Mikrotik Woobm-USB Handleiding
Mikrotik Niet gecategoriseerd Woobm-USB
Bekijk gratis de handleiding van Mikrotik Woobm-USB (3 pagina’s), behorend tot de categorie Niet gecategoriseerd. Deze gids werd als nuttig beoordeeld door 89 mensen en kreeg gemiddeld 4.4 sterren uit 7 reviews. Heb je een vraag over Mikrotik Woobm-USB of wil je andere gebruikers van dit product iets vragen? Stel een vraag
Pagina 1/3

Woobm-USB
The Woobm is a WiFi-to-serial bridge. This device enables wireless access to RouterBOARD devices which have a
USB port, but do not have wireless interfaces. The device operates in 2GHz 802.11b/g/n wireless mode, and
supports both client and access point modes, which can be protected with a WPA wireless password.
Powering
The device accepts powering from the USB port of the RouterBOARD device.
Setup
1.Plug the Woobm into the USB port of a RouterBOARD device.
2.Set your computer IP configuration to automatic (DHCP).
3.From your PC or smartphone, connect to the wireless network name “WoobmAP”.
4.Once connected to the wireless network, open http://192.168.4.1 in your web browser, since there is no
password by default, you will be logged in automatically.
Configuration
The Woobm runs a special operating system where you can configure it’s basic functionality, the configuration is
accessible through a web interface. To connect to the RouterBOARD device, the following methods are available:
1.Click on “Terminal” in the Woobm web configuration interface.
2.Open a Telnet connection to the Woobm device from your computer, you will be directly connected to the
RouterBOARD device.
For more detailed instructions, please see full Woobm software documentation on http://mt.lv/help
Buttons and jumpers
The Woobm has one button, which has the following functions:
Reset: remove the device from the USB port, press the button, plug in the device, while holding the button.
Release the button when the LED light starts flashing red to restore factory defaults.
WPS: press the button once, while it is working. This will enable WPS for 5 seconds.
Operating system support
The device supports Woobm software only. It can be updated, by uploading a newer .BIN file through the web
configuration page.
See mikrotik.com for more information. Contact [email protected]28-Nov-17
Product specificaties
| Merk: | Mikrotik |
| Categorie: | Niet gecategoriseerd |
| Model: | Woobm-USB |
| Kleur van het product: | Wit |
| Breedte: | 55 mm |
| Diepte: | 19 mm |
| Hoogte: | 8 mm |
| Processormodel: | Ja |
| Wi-Fi-standaarden: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectiviteitstechnologie: | Draadloos |
| Interface: | WLAN |
| Type processor: | Ja |
| Wifi-standaard: | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Netwerkstandaard: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Aantal: | 1 |
| Intern: | Nee |
| Bandbreedte (eerste): | 2.4 GHz |
| Spanning: | 5 V |
| Hostinterface: | USB |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens: | - Mbit/s |
| Antenne: | Ja |
| Wifi: | Ja |
| Code geharmoniseerd systeem (HS): | 85176990 |
| Antenne-ontwerp: | Intern |
| Versterking: | 1.5 dBi |
Heb je hulp nodig?
Als je hulp nodig hebt met Mikrotik Woobm-USB stel dan hieronder een vraag en andere gebruikers zullen je antwoorden
Handleiding Niet gecategoriseerd Mikrotik
13 Maart 2026
10 Maart 2026
8 Januari 2026
7 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
6 Januari 2026
24 December 2025
23 December 2025
22 December 2025
Handleiding Niet gecategoriseerd
Nieuwste handleidingen voor Niet gecategoriseerd
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026
30 Mei 2026