERNE WATERVERWARMER Bij installatie van het elektrische verwarmingselement op een bestaande boiler wordt de bestaande regelapparatuurgebruikt. Installeer de elektrische verwarming zodanig dat externe verwarming geen oververhitting veroorzaakt, bijvoorbeeld voor de vuurkistopening (om te voorkomen dat er vlammen uit slaan) of naast het rookkanaal (om schade m.b.t.

warm- testraling te voorkomen). Een geschikte plaats is normaal gesproken aan de zijkant van de boiler, meteen op de flenzen van de verwarmer met dubbele mantel of een vergelijkbareplaats. Als de elektrische verwarming wordt geïnstalleerd op de bestaande houtgestookte boiler en alleen verantwoordelijk is voor de warmtevraag, dan moet het rookkanaal wordenafgedicht.P 9Hoofdstuk 3 | Aansluiting van de leidingenNIBE ELK 213

Voorzichtig! Alle elektrische aansluitingen moeten door een erkende elektricien worden uitgevoerd. De elektrische installatie en de bedrading moeten worden uitgevoerd conform de geldende voor-schriften. De klimaateenheid moet spanningsloos zijn als de ELK 213 wordt geïnstalleerd. ELK 213 moet worden geïnstalleerd op klemmenstrook X1 via een werkschakelaar met minimaal 3 mm schakelafstand. Het elektrische schema vindt u aan het eind van deze instal-lateurshandleiding. Elektrische aansluiting - versiesF1345 Voorde elektrische aansluiting van de F1345 zijn erverschil- lende versies, afhankelijk van wanneer de warmtepomp ge- produceerd is. Kijk voor de elektrische aansluiting die van toepassing is voor uw F1345 naar de aanduiding "2.0" boven de rechterkant van de klemmenstrook, zoals op de afbeel-ding.

F1145, F1155, F1245, F1255, VVM 225, VVM 310, VVM 320, VVM 325 en VVM 500 Voor aansluiten van de ELK 213 via accessoireprint AXC 40. Klemmenstroken X1 en X8 in de ELK 213 zijn aangesloten op klemmenstrook AA5-X9 in AXC 40, zoals te zien is op de af-beelding. L2 L3N2 L1N1 PE 1 2 3 4 5 6 7 8 1 2 3 4 5 6 7 8 9 NX8X1TillbehörskortELK 213AA5-X9AccessoirekaartELK213Voeding De voedingskabel moet worden geselecteerde voor het be- treende vermogen en worden aangesloten op klemmen- strook X1. Bij levering heeft de elektrische verwarming drieongeopende kabeldoorvoeren. Deze zijn voor vermogenstoevoer, externe regeling, circulatiepomp en vermogensregeling.Uitgang Het elektrische verwarmingselement kan worden ingesteld op max. 13 kW. De fabrieksinstelling is 9 kW in twee stappen. De vermogensafgifte van het elektrische verwarmingsele- ment is onderverdeeld in stappen: 7, 9, 11 en 13 kW.

Schake- len naar een andere vermogensafgifte vindt plaats bij de bovenkantvan de elektrische waterverwarmer, rechtstreeks bij de aansluitingen van het elektrische verwarmingselement en op klemmenstrook (X8) in de elektrische aansluiting. De vermogensafgifte kan worden geregeld in drie stappen in alle vermogens en in twee stappen voor vermogensafgif- tes 7 en 9 kW. Vermogens 11 en 13 kW moeten niet worden geregeld in twee stappen. Omschakelen gebeurt op klem- menstrook(X8) met behulp van de meegeleverde bedrading. 9 kW in twee stappen (fabrieksinstelling) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 NX8 7/9 kW in drie stappen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 NX8 11/13 kW in drie stappen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 NX8 REGELING VAN HET ELEKTRISCHEVERWARMINGSELEMENTVoorzichtig! Voor de ELK 213 wordt lineaire regeling aanbevo- len.

Als er nog steeds binaire regeling nodig is, moet u ervoor zorgen dat stap één het laagste vermogen heeft, stap twee het op één na hoogste vermogen en stap drie het hoogste vermogen. Vermogensstap (kW)Ingesteld vermogen (kW) 1, 2, 47 2, 3, 49 1, 4, 611 3, 4, 613 NIBE ELK 213Hoofdstuk 4 | Elektrische aansluiting12

Tijdrelais De ELK 213 is voorzien van een tijdrelais (KF1) dat een deel van het elektrische verwarmingselement blokkeert via schakelaar (QA2), zodat maximaal 6 kW is aangesloten tijdens de eerste twee uur nadat de ELK 213 ontkoppeld is geweest.LEKSensorenLEKFQ10-BT8BT35 1. Monteer de thermostaatbulb BT35. 2. Monteer de bulb van de temperatuurbegrenzer FQ10-BT8. Aansluiting van de circulatiepomp (GP10) Sluit de kabel voor een eventuele circulatiepomp op klem- menstrook (X8) aan, voorzien van een automatische zekering (FC1) van 10 A. Voer hem door een aparte kabelontlasting.N98X8GP10LPENExterntELK 2131MELK213 Extern 13Hoofdstuk 4 | Elektrische aansluitingNIBE ELK 213

De instellingen van de ELK 213 kunnen worden geprogram- meerd via de startgids of rechtstreeks in het menusysteem in uw compatibele warmtepomp/binnenunit. LET OP. Zie ook de installateurshandleiding voor het pro- duct waarop de ELK 213 wordt aangesloten. De startgids verschijnt bij de eerste keer opstarten na instal- latie, maar is ook te vinden in menu 7. 7 in de S-serie en 5. 7 in de F-serie. MenusysteemS-SERIE SMO S40, S1155, S1255, VVM S320 en VVM S325 Informatie over menu-instellingen voor de bovenstaande producten is te vinden in de handleiding voor de AXC 40 of in de handleiding van het hoofdproduct. Menu 7. 2. 1 – Accessoirestoevoegen/verwijderen Hier kunt u accessoires toevoegen of verwijderen. Selecteer “Stapgeregelde bijverwarming”. Menu 7. 2. 6 - Stapgeregelde bijverwarming(AXC) Hier kunt u de volgende instellingen uitvoeren: •Selecteer wanneer de bijverwarming moet starten.

•Stel maximaal toegestaan aantal stappen voor bijverwar- ming in. •Of binaire stappen moeten worden gebruikt. LET OP. "Start bijverwarming" in de menu's 7. 2. 6 (externe stapgeregelde bijverwarming) en 7. 1. 10. 3 (instellin- gen graadminuten interne bijverwarming) zijn af fabriek ingesteld op 400GM. Als beide bijverwar- mingsopties worden gebruikt en u meer stappen wilt, moet het startverschil worden gewijzigd in een van de menu's. Menu 7. 5. 3 - Geforceerde regeling Geforceerde regeling van de diverse componenten in het hoofdproduct en eventuele aangesloten accessoires. •EB1-AA5-K4: De circulatiepomp (GP10) activeren. •EB1-AA5-K1: Bijverwarmingsstap 1 activeren. •EB1-AA5-K2: Bijverwarmingsstap 2 activeren. •EB1-AA5-K3: Bijverwarmingsstap 3 activeren. •0–10 V traploze geforceerde regeling instellen.

3 - instelling graadminuten Hier selecteert u of de bijverwarming moet starten en wat de graadminuutintervallen zijn. Menu 5. 1. 12 - bijverw. bijverw in tank Instelbereik: aan/uit Fabrieksinstelling, zekering: uit max. stap Instelbereik (binaire stappen gedeactiveerd): 0 – 3 Instelbereik (binaire stappen geactiveerd): 0 – 7 Standaardwaarde: 3zekeringgrootte Instelbereik: 1 - 400 A Fabrieksinstelling: 16 Atransformatieratio Instelbereik: 300 - 2500 Fabrieksinstelling: 300 Hier selecteert u of de stapgeregelde bijverwarming ge- plaatst is vóór of na de wisselklep voor warmtapwaterpro- ductie (QN10). Bij een stapgeregelde bijverwarming kan het bijvoorbeeld gaan om een externe elektrische boiler. Hier kunt u het maximaal toegestane aantal bijverwarmings- stappen en binaire of lineaire stappen instellen.

Als binaire stappen zijn gedeactiveerd (uit), hebben de instellingen be- trekking op lineaire stappen. Als het warmtapwateraccessoire beschikbaar is en de locatie van de bijverwarming is ingesteld op “na QN10“ en bijverwar- ming in de tank is geselecteerd, wordt het aantal stappen beperkt tot 2 stappen lineair of 3 stappen binair. Uitgang AA7-X2:6 is in deze stand voorbehouden aan bijverwarming in de warmtapwatertank. U kunt ook de zekeringgrootte instellen. TIP Raadpleeg de installatie-instructies voor het ac- cessoire voor een beschrijving van de werking. Menu 5. 2 - systeeminstellingen Accessoires activeren/deactiveren. NIBE ELK 213Hoofdstuk 5 | Instellingen programmeren14 Instellingen programmeren.

Selecteer: "stapgestuurde bijverwarming". Menu 5. 3. 6 - stapgestuurde bijverwarming Hier kunt u de volgende instellingen uitvoeren: •Selecteer wanneer de bijverwarming moet starten. •Stel maximaal toegestaan aantal stappen voor bijverwar- ming in. •Of binaire stappen moeten worden gebruikt. LET OP. "start bijverwarming" in de menu's 5. 3. 6 (externe stapgeregelde bijverwarming) en 4. 9. 3 (instellingen graadminuten interne bijverwarming) zijn af fabriek ingesteld op 400GM. Als beide bijverwarmingsop- ties worden gebruikt en u meer stappen wilt, moet het startverschil worden gewijzigd in een van demenu's. Menu 5. 6 - geforceerde regeling Geforceerde regeling van de verschillende componenten in de warmtepomp en in de eventueel aangesloten accessoires. •EB1-AA5-K1: Bijverwarmingsstap 1 activeren. •EB1-AA5-K2: Bijverwarmingsstap 2 activeren. •EB1-AA5-K3: Bijverwarmingsstap 3 activeren.

•EB1-AA5-K4: De circulatiepomp (GP10) activeren. LET OP. Aanbevolen wordt lineaire stappen te gebruiken voor de ELK 213. F1145,F1155,F1245, F1255,VVM225, VVM310, VVM 320, VVM 325 en VVM 500 Informatie over de menu-instellingen voor de producten hierboven is te vinden in de handleidingen voor de AXC 40, DEH 310 en DEH 500. Menu 5. 2 - systeeminstellingen Accessoires activeren/deactiveren. Selecteer: "stapgestuurde bijverwarming". Menu 5. 3. 6 - stapgestuurde bijverwarming Hier kunt u de volgende instellingen uitvoeren: •Selecteer wanneer de bijverwarming moet starten. •Stel maximaal toegestaan aantal stappen voor bijverwar- ming in. •Of binaire stappen moeten worden gebruikt. LET OP. "start bijverwarming" in de menu's 5. 3. 6 (externe stapgeregelde bijverwarming) en 4. 9. 3 (instellingen graadminuten interne bijverwarming) zijn af fabriek ingesteld op 400GM.

Problemen oplossenTIP Bij een (bedrijfs)storing moeten allereerst onder- staande punten worden gecontroleerd:Voorzichtig! Werk achter afschermingen die zijn vastgezet met schroeven mag uitsluitend worden uitgevoerd door, of onder toezicht van, een gekwaliceerdeinstallateur.Voorzichtig! Als het herstel van de defecten gepaard gaat met werkzaamheden binnen de vastgeschroefde afdek- platen, moet de stroomtoevoer worden afgesloten via de veiligheidsschakelaar. LAGE KAMERTEMPERATUUR •Groeps- of hoofdzekering gesprongen •Mogelijk is de aardlekschakelaar uitgevallen.• Schakelaar (SF1) ingesteld op "0" of " ". •Automatische zekering (FC1) geactiveerd. •De temperatuurbegrenzer (FQ10) is geactiveerd. Als de temperatuurbegrenzer is geactiveerd, moet de werking van de circulatiepompen en kleppen van het systeem worden gecontroleerd.

Om te resetten drukt u op de knop op de temperatuurbegrenzer als de temperatuur onder 80 °C is gezakt. •Circulatiepomp gestopt. •Lucht in de elektrische ketel of in het verwarmingssys-teem. •De druk is te laag in het expansievat. •De vermogensregeling of een externe regeleenheid kan de vermogensafgifte hebben geblokkeerd. SLECHTE CIRCULATIE. •Eventuele circulatiepomp draait stationair. NIBE ELK 213Hoofdstuk 6 | Storingen in comfort16 Storingen in comfort

Energieweg 31, 4906 CG Oosterhout Tel: +31 (0)168 47 77 [email protected] NIBE Energy Systems Ltd 3C Broom Business Park, Bridge Way, S41 9QG Chestereld Tel: +44 (0)330 311 [email protected] NIBE Energy Systems Box 14 Hannabadsvägen 5, 285 21 Markaryd Tel: +46 (0)433-27 [email protected] bld. 8, Yuliusa Fuchika str. 603024 Nizhny Novgorod Tel: +7 831 288 85 [email protected] NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. Al. Jana Pawla II 57, 15-703 Bialystok Tel: +48 (0)85 66 28 490biawar.com.plSWITZERLAND NIBE Wärmetechnik c/o ait Schweiz AG Industriepark, CH-6246 Altishofen Tel. +41 (0)58 252 21 [email protected] Voor landen die niet in deze lijst staan, kunt u contact opnemen met NIBE Sweden of kunt u kijken op voor meernibe.euinformatie.

NIBE Energy Systems Hannabadsvägen 5 Box 14 285 21 [email protected] IHB NL 2205-3 531872 Dit is een publicatie van NIBE Energy Systems. Alle productillustraties, feiten en specicaties zijn gebaseerd op informatie beschikbaar op het moment van goedkeuring van de publicatie. NIBE Energy Systems behoudt zich het recht voor op feitelijke of zetfouten in deze publicatie. ©2022 NIBE ENERGY SYSTEMS 531872 WS name: Pannor WS version: a50 (working edition) Publish date: 2022-04-14 10:56

Heb je hulp nodig?

Als je hulp nodig hebt met Nibe ELK 213 stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden




Handleiding Ketel & boiler Nibe

Populair in Ketel & boiler

Nibe
Nibe

Nibe VPBS Handleiding

18 November 2024

Handleiding Ketel & boiler

Nieuwste handleidingen voor Ketel & boiler

Rinnai

Rinnai REHP50C Handleiding

12 September 2026
Rinnai

Rinnai REHP80C Handleiding

11 September 2026
Rinnai

Rinnai REHP65C Handleiding

11 September 2026
Haier
Teka

Teka SHC 100 Handleiding

10 September 2026
Teka

Teka SHC 80 Handleiding

9 September 2026
Teka

Teka SHC 50 Handleiding

9 September 2026
Corbero
Teka

Teka SHS 50 Handleiding

8 September 2026